PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Mourinka a Malá (Ivana Jirková)
 
8.9. PET
Za vzácnými vymírajícími zvířaty - 3.díl (Lumír O.Hanuš)
7.9. PET
Něco málo o přátelství (Petra)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky (zájemce z Brna), jsou u mne k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M.Marysko.

PET
Za vzácnými vymírajícími zvířaty - 3.díl

První díl vyprávění Lumíra O.Hanuše o vymírajících zvířatech jste si mohli přečíst před 14 dny a druhý před týdnem.

Poté, co jsem si Centrum dravců prohlédl, nasedla průvodkyně po rezervaci do mého auta a vyjeli jsme do rezervace. Její výklad slyšeli i v dalším soukromém autě, neboť s ní byli spojeni vysílačkou. U vjezdu do rezervace nás vítal statný pštrosí samec, který prý s oblibou brázdí toto místo. Jelikož jsme byli první ranní skupina, měli jsme štěstí, neboť jsme měli možnost uvidět jinak plachou gazelu dorkas (Gazella dorcas). Tato antilopa s dlouhýma nohama a krátkým ocasem se přizpůsobila životu v poušti. Ve většině oblastí svého rozšíření je ohrožena. Je jedním ze dvou druhů gazel, které dnes žijí v Izraeli (druhým druhem je horská gazela - Gazella gazella gazella).
Arabský přímorožec (6 kB)

Populace gazel se počala nedávno zvecovat z lovu, který v minulosti zredukoval její množství. V Chai-Bar je řada stád gazel dorkas, které jsou v oblasti Negevu běžné. Nelenil jsem a fotoaparát měl po cestě stále nějakou práci. Po stranách jsme viděli stáda onagerů, afrických divokých oslů, addasů a dvou druhů Oryxů. Stále jsme pomalu popojížděli. Trochu mne uvedli do rozpaků pštrosi, kteří stáli na vyježděné cestě a nemínili uhnout. Průvodkyně sice říkala, ať zvolna jedu mezi nimi, ale raději jsem se jim vyhnul mimo cestu.
Auto bylo přece jen moje a tak jí vyprávěný zážitek, jak na vlastní oči viděla, jak se pštrosí samec rozběhl a nakopl džíp takovou silou, až sedadlo vyletělo do vzduchu (naštěstí neobsazené), mne od toho odradil. Nicméně vše proběhlo v klidu a asi po dvou hodinách jsme se vrátili zpět. Poté jsem měl čas dokončit prohlídku výběhů. Bylo to velice poučné, všechna zvířata jsem viděl zblízka - jen přímorožec, plánovaný k vysazení do přírody, byl trochu stranou cesty a tak na fotografiích nebyl příliš velký.

Otevřená polopřirozená oblast

V této oblasti jsou pouštní zvířata připravována na opětovné vypuštění do volné přírody. Tímto termínem je definován proces, s jehož pomocí se navrátí do oblastí jejich původního výskytu zvířata, která zde byla díky lidské činnosti v historické době vyhlazena. Tento proces má čtyři hlavní stupně:

  1. stadium uskutečnitelnosti,
  2. příprava a aklimatizace,
  3. vypuštění zvířat,
  4. jejich sledování po vypuštění.
Druhý stupeň probíhá v Chai-Bar Jotvata. Zvířata jsou rozmnožena a označena a jsou sledovány jejich genetický vzhled, zdraví a sociální stav. Na základě těchto pozorování ochránci rozhodnou, kteří jedinci jsou vhodní k vypuštění do přírody. Vybraná zvířata jsou umístěna do aklimatizačních ohrad v oblasti jejich znovuzavedení až do doby, nežli budou vypuštěna.
Onager - divoký osel (10 kB)
Zvířata žijí v Chai-Bar polopřirozeným životem v otevřené oblasti. Pohybují se volně, pasou se jak na přírodní vegetaci, tak i na přídavku sena. Rozmnožování je přirozené, ale přesto je po ruce je veterinář, který je připraven zasáhnout kdykoliv, bude-li to zapotřebí. Všechny vodní zdroje jsou umělé. Zvířata, která mají být opětně vypuštěna do přírody, žijí společně s druhy, které v minulosti v Izraeli zjevně nežily (jako addas nubický a přímorožec se spirálovitě vinutýma rohama). Vypuštění těchto zvířat do izraelské pouště se neplánuje. Jsou v této otevřené oblasti, neboť jsou v jejich domovině v nebezpečí vyhynutí a Izrael je v Chai-Bar chová, aby je rozmnožil za účelem podpory jejich znovuvypuštění jinými státy.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Pokračování příště.
 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata