PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Jak jsme k Janečkovi přišli (Zbyněk)
 
22.11. PET
Gekony nebo bazilišky ? (Lenka Prokešová)
21.11. PET
Divočina v Jeruzalémě a v Jeruzalémské vysočině II. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

PET
Gekony nebo bazilišky ?

Žebrovník byl pro focení položen na deku (6 kB) Manžel Michal, jako téměř každý kluk, velký či malý, se dá velmi snadno nakazit touhou po jakékoliv hračce. Když jsem donesla sousedovi Markovi pakobylky a strašilky, tak mu zasvítili oči a jednu strašilku a část pakobylek si nechal. Začal si s Markem vyměňovat zážitky a zkoumat chov jeho dalších zvířat. Bohužel strašilka nepřežila ani jednomu. Zato pakobylky se zatím mají k světu. Tedy spokojeně si žerou a svlékají se.
Bazilišek na kameni v bazénku (7 kB)

Bohužel to byl jen začátek. Marek měl, asi před třema měsícema, gekona, který mu onemocněl a umřel. Ještě má žebrovníka, který žije napůl ve vodě a napůl na břehu. Živý se hmyzem i malýma myšima. Ten je spokojený a vypasený. A teď chtěl ještě nějaké jiné zvířátko.
Bazilišek na Markově ruce (7 kB)
Michal se samozdřejmě přidal. Tak tam neustále listovali encyklopedií teraristiky a další literaturou. Stále se ozývali výkřiky: Ten je krásnej! Ten má hezkej hřeben! Ten potřebuje moc prostoru! Ten žere to a ten zas tohle! Žhavili internet a vybírali potvory.
Nakonec to dopadlo tak, že si Michal pořídil dospělý párek gekonů obrovských (Gekko gecko). Už se mi s té latiny točí hlava, všechno to má převážně latinské názvy. Marek si vzápětí přinesl párek mláďat bazilišků proužkovaných (Basiliscus vittatus). Dalších čtrnáct dní strávili na úpravách terárií.
Gekon - sameček na zemi v teráriu (9 kB)
Gekoni - sameček v domečku (v pravo) a samička na skle (7 kB)
Obojí jsou celkem hezká a na pohled milá zvířátka. Ale za kočky bych je rozhodně nevyměnila. Gekoni koušou, musí se brát jen v rukavicích. Jinak jsou spíš plaší. Marek si bazilišky pomalu ochočuje, protože jde o mláďata, jde to lépe. Bere je na ruku. Bazilišci mají rádi vodu a někdy se i koupou.
Gekoni žerou převážně cvrčky, ale i další menší hmyz. Gekonice si bere cvrčky z pinzety, ale samec je bojácný a vždy rychle zaleze. Bazilišci kromě cvrčků okusují i ovoce (třeba banán). Po skle lezou pomocí přísavek na prstech. Skáčou také pěkně.
Gekon - samička na skle s odrazem (13 kB)
Oba gekoni se nám stačili svléknout. Samec to zvládnul bez naší asistence v skrytu. Samička uspořádala exibici. Bohužel jsme neměli foťák. Bylo to opravdu zajímavý zážitek. Zvládla to snad za půl hodiny. Pomáhala si tlamičkou, kde mohla. Strhávala to ze sebe neuvěřitelně rychle. Zárověn jak si tu kůži strhávala, tak ji požírala.
Gekoni měří asi 27 cm, měřím to přibližně přes sklo. Bazilišci měří asi 22 cm, ale dorostou až 75 cm. Marek naše gekony hned v úvodu pokřtil Ivan a Nastěnka, a tak jim to zůstalo.
Bazilišek na větvi v teráriu (10 kB)
Naše fenka si jich všimla asi za 3 dny. Ten večer proseděla alespoň dvě hodiny pod terárkem, a celou dobu vydržela hučet. Vždy když se něčeho dožaduje, vydává takový hučivý zvuk "hhhhhhhh". Kočky je objevují postupně, ale zatím nemají velký zájem.
Gekon - samička na skle (10 kB)
Už teď poslouchám, jak si Michal pořídí bazilišky, jen co na ně bude mít místo. A Marek? Ten si prý pořídí leguány. Zatím jsme mu to rozmluvili, protože ty potvory dorůstají až 2 m, ale stejně jsou ve výhledovém plánu.

Lenka Prokešová          
Gekon - samička u domečku (12 kB)

Prosba o radu
Mám prosbu ke zvířecím dopisovatelům. Potřebuji radu, jak vypudit z bytu blechy. S mým kocourem Koťasem (vulgo Rudou Nerudou) jsme byli půl roku "na návštěvě" u mé maminky a kocourovi se podařilo chytit v paneláku blechy, kterými zamořil celý byt. Teď jsme už zpátky doma, kocour dostal obojek a blech se zbavil, můj byt se mu naštěstí zamořit nepodařilo, ale maminka pořád není schopná blechy zlikvidovat.
Celý byt jsme vysály a vystříkaly Raidem a Difusilem (dokonce jsme rozebraly i postele), ale každý den se někde objeví nový záškodník. Jestli má někdo ze čtenářů Dumky či PET návod, jak tu havěť zničit, budu mu moc vděčná.
Nabídka strašilek
Znovu nabízím strašilky, tentokrát ve stavu vajec. Kdo by měl zájem si je sám vylíhnout? Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové.
Míša Hejná
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M.Marysko.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata