PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Jak k nám přišla Jerrynka (Monika T.)
 
28.8. KOLIBŘÍCI
Už jsou zase tady ! - 1.díl (Marie Crossette)
25.8. PET
Za vzácnými vymírajícími zvířaty - 1.díl (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky nebo strašilky (zájemce z Brna), jsou též k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M.Marysko.

KOLIBŘÍCI
Už jsou zase tady ! - 1.díl

Každý rok v půlce července se k nám na zahradu vrací maličtí rubínoví kolibříci - Ruby-throated Hummingbirds. Je to jeden z asi 360 druhů kolibříků, nejmenších ptáčků na světě, žijících pouze v Jižní a Severní Americe a velikostí ten druhý nejmenší. Když tito ptačí trpaslíci sedí na mých šňůrách na prádlo, jsou menší, než dřevěný kolíček. Většinou začátkem července se ukáže jeden nebo i dva kolibří samečci, kteří přílétají jako první a pro mne je to znamení, abych rozvěsila jejich krmítka. Šestnáct skleniček různých tvarů a velikostí na převařenou cukrovou vodu v poměru 4:1. Kolibříky přitahuje červená barva, proto i krmítka, nebo jejich některá část, jsou červená, stejně jako v obchodě koupený cukrový prášek. Asi týden na to, doslova ze dne na den, pak přiletí ostatních, většinou 12-14 kolibříků a potom je ve vzduchu naší zahrady až do října velice rušno.
Kolibřík nalétává ke krmítku (9 kB)

Kolibříci jsou docela obyčejně zbarvení ptáčci, samička i sameček jsou zvrchu zelenaví, vespod bělaví. Ale jako slunce, které svými paprsky změní vodní kapky ve vzduchu v barevnou duhu, tak při dopadu světla v určitém úhlu se kolibří peří překrásně třpití a černý flíček pod krkem samečka se zázračně změní v nádhernou rudou náprsenku. Od toho vznikl i anglický název tohoto druhu kolibříků - Ruby-throated.
Kolibříci mají dlouhý zobáček s trubičkovitým jazýčkem, který ze zobáčku vystřeluje jako malý hádek. Potravu kolibříků tvoří titěrný hmyz, ale především nektar květů, který jim dodává cukr, jejich hlavní zdroj energie.
Kolibřík u krmítka na zahradě (10 kB)
Kolibříci té energie spotřebují úžasné množství a neustále ji musí doplňovat, aby vůbec přežili. Kdyby kolibřík nejedl každých 30 minut, mohl by hladem dokonce zemřít. Tento malý ptáček proto musí denně sníst a vypít až 3x tolik potravy, než sám váží. Za chladného počasí a přes noc upadají kolibříci do strnulého stavu, jakéhosi krátkodobého přezimování, což jim umožní přežít bez přísunu potravy. Činnost všech důležitých orgánů se sníží na minimum a tím i spotřeba energie a kyslíku.
Nejobdivuhodnější je ale u kolibříků jejich let. Létají totiž jako hmyz, tedy nejen dopředu, nahoru a dolu, nebo se třepetají na místě, ale jako jediní ptáci dokáží létat i nazad. Zato ale neumí "plachtit" vzduchem a spirálově kroužit nahoru. Ostatní ptáci svými křídly veslují a opisují za letu nepravidelnou elipsu. Naproti tomu kolibří křídla opisují ve vzduchu osmičku a to takovou rychlostí, že lidské oko vidí jen mlhavý závoj. Čím je kolibřík menší, tím rychleji mává křídly. Ti "naši" jimi kmitají 80x za vteřinu, v době páření až 200x. Zvuk, který je při mávání křídel slyšet se podobá bručení velkého čmeláka, za kterého je snadné kolibříka zaměnit, nebo vrčení malého motoru. Proto i ten anglický název těchto ptáčků - Hummingbirds - od slovesa "to hum = bzučet, broukat". Kolibříci létají úžasně rychle, až 80km v hodině a člověk je postřehne jen jako vrčící šmouhu.

Marie Crossette, USA          

Pokračování zítra.
 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata