PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Kuba a Špunt (Ivana Jirková)
 
10.11. PSI
Knaánský pes (Lumír O.Hanuš)
9.11. PSI
Večerní honička (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

Nabídka strašilek
Znovu nabízím strašilky, tentokrát ve stavu vajec. Kdo by měl zájem si je sám vylíhnout? Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové.
Míša Hejná

Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M.Marysko.

PSI
Knaánský pes

Zdivočelý pes Středního Východu, divoký předek Knaánského psa (heberejsky kelev knaani), se datuje do předbiblické doby. Žil v "Zemi Knaánů", kde se objevil poprvé. Má se za to, že vznikl z indického vlka. Ačkoliv se psi podobného typu vyskytují na celém Středním Východě, tento druh knaánského psa se nalézá především v Izraeli. Kresby nalezené na hrobech v egyptském místě Beni Hasan (místo na okraji pouště na východní straně řeky Nil, vzdálené 245 km od Káhiry) pocházejí z doby 2200 - 2000 př.n.l. a zobrazují psy, kteří vykazují bezpochyb vnější vzhled dnešního knaánského psa.
Pes zobrazený na egyptských malbách v Beni Hasan (3 kB)

Tento zdivočelý pes byl hlídacím a ovčáckým psem starověkých Izraelitů. Hlídal jejich tábory a stáda. Bylo jich v této oblasti hodně až do rozprášení Izraelitů Římany asi před 2000 lety. Když populace Heberejců poklesla, hledala většina těchto psů útočiště v Negevské poušti, přírodní rezervaci izraelské divočiny. Tento divoký pes v podstatě vznikl přírodním výběrem. Pouze nejsilnější, nejzdravější a nejinteligentnější kusy přežily podmínky drsného izraelského prostředí. Aby nevyhynuli, zůstali většinou neochočení a někteří z nich si udržovali určitou formu ochočenosti tím, že žili s Beduíny a živili se hlídáním jejich stád a táborů. Někteří byli hlídacími psi u Drůzů na hoře Karmel.
Knaánský pes Tycho z USA v Sierra Nevada v r. 1998 (5 kB)
Takový byl stav domorodého zdivočelého psa až do příjezdu Dr. Rudolphina Menzel, uznávané odbornice na psy (spolu se svým manželem Dr. Rudolph Menzel byli na psy experti a světoví odborníci). Ta se přistěhovala do Palestiny - budoucího státu Izrael - v r. 1934. Obrátila se na ni Hagana (= "obrana"; první izraelské obranné síly), aby vychovala psa pro strážení osamocených izraelských usedlostí a dohlížela na vznik psů pro boje ve Válce o nezávislost. Zjistila, že plemena psů tradičně užívaná pro válečné účely mají kvůli zdejším nepříznivým klimatickým podmínkám zhoršenou výkonnost. Vzpomněla si na zdivočelého psa žijícího v poušti, kterého zde objevila. Věděla, že jen ti nejzdatnější mohou přežít ve své domovině. Začala pracovat nejprve s divokými a polodivokými psy, které lákala na potravu. Odchytila určité zdivočelé psy (též jejich štěňátka), z nichž vychovala plemeno knaánského psa (sama jej takto pojmenovala). Díky jí tak vzniklo dlouho žijící (14 let i více) a pozoruhodně zdravé plemeno, které má mimořádně vyvinutý čich a sluch. Plemeno knaánského psa se ukázalo být vysoce inteligentní, snadno trénovatelné (snadno se ochočovali), sloužící jako hlídací a slídící psi, poslové a pomocníci Červeného kříže. Také nalézali pozemní miny. V období 2. světové války Dr. Menzel shromáždila a trénovala více než 400 nejlepších psů pro jednotky Středního Východu, kteří zjišťovali miny. Ukázali se být lepšími nežli mechanické detektory.
Knaánský pes Dugma ještě před odchycením ve volné přírodě (5 kB)
Po válce zasvětila Dr. Menzl svůj čas pomoci nevidomým a v roce 1949 založila Institut pro orientaci a pohyblivost nevidomých, jediný svého druhu na Středním Východě. Celý chovný program knaánských psů byl soustředěn v tomto Institutu, kde byl založen psinec chovající knaánské psy, který se jmenoval "Bnej HaBitachon" (= synové bezpečnosti). V r. 1948 bylo v jejich plemenné knize registrováno kolem 150 knaánských psů.
Knaánský pes Tycho v poušti v Red Rocks - ve věku 4,5 let (9 kB)
Knaánský pes je střední velikosti, má výšku 50 - 60 cm (samec je podstatně větší nežli samice) a má váhu 18 - 25 kg. Pes Dugma (= "vzor") byl první zdivočelý pes, kterého Menzlovi redomestikovali. Chytili jej na Zebulonské přímořské pláni v r. 1938. Napsali o něm: "...Dugma, náš pes č. 1 v registru plemenné knihy knaánského psa. Byl obzvláště nedůvěřivým psem, po kterém jsme prahli kvůli jeho kráse."
I dnes můžeme dosud nalézt knaánského psa, jak hlídá beduínské tábory a stáda. Izraelská veřejnost též oceňuje kvality tohoto domácího plemene a užívá jej doma jako hlídacího psa. Izraelská armáda používá téměř výlučně knaánského psa k strážení a hlídkování. I když knaánský pes doposud žije v divočině (podobně jako pes dingo v Austrálii), jejich počet s pronikáním civilizace klesá. Jejich plemena dnes najdete v Izraeli, Anglii, Západní Evropě a v USA (knaánský pes Tycho majitelů Dr. Jennie Larkin a John Relph, kterého vidíte na fotografii, nezapře svého předka Dugma).
Historie knaánského psa je téměř neuvěřitelná. Pes, který žil zhruba dva tisíce let v přírodě jako divoký pes, je zhruba 60 let od jeho odchycení z volné přírody chovným psem s rodokmenem.
Divokého psa jsem v izraelské přírodě spatřil několikrát a se zatajeným dechem jsem vždy zůstal stát. I když jsem cítil někdy určitou stísněnost, nikdy mne nenapadl a vždy jsme se rozešli smírně.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata