PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
4.11. MOŘE
Život pod mořskou hladinou I. (Lumír O. Hanuš)
3.11. KRÁLÍCI
Králík Kubík (Hanka Nekolová)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

MOŘE
Život pod mořskou hladinou I.

Nabídka
Nabízím zájemcům o chov tropického hmyzu vajíčka strašilky. Obrázek tohoto tvora je ve starším příspěvku v rubrice PET. Chov je nenáročný, vyžaduje pouze zásobovat se průběžně listím maliníku nebo ostružiníku. Zájemcům je ráda zašlu.
Eilat, přístavní město na břehu Rudého moře, je zajímavé z několika hledisek. Samo o sobě nic zajímavého, ale je zde podmořský život a lze odtud vidět několik krajin najednou - Izrael, Jordánsko, Saudskou Arábii a Egypt. Ovšem Eilat to je především křišťálově čistá voda v moři. Lze vidět do velké hloubky. O tom jsme se přesvědčili s se synem Liborem, když jsme se 27.července 1992 rozhodli, že se vypravíme do mořských hlubin ponorkou.

Pohled na město od moře (25 kB)
A tak jsme těsně po poledni vyrazili. Žlutá ponorka "Jacquelline" měla na přídi kamery a tak bylo možné uvnitř na barevných obrazovkách sledovat sestup pod hladinu. Kruhové průzory po stranách umožňovaly sledovat život pod mořem. Sestoupili jsme do Světa ticha. Nutno zdůraznit, že na ponorce nebylo zapnuto žádné světlo. Byli jsme odkázáni pouze na denní světlo. A to bylo více nežli dostačující. Poměrně rychle jsme sestoupili do hloubky 56 m pod hladinou.
Pohled na most k věži, v jejíž spodní části je výhled pod moře (10 kB)
Bylo zde neuvěřitelně jasno, výborná viditelnost. Sluneční světlo pronikalo do této hloubky bez problémů. Určitě bylo dobře vidět i hlouběji. Ale jelikož již v této hloubce je podmořský život skoupý, počali jsme zvolna stoupat do hloubky 25-30 m.
Zde jsme velmi zvolna pluli kolem korálového útesu. Různorodí koráli dávaly volnost lidské obrazotvornosti. V jednom úseku zde nazývají místo "japonská zahrada" - a krása tvarů nezůstává za tímto názvem pozadu. Kromě rybek a jiných tvorů nás sem přišel pozdravit i žabí muž z loďky, která doprovází ponorku nahoře.
To z bezpečnostních důvodů pasažérů ponorky. Apropó: před vstupem jsme podobně jako v letadle byli seznámeni se záchrannými prostředky. Ale ani v letadle jim nepřipisuji velkou důležitost. Vždyť v hloubce 56 m byl v ponorce přetlak 6 atmosfér. Celá cesta trvala asi hodinu. A cestovné - na osobu "pakatel" - 107 šekelů. Bližší pohled na věž podmořské observatoře (8 kB) Ale stálo to za to. Neradi - za zvuků písně Yellow Submarine od Beatles - jsme se žlutou ponorkou stoupali k hladině. Zážitek na celý život. Rozhodli jsme se správně, že jsme šli. A zde jsou fakta o žluté ponorce Jacquelline: 47 cestujících, délka 23 m, šířka 3 metry, výška 6,8 m, váha 100 tun, doba zanoření 45-60 minut v hloubce 25-60 m. Postavená v Antverpách v Belgii za 3 1/2 milionu dolarů. Posádka je tříčlenná – kapitán, jeho zástupce a stevardka, která podává během plavby vysvětlení. Na každé straně je 12 velkých oken (60 cm průměr).
Ovšem ještě dopoledne před ponorkou jsme navštívili podmořskou observatoř a podmořská akvária. Otevírali v 8.30 a to jsme již zde byli, neboť jsem věděl, že hejna ryb lze vidět především ráno. Podmořská observatoř je šest metrů pod hladinou moře na dně bílé věže, která je zdejší dominantou. Přístup k ní je po 100 m dlouhém mostě. Sestoupíte po 2 x 13 schodech k mořské hladině a po dalších 2 x 13 schodech pod hladinu. Jsou to dvě podmořské haly, spojené tunelem, které mají dokonalá obrovská skleněná okna. Z jedné je pěkná vyhlídka na korály okolo na podmořském útesu (známé jako „Japonská zahrada“), zatímco ve druhé se díváme na vzhůru se pnoucí korály a rybí školky hluboko do sluncem prosvícených vod Rudého moře. Lze zde stát v různých denních a ročních hodinách a obdobích a pozorovat obyvatele moře, kteří sem připlouvají (za tím účelem je vhodné sem přijít brzy ráno), v jejich přírodním prostředí. Z jedné strany je pěkný výhled do hlubin moře. Koráli a další živé organismy, které setrvávají na místě jsou zde uměle na roštěch sestaveny tak, že budí obraz přirozené podmořské krajiny.. Takže především koráli a mořští ježci. Ryby připlavou samy. A byla jich hejna. Méně i více pestrobarevné.
Žlutá ponorka Jacquelline (9 kB)
Neuvěřitelné barvy a tvary. Samozřejmě mořské "jehly" - dlouhé tenké ryby a také jedovaté ryby, dlouhé až 36 cm s vějířovitými ploutvemi (nazývaná v překladu lví či krocaní ryba, Pterois volitans, hebr. zaharon hadur, česky perutýn) budili nevšední pozornost. Vše jsme důkladně vychutnali a šli k akváriím. Sem jsme se samozřejmě ještě vrátili. Lze odtud vystoupit po 90 schodech na vyhlídkovou terasu na vrcholu věže, odkud je neméně zajímavý pohled na moře a jeho pobřeží z výšky 24 metru.

Lumír O. Hanuš          

Pokračování zítra.