PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Darebáček (Simča)
 
27.12. RYBY
Záhadné sladkovodní izraelské ryby, II. (Lumír O.Hanuš)
22.12. PET
Vánoční přání (Ferda)
Letošní archiv PET
PET archiv 1999

RYBY
Záhadné sladkovodní izraelské ryby, II.

První díl povídání Lumíra O.Hanuše o záhadných sladkovodních rybách v Israeli vyšlo minulý týden.

Izrael je polopouštní země s nízkými průměrnými ročními srážkami 500 mm, které spadnou v roce během 4-5 měsíců. Nemá žádné velké řeky, jezera či podzemní zdroje vody. Přesto zemědělské zavlažování a chov ryb (tzv. vodní kultury) je přes klimatická omezení a neustálý nedostatek vody na vysoké úrovni. Je to především díky novým metodám, které jsou účinnější a šetří vodu. Umístěním vodních kultur mezi vodní zdroje a zavlažovaná zemědělská pole je dosaženo úspory. Voda je použitá dvakrát - nejprve pro chov ryb a poté pro zavlažování.
Ryba sv. Petra na jeruzalémském tržišti (9 kB)

V Izraeli jsou dva hlavní zdroje produkce ryb - rybí farmy a rybaření jak na moři, tak i ve vnitrozemí. Rybí farmy se podílejí na celkové produkci 70 %. Pobřežní rybolov, rybaření podél středozemního pobřežního šelfu, je zdrojem 18 % a Eilatský záliv (Rudé moře) méně nežli 1 %. Zbytek (kolem 10 %) jsou úlovky z vnitrozemského rybaření v jezeře Kinneret (= Galilejské moře). V r. 1993 byl celkový úlovek z pobřežního rybaření asi 3312 tun a z jezera Kinneret 1813 tun.
Mořské rybaření je jasné a není třeba se o něm více zmiňovat (lov ryb a garnátů).
Rybaření na jezeře Kinneret se provádí lovem do pevných nebo vlečných sítí. V r. 1993 bylo chyceno do vlečných sítí téměř 1100 tun ryb, z nichž 1000 tun byl lavnun (kineretský ouklej - Migrogrex terraesanctae). K tomu ročně uloví menší lodě 500 - 800 tun ryb. Ekonomicky nejdůležitějším druhem je ryba sv. Petra (Sarotherodon sp.) a parmice šedá (Mugil sp.), které jsou zde každoročně vysazovány. Též je zde vysazován stříbrný kapr (Hypophthalmichthys molitrix), chytaný běžně do svislých a někdy do vlečných sítí.
Ryba sv. Petra na jeruzalémském tržišti (6 kB)
Téměř veškeré pěstování ryb je na kolektivních farmách kibuců. V r. 1993 pokrývala produkční oblast 3000 ha rybníků v údolní oblasti Horní Galileje, údolí Bejt Šeán, údolí řeky Jordán a pobřežní pláni, většinou na vysušených bažinatých půdách. Několik rybích farem v Negevu používá poloslanou vodu za použití superintenzivních metod (ano, asi se podivíte, ale ryby se zde pěstují i ve vyprahlé poušti, kde není ani kapky vody!!). V r. 1993 (omlouvám se, ale novější údaje jsem nesehnal) byla produkce 13050 tun ryb, z nichž 7275 tun byl kapr.
V r. 1993 bylo vyprodukováno v plovoucích sádkách v Rudém moři a jednom rybníku s mořskou vodou na středomořském pobřeží 230 tun mořského okouna (bass) a mořské pražmy (bream).
Téměř 90% izraelské produkce bylo zkonzumováno v čerstvém stavu. Zbytek byl konzervován (především kapr a lavnun) nebo zmrazen.
Domácí trh je podstatně obohacen dovozem (87000 tun váhy produktů - zmrazené celé ryby, filety, slané a uzené produkty a mrazené ryby, které slouží jako surový materiál ke konzervování).
Nákres kapra z Galilejského moře (7 kB)
Rybářství hraje v izraelské ekonomice malou roli. Přesto domácí rybí produkce je hodnotným příspěvkem k potravě obyvatel a tradičnímu způsobu života, ve kterém jezení ryb hraje důležitou roli.
Sluší se na tomto místě, abych se zmínil také o tom, proč některé ryby v Galilejském moři si nezadají s rybami mořskými:
Kdysi dávno neexistovalo ani Mrtvé (hebr. Jam HaMélach) ani Galilejské moře (hebr. Kinéret), ale bylo tu velké moře Jazyk (hebr. Jam Lašon), které bylo v Galileji spojeno se Středozemním mořem. Krátce řečeno, veškerá souš, která je dnes ve vnitrozemí pod hladinou moře, byla zaplavena. Později v Galileji sopečné erupce uzavřely spojení mezi Středozemním mořem a mořem Jazyk. Ve vnitrozemí vznikla uzavřená vodní plocha, která pomalu začala vysychat. Ryby, dříve mořské, ale i jiná mořská havěť (např. krabi) se začala přizpůsobovat novým podmínkám. V průběhu věků moře Jazyk vyschlo do té míry, že zůstaly pouze dvě vodní plochy - Galilejské a Mrtvé moře. Řeky zajišťovaly Galilejskému moři přísun sladké vody a to se odsolovalo. Vše putovalo do Mrtvého moře. Ale to nemělo odtok a tak se tam soli nakoncentrovaly. A v okolních řekách zůstaly ryby, které tam přišly z moře a změnily své životní podmínky, přizpůsobily se svému novému prostředí.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování zítra.

Fotografie kapra z Galilejského moře (13 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata