PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
25.6. PÍSKOMILOVÉ
Dárek pro Dumku - úvod k nové rubrice (Ferda)
Myšák a Myška (Valerie Holubová)
25.6. PÍSKOMILOVÉ
Dárek pro Dumku - úvod k nové rubrice (Ferda)
Myšák a Myška (Valerie Holubová)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

Dárek pro Dumku
(úvod k nové rubrice)

Dostal jsem před týdnem (ve čtvrtek) prosbu následujícího znění:

    Obracim se na Vas a kocici-zvireci rubriku s prosbou. Hledam domov pro 2 mlade piskomily, bileho kluka a hnedou holku. Narodili se 3 dny pote, co jsem si jejich mamku donesla domu (v domeni ze je to kluk). Uz jsou uplne samostatni, je jim 8 tydnu. Prosim, nejsou na hrani pro kocku ani pro hada. Obesla jsem nekolik zverimexu, ale vsude meli zviratek plno a dalsi uz nechteli.
    V.Holubova, Brno
Paní Holubové jsem pak odepsal, že nevím, co to jsou za zvířátka, a ať mi napíše nějaký příběh (viz níže), že to dám do Psa... Během týdne, než paní Holubová odpověděla, ve mně zrála myšlenka, že by nebylo špatné vytvořit nějakou novou zvířecí rubriku. Uveřejňoval bych tam vše ostatní, co se netýká koček, ke kterým mám, díky Dumce - živé i Internetové -, jaksi bližší vztah.
Paní Holubová odpověděla, poslala pár fotek a příběh, přičemž nabídla, že mi pošle ještě další story o pískomilech. Vzhledem k tomu, že má dneska Dumka narozeniny - teda ta Dumka, co ji máme s Beruškou (moje žena) doma jako domácího mazlíčka (anglicky PET), založil jsem rubriku PET. Použitelný český ekvivalent jsem bohužel nenašel... Rubrika je Internetovým dárkem k prvním narozeninám naší živé Dumky a i jako dárek pro ostatní zvířátka, na které se ve Psu mírně zapomínalo - ostatně podobně vznikala i Dumčí (kočičí) rubrika.
Záleží jen na Vás čtenářích, jestli budete mít co číst... Čekám netrpělivě na Vaše příspěvky o Vašich zvířátkách - a nemusí být jen domácí - viz vysvětlení v zelenožlutém úvodu rubriky PET.


Myšák a Myška
pískomilové

Myšák a myška (9 kB) Piskomil je takove male zive zviratko, velice podobne mysi, akorat o trosku vetsi. Asi jako krecek. Patri mezi hlodavce. Ty, co mame doma, jsou pískomilové mongolští (Meriones xxx, cele latinske jmeno nevim). Pochazeji z Asie ze suchých oblastí. Zivi se obdobne jako krecci, maji radi hmyz. Jsou neuveritelne zvedavi.

K nám domu se dostali jednoduse. Byli zakoupeni ve "Zverimexu". To jsem studovala a bydlela na kolejích a musi se nechat, mela jsem velmi tolerantni spolubydlici... Hned prvni noc predvedli, ze jsou to nocni zviratka a od te doby si to jiz nikdy nerozmysleli. Taky jsou to zviratka hopsací a utikaci a neustale neco hryzajici. Bydleli ve starem akváriu a 40 cm na vysku pro ne nebyl vubec problem. Zakryla jsem je dirkovanou sololitovou deskou a stejne jsem si nebyla jista... nastesti to stacilo.
Okamzite si vyslouzili jmena Mysak a Myska. A meli mysata. No a pak se jejich pocty u nas doma ruzne menily az jsme si nechali jenom jednu Mysku, potomka. Ta se dozila bez tri dnu tri let a do posledni chvile se ladovala zrnim a hrabala nory, az najednou umrela.
Myšák, který je ale samičkou (8 kB)
No a tady to zacina: Bez piskomila bylo doma strasne smutno. Hned druhy den po strasne dlouhe anabazi po brnenskych zverimexech jsem uvidela hnedeho piskomila, nachlup stejneho, jako nase Myska. Tak jsme si Mysaka odnesli domu. Byla jsem presvedcena, ze je to MYSAK. Za dva dny jsem vecer dosla domu a z mysiho domecku neco tence piskalo. Mysak mel mlade. Takze ted mame doma piskomily ctyri. Jsou hezky barevni. Bily kluk, hneda holka a cerny Krtek. To je taky holka. 100%. Ma bile tlapky a naprsenku. A taky je nejochocenejsi. No a ja ted stojim pred problemem kam s nimi. Jsou to slusne vychovani piskomilove. Skacou do dálky i do vysky jak se patri, umi si umyt cumacek i ocasek. Zerou z ruky, dokonce si za seminkama vlezou az do dlane.
A nikdo je nechce. Mysaka musime dat od ostatnich pryc, nebo az dospeje, tak budu mit z pokojiku mysarnu. No a jeste jedna Mala Myska by mohla jit do sveta, akvario je pro tri male. Uz se jim sice planuje vetsi, ale moje mistnost ma sama rozmery vetsiho akvaria. Takhle to je.
Pokud by piskomilka nekdo chtel, at se ozve na holubovav@seznam.cz.

P.S.: To neni zviratko pro hada nebo kocku !

Valerie Holubová