PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Její výsost KOČKA II (Ivana Jirková)
 
1.9. PET
Za vzácnými vymírajícími zvířaty - 2.díl (Lumír O.Hanuš)
31.8. PSI
Je těžké být psem na dovolené (Rita Kubelová)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky nebo strašilky (zájemce z Brna), jsou též k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M.Marysko.

PET
Za vzácnými vymírajícími zvířaty - 2.díl
Zvířata v Centru dravců

První díl vyprávění Lumíra O.Hanuše o vymírajících zvířatech jste si mohli přečíst před týdnem.

Jsou zde dva druhy lišek. Menší, 1,5 kg vážící, Blanfordova liška (Vulpes cana), která obývá útesy a skály a byla v Izraeli poprvé objevena v 80. letech 20. století. Písečná liška (Vulpes rueppelli), která byla zjevně vyhnána z písečných dun, svého přirozeného prostředí, červenou liškou (Vulpes vulpes).

Návštěvníci mohou také pozorovat nejmenší šelmu psovitou na světě, fenka (Fennecus zerda), s obrovskýma ušima, které mu v pouštním horku pomáhají ochlazovat tělo.
Pouštní akácie (Acacia raddiana) ve vyprahlém údolí Arava (6 kB)
Vlk (Canis lupus), největší psovitá šelma v Izraeli, je považován za pouštní poddruh. Jeho zástupci v Centru dravců jsou obzvláště malí v souladu s biologickým pravidlem které říká, že zvířata v pouštní populaci jsou menší nežli tatáž v severní populaci.
Kočkovité šelmy zahrnují ohroženou malou kočku písečnou (Felis marginata), která žije na písečných dunách. Zbarvení písečné kočky slouží jako zamaskování a její nohy mají charakteristické pruhování. Samci váží do 3,4 kg, samice jsou o něco lehčí (maximální váha 3,1 kg). Další je africká divoká kočka (Felis lybica), která váží až 8,2 kg a má délku 61 cm (plus 30 cm ocas). Loví v noci na zemi, stromech a křovinách hlodavce, plazy, ptáky a hmyz. Je ohrožená kvůli křížení s domácí a zdivočelou kočkou.
Návštěvníci Centra mohou také vidět dvě velké kočky této oblasti, karakala (Felis caracal) a leoparda (Panthera pardus). Karakala lze identifikovat podle jeho střapcovitých uší. Izraelský leopard, jeden z nejmenších na světě, napadá damany a kozorožce. Také se zde nalézá hyena pruhovaná (Hyaena hyaena), přirozená zdravotní policie v přírodě. Silné čelisti hyeny pruhované a dobře vyvinuté přední nohy ji umožňují tahat mršiny a kosti do jejího doupěte. Centrum je domovem mnoha dalších zvířat. Je zde většina pouštních hadů. Např. růžkatá zmije gasparetti se pohřbí v písku a nad zemí je jen její vršek hlavy - takto čeká na svoji kořist.
Hlodavci zahrnují tučnou písečnou krysu (Psammomys obesus), která žije ve skupinách a cpe se na slaném porostu a menšího egyptského tarbíka (Jaculus jaculus), který skáče na svých dlouhých zadních nohách jako malý klokan.
Fenek v Centru dravců (8 kB)
Centrum dravců má velké klece se třemi ze čtyř mrchožroutů v Izraeli: nejmenší je černobílý egyptský sup neboli sup mrchožrout (Neophron percnopterus), který používá svůj tenký zobák k vyhledávání malých kusů masa z mršin. Holohlavý Griffonův sup (Gyps fulvus) může strčit svoji hlavu do mršiny bez obavy, ze by se ušpinil krví a částicemi masa. A největší z těchto tří supů - Torgos tracheliotus - je v Centru jediným z dravců, který již z Izraele zcela zmizel. Existují plány na obnovu tohoto druhu v oblasti Arava. Izrael byl nejsevernějším bodem jeho rozšíření a nejbližší populace může být několik set km na jih v Saudské Arábii. Poslední pár ukončil hnízdění v přírodě počátkem 90. let 20. století, když samice zemřela a samec odletěl. Když bylo zjevné, že tato populace mizí, byla na tel-avivské Universitě umístěna malá reprodukční skupina, založená na holátkách a vejcích z hnízd v přírodě. Je naděje, že bude možné z této skupiny založit novou, stabilní populaci. Většina ptáků bude vysazena v oblasti Chai-Bar.
Je zde celá řada dalších zvířat, ptáků, plazů i dalších, z nich lze za všechny jmenovat alespoň tyto: daman (Procavia syriaca), dikobraz (Hystrix indica), varan (Varanus griseus), trnorep egyptský Uromastix aegyptius (Může dosáhnout délky až 76 cm a váhy několika kilogramů.), Chalcides ocellatus, ježek (Hemiechinus auritus) a pouštní ježek Paraechinus aethiopicus (Je jedním ze tří druhů ježků, kteří se nalézají v Izraeli. Má dlouhé ostny, uprostřed čela lysou skvrnu, bílou hruď a břicho a černý obličej. Snadno běhá a může putovat na dlouhé vzdálenosti. Jí houby, ovoce, zeleninu a malé plazy a savce.), egyptská myš ostnitá (Acomys cahirinus) a zlatá myš ostnitá (Acomys russatus), zahradní plch Eliomys quercinus melanurus (Tento středně velký černý hlodavec má kolem očí kruhy, připomínající brýle, a dlouhý, chlupatý ocas. Je původně z Irano-turánské oblasti. Populace je nyní omezena na vysokohorské oblasti Sinajské pouště, Horní Galileji, Golanské výšiny a na Negevskou vysočinu poté, co se většina jeho oblastí za tisíciletí stala teplejšími.), myším podobný Sekeetamys calurus a Meriones crassus, želva Testudo kleinmanii, orel krátkoprstý (Circaetus gallicus), luňák hnědý (Milvus migrans), sokol stěhovavý (Falco peregrinoides) a Falco biarimicus tanypterus, zmije rohatá (Cerastes vipera, Cerastes cerastes a Pseudocerastes persicus fieldi), had stepní (Psammophis schokari) a další hadi (Coluber rhodorhachis, Spalerosophis diadema, Malpolon moilensis, Telescopus hoogstraali a Echis coloratus).
Ze zde žijících jsou v Bibli zmiňováni:
  1. výr velký (Bubo bubo) - Izajáš 13/21
      21nýbrž divoká zvěř tam bude odpočívat,
      v jejich domovech bude plno výrů,
      přebývat tam budou pštrosi,
      běsové tam budou poskakovat.
  2. pouštní kobra (Walterinnesia aegyptia) - Izajáš 11/8
      8Kojenec si bude hrát nad děrou zmije,
      bazilišku do doupěte
      sáhne ručkou odstavené dítě.
  3. zmije (Atractaspis engaddensis) - Pátá Mojžíšova 8/15
      15Vodil tě velikou a hroznou pouští,
      kde jsou ohniví hadi a štíři,
      žíznivým krajem bez vody,
      vyvedl ti vodu z křemene skály, ...
V každém případě stojí prohlídka za to a uspokojí i náročné.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Pokračování příště.
 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata