PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Šanta (Tomáš Luhan)
 
27.10. ŠTÍŘI
První setkání se štírem, 1.díl (Lumír O.Hanuš)
26.10. PSI
Buřty (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky (zájemce z Brna), jsou u mne k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce paní M.Marysko.

ŠTÍŘI
První setkání se štírem, 1.díl

Je sobota 8.května 1993 a před polednem jdeme k "naší" olivě za biblickým Ein Kerem, kde prožil mládí Jan Křtitel. Rádi sem chodíme. Je tu klid a nádherný výhled do údolí a na Jeruzalémské hory. Na olivu obvykle vylezeme a odpočíváme v její koruně. Proto jsme si zvykli jí říkat "naše" oliva. Nejprve sedím na skále, potom si dám kámen do stínu a nakonec si udělám stoličku z více kamenů, na jejichž vrchol jsem dal kámen z horní strany plochý. Báječná stolička. Ale při sběru kamenů jsem byl opatrný. Nejprve kámen otočím a podívám se, zda na něm není nebezpečný tvor. V průvodcích je psáno, abychom nestrkali ruce do stinných míst, hlavně pak do trhlin a pod kameny. Po dva a půl roce ve Svaté zemi jsem si již říkal, že asi štíra neuvidím. A když jsem otočil největší balvan, byl pod ním černý štír. Černý jako černé uhlí, asi 2-3 cm dlouhý, ocas zohnutý nahoru, vpředu dvě klepeta. Volám manželku, ta slézá z "naší" olivy a jde se podívat. Stéblem trávy se dotýkám ocasu. Jak rád by vpustil trochu jedu, který by mohl mít snad i fatální účinky. Ale jsem opatrný. A pro příště vím, že i když je nevidím, jsou všude kolem nás. A tak ještě obracím několik kamenů. Další štír, stejně černý má takových 5-7 cm, možná s ocasem i více (viz snímek). A ještě nacházím jednoho černého střední velikosti. No, to už by asi stačilo. Dosti mne překvapilo, kolik jich tu je. Bylo to v průměru zhruba pod každým pátým kamenem. A proto pozor! Jsou všude kolem nás. Není radno dávat prsty pod kameny. Obrana štíra by nám mohla být osudná.
'Naše' oliva, kolem níž je pod kameny plno štírů (12 kB)

Je dobré mít pro pochopení těchto zvláštních tvorů základní znalosti jejich morfologie a anatomie.
Štíři jsou velmi staří. Nejstarší zkameněliny štírů jsou z období Siluru (před 420 miliony let). To je asi 200 milionů let před dinosaury. Některé zkameněliny štírů dávají vědcům odhad, že dosahovali celkové délky kolem jednoho metru (největší úplná zkamenělina štíra je 40 cm velká). Současní štíři se od období Karbonu (asi před 300 miliony let) téměř nezměnili.
Jihoafrický skalní štír, Hadogenes troglodytes je pravděpodobně největší. Samec může dosáhnout až 21 cm (no, klepal bych se před ním strachy i kdyby mne nebodl). Samozřejmě pro svoji štíhlost nejsou největší váhově. Nejtěžší štíři ve Střední Africe a Indočíně dosahují až 17 cm délky. Nejmenší, Microtityus waeringi měří plně vzrostlý pouhých 12 mm.
Štíři patří mezi řád pavoukovců (pavoukovitých) a jsou zde neobvyklí. Dožívají se více nežli jedné sezóny, obvykle 2 až 6 let (nejdelší zjištěný život je 8 let).
Zadní část zadečku mají zakončenou dutým, ostrým, dolů zakřiveným jedovým ostnem,který je spojen s jedovou žlázou. Štíři používají jed k obraně, někdy k usmrcení kořisti a hraje také důležitou roli při jejich páření.
Všichni štíři jsou jedovatí. Pokud jste hmyz a tudíž jejich potenciální potrava, pak jsou všichni štíři smrtelně jedovatí. Z více nežli 1050 známých druhů je jen velmi málo nebezpečných člověku. Většina z nich způsobí člověku píchnutím reakci jako po píchnutí včely. Píchnutí je velice bolestivé, ale neohrožuje život (jeden odborník bolest píchnutí srovnal se silným úderem kladiva do prstu).
Asijský štír Hemiscorpius lepturus je cytotoxický. Zánět a ztvrdnutí místa vpichu způsobí následnou nekrózu a sloupnutí kůže. Kolem místa vpichu mohou být též velké puchýře.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Dokončení za týden.

Štír s popisem základních částí těla (18 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata