PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Poslušná Dixie (Marie Crossette)
 
10.7. PET
Pejska nebo kočičku IV - Otázka čistotnosti (Jana Gelnarová)
7.7. PSI
Betynka nám dohárala (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

PET
Pejska nebo kočičku IV
Otázka čistotnosti

Fenka Besinka a v pozadí kocour kreslíře Káji Saudka (11 kB) První díl rad o tom, jestli si pořídit pejska nebo kočičku se jmenoval: Kdy je lepší pes a kdy kočka, druhý Jaké PSÍ plemeno je pro mě nejlepší? a zatím poslední - třetí díl Jaké KOČIČÍ plemeno je pro mě nejlepší?.

Pes
Velký rozdíl mezi kočkou a psem je ten, že kočka se čistotě naučí velmi rychle, kdežto psovi to trvá cca až půl roku. Takže se musíme smířit s tím, že nějakou dobu bude mít doma hlavní slovo kbelík, sapon, hadr, dvě ruce a hlavně: nekonečná trpělivost a do nekonečna opakované návyky. Ideální je, když může pejsek kdykoliv z bytu vyběhnout na zahradu a tam svou potřebu udělat. Tím se doba učení podstatně zkrátí. Bohužel např. v paneláku tato možnost nepřichází v úvahu. Pak je důležité, když se pejskovi podaří udělat potřebu v rámci procházky, móóóc ho chválit a případně jeho "výkon" odměnit i nějakou tou dobrůtkou. A hlavně snažit se brát pejska co nejčasteji (i jen na kratičko ven), aby se mu zafixovalo, k čemu je to dobré a k čemu to slouží. Musíme mít na paměti, že malý pejsek čůrá poměrně často, protože jeho ledviny nejsou ještě plně vyvinuté, takže jeho moč je jen málo koncentrovaná a je jí tedy hodně.

Může se stát, že i dospělý pes, který je normálně velmi čistotný, někdy "něco udělá". Netrestejte ho za to. Důvodem může být skutečnost, že se prostě víc napil a nevydržel do vašeho příchodu, nebo je mírně nachlazený. Pokud je druhý den všechno v pořádku, můžete být klidní - byla to jen chvilková indispozice. V opačném případě je nutné vyhledat lékaře.


Kočka
Kočku nemusíte venčit. Má svůj vlastní záchod, na který se naučí téměř okamžitě, protože je jí vrozené své exkrementy zahrabávat. Dnes je na trhu dostatek nejrůznějších substrátů do kočičího WC. Liší se od sebe svými vlastnostmi (některé, když jsou mokré, vytvářejí shluky, které jsou pak snadno odstranitelné, některé jsou rozpustné, takže je můžeme splachovat ve WC, nebo jimi i hnojit záhonky). Vesměs by ale měly pohlcovat nepříjemné kočičí pachy. Pokud budete udržovat kočičí WC v čistotě, nebude kočka v bytě cítit.

Můžete se setkat i s tím (z ekonomických důvodů nejčastěji u chovatelů více koček), že se savý substrát nepoužívá. Záchod je pak tvořen dvěma nádobami vloženými do sebe, z nichž ta uvnitř je opatřena otvory, kterými moč proteče do spodní nádoby. Pravdou je, že takový záchod je velmi levný, ale je velmi obtížné docílit toho, aby nezpáchal. Také se může stát, že kočka při snaze zahrabat to, co udělala, si potřísní packy, které pak následně utře do koberce. A vy pak přemýšlíte, odkud se ten pach pořád bere, když vaše kočka poctivě chodí na WC. Při použití některých chemických prostředků k odstranění zápachu se vám může stát, že sice kočiči WC cítit nebude, ale kočce bude jeho "vůně" tak nepříjemná, že se mu vyhne a vykoná potřebu (k vaší značné nelibosti) jinde.
Z vlastních zkušeností vím, že je lepší mít pro kočku dva záchody, protože většinou do jednoho čůrá a do druhého kálí.

Krásný kocour kreslíře Káji Saudka (10 kB) Pokud vaše kočka vámi připravené WC odmítá, může to mít několik důvodů:

  • Důležité je, aby kálecí miska byla dostatečně velká. To znamená, musí být tak velká, aby se do ní kočka pohodlně vešla a aby se v ní mohla libovolně otáčet, až bude potřebu zahrabávat.
  • Savý substrát musí být čistý.
  • Nevymývat WC přípravkem, jehož vůně je kočce nepříjemná. (Mé kočce např. vyhovuje Domestos.)
Může se ale stát, že vaše kočka najednou a z vašeho pohledu bez důvodu, začne kálet jinam. Důvodem může být např. nějaká změna, o které se kočka domnívá, že díky ní přišla o své postavení (nejčastěji to bývá narození dítěte, další zvíře v domácnosti, ale mnohdy i pouhá přestavba bytu). Pro nás tedy (na rozdíl od kočky) veskrze pozitivní věci. Lékem je trpělivost a dávání kočce najevo, že vše zůstává při starém a že se nemusí ničeho obávat. Pokud byste kočku za její nečistotnost trestali, podpoříte ji jenom v jejím úsudku, že měla pravdu a ničeho nedosáhnete.
Vážnější příčinou ale může být onemocnění, které se zatím nijak viditelně neprojevuje a o kterém nemáte tušení. Pokud tedy ve vaší rodině nedošlo k žádné změně, jak jsem uvedla výše, je vždy nutná návštěva u veterináře.
V každém případě je náhlá nečistotnost snahou kočky na sebe upozornit.

Jana Gelnarová          

 
 
Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo

Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koěata