PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Náš život s kočkami II - Mourek (Eva)
 
30.11. NETOPÝŘI
Bojíte se netopýrů? - 2.díl (Lumír O.Hanuš, Israel)
29.11. NETOPÝŘI
Bojíte se netopýrů? - 1.díl (Lumír O.Hanuš, Israel)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

NETOPÝŘI
Bojíte se netopýrů? - 2.díl

Pokračování vyprávění Lumíra O.Hanuše o netopýrech z jeskyně Mearat HaTeomim (= jeskyně dvojčat) v Israeli. Začátek vyšel včera.

Záběr letícího ovocného netopýra - vyfocen ve tmě naslepo (8 kB) Teomim značí dvojčata. Název pochází z arabského Maadžara um e-teumin, jeskyně matky dvojčat. Podle legendy její voda nejen léčí neplodnost, nýbrž také způsobuje narození dvojčat. Další příběh je o ženě z vesnice Džereš, která vyzkoušela vše, aby otěhotněla. Starší žena jí řekla o jeskyni a její vodě. Mladá žena vyzkoušela tuto zázračnou vodu a o rok později porodila dvojčata. O řadu let později armáda (pravděpodobně Turci) přišla odvádět na vojnu mladé muže. Matka dvojčat se se svými dětmi schovala v jeskyni. Armáda ji vystopovala a jeskyně se zaplnila vojáky hledajícími uprchlíky. V okamžiku, kdy matka a její dvojčata byli objeveni, na místě ztuhli. Všichni tři zde stojí dosud pohromadě zkamenělí - tři stalagmity lidského tvaru.

Příběhy samy o sobě, hlučné pištění netopýrů, velikost a hloubka zadní části jeskyně vyvolávají společně s temnotou jakýsi tajemný pocit. Byli jsme však dva a tak jsem o pocit stísněnosti přišel. Chtěl jsem netopýry fotografovat z bezprostřední vzdálenosti, ale k mé lítosti jsem na bočních stěnách jeskyně žádného nenašel. Objevili jsme je všechny na stropě několik metrů nad našimi hlavami. Bylo tam asi v pěti velkých koloniích nejméně několik stovek hlučících netopýrů. Zajímavý zážitek. Vzhledem k výšce stropu, na kterém byli tito netopýři, se snímky moc nevydařily (netopýři byli příliš daleko od objektivu), ale je na nich dobře vidět netopýří oči a také letící netopýry (zaměřil jsem na ně fotoaparát pomocí baterky, což je bohužel plaší, takže plno jich odletí do jiné části jeskyně). Vrátil jsem se proto do jeskyně o nějaký ten týden později. Fotoaparát jsem dal na stativ, spustil samospoušť a stativ zvedl za nožky vysoko nad hlavu. Snímky byly lepší, přesto nám však detaily netopýrů zůstaly utajeny (navíc s rukou nad hlavou se těžko fotoaparát na vrcholu stativu a navíc ve tmě zaměřuje na střed objektu, dělal jsem to naslepo podle směru jejich pištění). Nakonec ze snímků posuďte sami. Jak vypadá v detailu však můžete vidět pouze na nákresu.
Množství netopýrů na stropě - prozrazují je v blesku zářící oči (22 kB)
Šlo o egyptského ovocného netopýra (izraelský poddruh Rousettus aegyptiacus aegyptiacus, heberejsky atalef pejrot). Je to největší z netopýrů v Izraeli. Je jediným druhem ovocných netopýrů, který používá echolokaci (i když primitivní). Kvůli špatné echolokaci se nalézá vždy nedaleko vchodu do jeskyně. Má dobře vyvinutý zrak, sluch a silný čich. Dosahuje délky 90 (86 - 102) mm a váží 100 - 130 (90 - 210) g. Rozpětí křídel má až 70 cm. Je pokryt krátkou, tmavou, hnědo-šedou srstí. Létá průměrnou rychlostí 4,4 m za vteřinu. Jsou hluční a neodpočívají, v zimě nehybernují. Ve skupině jsou vždy těsně vedle sebe, dotýkají se. Šarvátky jsou mezi nimi běžné a hlučné. Rodí jedno, někdy dvě, mláďata. Hned po porodu létá matka s mládětem přichyceným na hrudi a poté jej nechává v kolonii. Ve věku 3 měsíců může mládě létat.
Netopýři na stropě - první návštěva (14 kB)
Tento netopýr se nalézá v celé Africe (kromě Sahary) přes Střední Východ až po Indii. V Izraeli dává přednost středomořské oblasti, ale žije také v poušti přiléhající k obdělávaným polím (žije i v Negevské poušti až k Eilatu). Existuje domněnka, že se dostal do Izraele sledujíce strom sykomor, který byl zde zasazen lidmi před tisíci léty. Pije štávu sladkého ovoce a také květní nektar. Proteiny získává z pylu a občasného požití hmyzu. Plody sykamoru jsou hlavní složkou letní potravy těchto netopýrů. Před tím, nežli se začaly uprostřed 20. století pěstovat ovocné stromy, živil se ovocný netopýr v létě na fíkovníku sykomora (Ficus sycomorus, plody podobné fíkům) a v zimě na rohovníku (Ceratonia siliqua, jeho plody nazýváme svatojánský chléb).

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Dokončení zítra.

Netopýři v dutině na stropě - druhá návštěva (16 kB)

Prosba o radu
Mám prosbu ke zvířecím dopisovatelům. Potřebuji radu, jak vypudit z bytu blechy. S mým kocourem Koťasem (vulgo Rudou Nerudou) jsme byli půl roku "na návštěvě" u mé maminky a kocourovi se podařilo chytit v paneláku blechy, kterými zamořil celý byt. Teď jsme už zpátky doma, kocour dostal obojek a blech se zbavil, můj byt se mu naštěstí zamořit nepodařilo, ale maminka pořád není schopná blechy zlikvidovat.
Celý byt jsme vysály a vystříkaly Raidem a Difusilem (dokonce jsme rozebraly i postele), ale každý den se někde objeví nový záškodník. Jestli má někdo ze čtenářů Dumky či PET návod, jak tu havěť zničit, budu mu moc vděčná.
Nabídka strašilek
Znovu nabízím strašilky, tentokrát ve stavu vajec. Kdo by měl zájem si je sám vylíhnout? Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové.
Míša Hejná
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M.Marysko.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata