PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
30.9. NETOPÝŘI
"Ptáci" a ptáci II. (Lumír O. Hanuš)
29.9. NETOPÝŘI
"Ptáci" a ptáci I. (Lumír O. Hanuš)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

NETOPÝŘI
"Ptáci" a ptáci II.

Nalezené pejsky
Ali, Ambra, Cedrik do dobrých rukou - čtěte páteční příspěvek do rubriky PET.

Můžete si přečíst i první část povídání o netopýrech.

Netopýři jsou jediní savci, kteří opravdu létají. Některé veverky mohou pouze plachtit. Létat jen netopýr. Existuje o nich celá řada mýtů, které nejsou ani za mák pravdivé. Říká se, že jsou slepí, ale vidí všichni, někteří výborně. Kolikrát jsem slyšel, že se někomu zapletl do vlasů. To se nikdy nestalo. Jeho echolokátor snadno zaměří hmyz, takže o lidskou hlavu nezavadí. Kromě toho má také výborný čich. Člověku jsou velice prospěšní.
Skupinka netopýrů v jeskyni (11 kB)

Na světě existuje kolem jednoho tisíce druhů netopýrů. Největší z nich mají rozpětí křídel 1,8 metru, nejmenší váží jen několik gramů. 70 % z nich se živí hmyzem (podle druhu může spořádat za hodinu od několika stovek až po tisíce kusů hmyzu). Ostatní jedí ryby, žáby, ovoce, nektar a krev jiných savců. Dožívají se 5 - 10 let (nejdéle zaznamenaný žijící netopýr měl 32 let). Mají ročně jen jedno jediné mládě.
Nejsou to létající myši, neboť to nejsou hlodavci. Blíže příbuznými jsou primátům a člověku. Jsou čistotní a pokud se jich nedotýkáme, není se čeho bát. Musíte si uvědomit, že to jsou divoká zvířata a tak je raději nechte na pokoji. Méně než 1 % z nich má vzteklinu a mají i jiné nemoci.
Vodopád Gilabon, nad ním je vidět jeskyni (12 kB) Vzpomínám na dobu mládí, kdy jsme netopýry chytali. Dokonce mne i kousnul (a z dnešního pohledu správně udělal, měl jsem ho nechat na pokoji). Také jich asi bylo tehdy více nežli dnes.
Jeskyně vzadu ještě klesá do nižších pater, ale nechci plašit netopýry a ani nemám baterku. Statné kmeny oleandrů, v jejichž stínu se zde chodí (10 kB) A tak se vracíme na nedalekou křižovatku cest a stoupáme vzhůru po holém svahu na malé parkoviště. Stočíme se doleva na zřetelnou prašnou cestu, která vede postupně vzhůru na východ mezi minovými poli!! (Takže na Golanských výšinách pozor, nevyplatí se chodit tam, kam se nemá. Občas nějaké auto najede na minu - pokud jede tam, kde se nemá.) Po 1 km dojdeme k odbočce, po které jsme přijeli autem a zahneme doleva k našemu výchozímu bodu. Auto odpočívá v chládku a tak se zde na chvíli usadíme a pojíme. Jídlo je pěkně vychlazené. Při této tůře jsme vypili oba jen 3 l vody, i když tůra trvala celkem téměř 4 hodiny neboť není tak horko, na obloze jsou oblaka a ta občas zakryjí slunce. Po odpočinku nasedáme do auta a ujíždíme směrem k městečku Kacrin a ke Galilejskému moři. Když dojíždíme ke druhému konci Galilejského moře, zastavujeme v Ha'on, kde je pštrosí farma.
O pštrosech ale až zítra...

Lumír O. Hanuš, Israel     

Dnes je tento překlad v muzeu ve městě Kacrin (9 kB)