PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Pajdulka (Ivana Jirková)
 
3.8. PTÁCI
Když se řekne ptáček V. (Lumír O. Hanuš)
2.8. PET
Pejska nebo kočičku VII - Pravidelnost péče (Jana Gelnarová)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

PTÁCI
Když se řekne ptáček V.

Sochy kozorožců na pahorku nedaleko silnice (4 kB) Můžete přečíst si také první, druhou a třetí část povídání o ptácích. Poslední - čtvrtá část měla být poslední, ale jak vidíte, není :-).

V předcházejících kapitolách jsem psal o ptácích v Eilatu. Bylo to na podzim a tentokrát tam jedeme na jaře. Jakou krásu tam asi uvidíme? Již samotná cesta je příjemným zážitkem, který nabízí mnoho zajímavého. Z Jeruzaléma jedeme na východ přes Judskou poušť k Mrtvému moři a podél jeho břehu na jih. Mineme oázu Ein Gedi, kde vždy narazíte na kozorožce či damany (s obrovským štěstím i na leoparda) pokocháme se pohledem na smělé výšiny Masády, známé již z pera Josefa Flávia. Pak se již blížíme ke konci Mrtvého moře. Tady kdesi je pohřbena Sodoma a Gomora. Stěží je v budoucnu někdo najde, snad až moře vyschne, těžba soli je odkryje.
Dr.Ruven Solomon pri výzkumu ptačí říše (7 kB)

Na konci Mrtvého moře je továrna, která zpracovává soli Mrtvého moře. Vypadá opravdu tajemně - spleť konstrukcí, hory solí, čmoudíky a plno bělavého prachu. Když jsou tyto konstrukce osvětlené v noci, vypadají obzvlášť tajemně. O chvíli později již uháníme údolím Arava. Nalevo hory v Jordánsku, napravo Negevská poušť. Všude vůkol nás hlína, písek, skály - zdánlivě mrtvá pouštní krajina tak plná života, který běžný člověk nezahlédne.
Odchyt ptactva v nové kleci (10 kB)
Cesta touhle pouštní krajinou je přímá, stále na jih. Krajina je zajímavá a tak nikdy neuspává a pokud by byl někdo již unaven, zjevují se mu náhle na pahorku u cesty kozorožci. Ne, nejsou to zvířata. To jen umělec zasadil do pahorku kovové konstrukce (i když na první pohled si myslíte, že jde o skutečná zvířata), které jsou působivé, vytrhnou řidiče z případné letargie, osvěží mysl a mnohého přimějí k zastávce, aby se k pahorku zašel podívat. Odpočineme si, protáhneme svaly a jedeme dál. Nakonec již v dáli vidíme hotely na břehu Rudého moře, kde voda nikdy neni teplá a tak znaveného poutníka osvěží a ochladí.
Celkový pohled na novou klec na odchyt ptactva (8 kB)
Odchyt ptactva v nové kleci (5 kB)
Není mým cílem zde popisovat, jak je možné si v Eilatu zpestřit pobyt - o tom jsem se již zmínil v jiném článku. Rád bych se se čtenáři podělil o nové zážitky ze sledování a kroužkování ptáků, o čemž jsem psal v předcházejících čtyřech částech.
Ptáček v odchytové síti (7 kB)
Do sítě se chytil ledňáček (6 kB)
Ráno v sobotu 22.dubna 2000 vstávám brzy a za ranního rozbřesku jedu na kroužkovací stanici ptáků v Eilatu, kde se setkávám s již mi dobře známým, příjemným Dr. Ruvenem Solomonem a Dr. Ruvenem Yosefem, kteří zde vedou výzkum. Mají kontakty s celým světem a nechybí mezi nimi ani čeští odborníci. S prvním Ruvenem projdeme sítě a vracíme se s ptáky. Poté dělám ještě dva okruhy s mladou partou (opět jsou zde mladí odborníci z ciziny - z USA, Německa, Švédska a odjinud).
Nově je zde velká "klec", největší past na chytání ptáků v Izraeli, kterou projdeme (naším hlukem mezi porostem letí ptáci směrem k síti) a chytáme ptáky (vždy v síti přes deset ptáků - klec je asi 40 m dlouhá, 30 m široká, na konci u sítě široká asi 10 metrů a je v ní ještě před koncem po pravé straně jedna šikmá síť). Odborníci šetrně ptáka vyberou ze sítě a každého zvlášť dají do látkového pytlíku. Na stanici je pak změřen, zvážen, neokroužkovaný pták okroužkován, a znovu vypuštěn na svobodu.
Ledňáček (10 kB)
Na závěr mám odměnu. Chytil se krásný ledňáček (Alcedo atthis - heberejsky šaldag gamadi) a tak ho několikrát fotografuji. Na ledňáčka jsem měl štěstí již na podzim v pátek 22.října 1999 - byl to první chycený ptáček, kterého jsem ten den viděl. Když jsem ho chtěl vyfotografovat, vyškubl se dívce z ruky a uletěl. Tentokrát mám štěstí a tak tento skvost ptačí říše několikrát fotografuji.
Ledňáček (5 kB)
Ledňáčci obývají téměř celý svět, zejména pak tropické oblasti. U nás žije právě tento chycený ledňáček říční, který se vždy zdržuje u vod. Mnozí ledňáčci v tropech bývají však spíše v suchých lesích. Je to náš nejkrásnější ptáček, drobný drahokam, který je u nás stálým a zdržuje se u zarostlých břehů našich řek a potoků, kde lapá drobné rybky a vodní hmyz. Je o něco větší nežli pěnkava.
Ledňáček (7 kB)
Jeho peří je tmavě modrozelené s krásným světlemodrým zadečkem. Hrdlo pod zobákem má bělavé, níže rezavé, podobně bříško. Jeho černohnědé letky mají namodralou obrubu, ocasní péra jsou modrá. Před očkem i za ním má vodorovný rezavý pruh. Hlavička a krycí péra křídel mají tmavozelenou barvu s bledšími vlnitými proužky. Společně s včelojedem to jsou snad dva nejpěknějí zbarvení ptáci, které zde lze zahlédnout.
Ledňáček (5 kB) Ledňáček (4 kB)
Ledňáček (7 kB)
Od mojí poslední návštěvy se zde mnohé změnilo. Je zde nová velká klec na chytání ptáků, kryté stanoviště na pozorování dravců. Vysazují se dále stromy a křoviny, jejichž plody jsou pro ptáky potravou. Plochy kolem upravených tůní se osazují. Na jednom ostrově pozoruji pelikána (Pelecanus onocrotalus - heberejsky saknaj macuj), který zde prý již několik dní odpočívá. Nerad se loučím s místem, kde ornitologové mají neustále plno práce. Díky jí však víme o ptačí říši stále více a je možné ptáky stále účinněji chránit či některé druhy přímo zachraňovat před vyhynutím. Takže říkam tomuto místu nashledanou, opět se sem v budoucnu rád přijdu podívat.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata