PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Zpráva o ztaženém inzerátu (Jana K. & Ferda)
 
8.8. KOČKY & PSI
Pejska nebo kočičku VIII - Koupat nebo nekoupat (Jana Gelnarová)
7.8. PSI
Betynka chalupářka (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

KOČKY & PSI
Pejska nebo kočičku VIII
Koupat nebo nekoupat

První díl rad o tom, jestli si pořídit pejska nebo kočičku se jmenoval: Kdy je lepší pes a kdy kočka, druhý Jaké PSÍ plemeno je pro mě nejlepší?, třetí Jaké KOČIČÍ plemeno je pro mě nejlepší?, čtvrtý Otázka čistotnosti, pátý PSÍ holku nebo kluka, šestý díl KOČIČÍ holku nebo kluka a zatím poslední - sedmý Pravidelnost péče.

Dumka pije vodu z louže ve vaně (8 kB) Pes
Nebudu zde rozebírat případy, kdy jsou psi chování celoročně venku a do bytu vpodstatě nepřijdou.

Pokud s námi žije pes v bytě, musí být čistý. A aby byl čistý, je třeba ho koupat. Nelekejte se, psa není třeba koupat vždy celého, ale pouze exponované partie jeho těla (nohy a břicho, popřípadě ocas a uši). K tomu nelze použít pouze teplou vodu. Nutný je šampon. Já používám kopřivový šampon, který je určený pro lidi. Pouhou vodou totiž špínu neodstraníte. Voda musí být přiměřeně teplá, aby byla psovi příjemná a po vykoupání ho musíte důkladně vytřít. Pokud je chladněji, musíte ho také vyfénovat, aby se nenastydl.
Psi všeobecně odpor k vodě většinou nemají a začneme-li s koupáním již u štěněte, nemělo by činit větší problémy.
Koupelí psa zbavujeme nejenom nečistot, ale také jeho specifického pachu. Následné důkladné vytření pak působí jako masáž.

Kočka
Pokud kočičku nepřipravujeme na výstavu, koupat ji nemusíme. Na rozdíl od psa se sama postará o čistotu svého kožíšku, protože je v jejím vlastním zájmu, jakožto osamělého lovce, který loví ze zálohy, aby ji její kořist necítila. Samozřejme, že může nastat situace, kdy je koupel nevyhnutelná. Pak postupujeme jako u psů. Pokud však není kočka vysloveně vodomil (a to většinou není), není to zdaleka tak banální záležitost jako u psa.
Dumka se chystá vlézt do mokré vany (8 kB)

Kočku a zvláště pak dlouhosrstou, musíme česat. Česáním odstraňujeme mrtvé chlupy, které by jinak kočka poztrácela po bytě a jednak se vyhneme zplstnatění její srsti. Náchylnost k plstnatění je u každé kočky jiná. Záleží na délce její srsti a na její jemnosti. Srst se nejprve zacupuje a pokud není rozčesána, nabalují se na ni další chlupy až nám mnohdy nezbyde, než postižené místo ostříhat. Přitom si musíme počínat velmi opatrně, protože zplastnatění začíná hned u kůže a kočku můžeme snadno nůžkami zranit. V žádném případě neodstříhávejte kočce zplstnatělou srst sami, ale poproste někoho dalšího, aby vám s kočkou pomohl. K plstnatění srsti dochází nejčastěji za předníma nohama, na hranici boků a bříška a ve slabinách.
Kočku zvykáme na česání již od kotěte. Ze začátku je to pro ni více hra než cokoliv jiného, ale brzy si zvykne a bude na vás své každodenní česání vyžadovat. Může se stát, že vaše kočka může mít jemnější kůži (např. činčila). V tomto případě by jí razantní česání železným kartáčem mohlo ubližovat a kočka bude před vaší snahou ji vyčesat, utíkat. Pokud si kočka během česání přede, sama vám nastavuje různé části svého těla a po jeho ukončení od vás úlevně neuteče, ale naopak si začne lízat kožíšek, je všechno v pořádku.

Jana Gelnarová          

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata