PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
5.11. MOŘE
Život pod mořskou hladinou II. (Lumír O. Hanuš)
4.11. MOŘE
Život pod mořskou hladinou I. (Lumír O. Hanuš)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

MOŘE
Život pod mořskou hladinou II.

Nabídka
Nabízím zájemcům o chov tropického hmyzu vajíčka strašilky. Obrázek tohoto tvora je ve starším příspěvku v rubrice PET. Chov je nenáročný, vyžaduje pouze zásobovat se průběžně listím maliníku nebo ostružiníku. Zájemcům je ráda zašlu.
Povídání o životě pod mořskou hladinou v Rudém moři v israelském městě Eilat -
první díl.

Zašli jsme do akvária s korály a rybami, nazývaným Útesová nádrž – nádrž má kruhový tvar o průměru 20 metrů (vlastně mezikruží), kde je v životní velikosti korálový útes s různými druhy korálů a množstvím různých druhů ryb v 3500 hektolitrech mořské vody. Za hodinu je pumpováno z moře 700 hektolitrů vody, takže za 5 hodin se zde veškerá voda vymění. Její jižní část je osvícená sluncem. Severní část simuluje umělým osvětlením hloubku 50 – 60 metrů. Výhled do moře 6 metrů pod hladinou (11 kB) Celkem 12 skleněných oken nám dává možnost této nevšední podívané. Za pozornost stojí mořští úhoři. Nikdy zde není nuda, stále vidíte něco nového a vydržíte se dívat na tu podmořskou krásu celé hodiny. Při štěstí zde zahlédnete reef stingray (zelený rejnok se modrými skvrnami Taeniura lymma, hebr. machbetan hasapirim, který má ná konci svého bičovitého ocasu jedovatý trn).
Nejnebezpečnější ryba Rudého moře, kamenná ryba (10 kB)

Dalším místem jsou akvária s mořskými živočichy a muzeum – zde se nalézá celkem 38 akvárií různých velikostí s více nežli 500 druhy korálů, ryb, mořských hub a mořských obratlovců z oblasti Rudého moře. Z roztodivných korálů lze jmenovat ohnivý korál (Millepora sp.), který při dotyku uvolní pichlavé buňky, které přilnou ke kůži a vyvolají pocit bolestivého popálení. Stojí za to prohlédnout si nejjedovatější rybu Rudého moře, která se anglicky jmenuje kamenná ryba (Synanceia verrucosa Bloch &Schneider, 1801, hebr. avnun megušam). Dovede se na dně tak dokonale maskovat, že ačkoliv jsem hleděl do akvaria, trvalo mi nějakou dobu, nežli jsem ji uviděl. Z dalších jedovatých ryb (všechny patří mezi štírovité) je zde kromě již zmiňované lví ryby také clearfin lionfish (Pterois radiata, hebr. zaharon makrin, česky perutýn), dlouhá až 25 cm, s ostrými červenými ploutvemi, vypadajícími jako trny či ďábelská štírovitá ryba (Scorpaenopsis diabolus, hebr. akravan šedy) a vousatá štírovitá ryba (Scorpaenopsis barabata, hebr. akravan giben). Z dalších jedovatých ryb zde můžeme vidět ty, které vystřikují z těla jedovatou tekutinu – pearl toby (Anthigaster margaritata, hebr. pnynun haájin se slabým jedem), thornback trunkfish (Tetrosomus gibbosus, hebr. širjonun mešulam trojbokého tvaru, která mění barvy podle prostředí a vystřikuje nebezpečnou tekutinu, je až v hloubce 30 m) či cube trunkfish (Ostracion cubicus, hebr. kufsinun nakod, u které koncentrace jedu roste s velikostí ryby). Nebezpečná, ale krásná ryba PERUTÝN (20 kB) Nevšední hrůznou pochoutkou jsou pro Japonce ryby, které mají jedovaté maso. Odborníci v Japonsku dovedou z těchto ryb odstranit jedové žlázy (přesto na ně každý rok zemře v Japonsku několik lidí). Patří mezi ně bristly puffer (Arothron hispidus, hebr. puchyt livnat-ktamim, která při nebezpečí nafoukné své tělo spolknutím vody 3 x a vypadá pak jako ježatá koule), masked puffer (Arothron diadematus, hebr. napuchyt memuškéšet) a blackspotted puffer (Arothron stellatus, hebr. napuchyt hakochavim). Je zde též velké akvárium v naprosté tmě, ve kterém se prohánějí ve tmě svítící ryby. Světlo je ničí. A hned vedle fluoreskující koráli - nádherná pastva pro oči. Chobotnice bohužel neměla náladu se předvádět a tak jsme ji neviděli. Při letošní návštěvě jsem měl více štěstí a předvedla se mi dokonale. U vstupu lze shlédnout fosílie mořského života z této oblasti.
Pod širým nebem je nádrž želv a rejnoků – jde o dvě velké nádrže, které jsou spojený nízkým splavem. V dolní jsou tři druhy obrovských rejnoků a dospělých želv, v horním pak mladé želvy.

Lumír O. Hanuš          

Pokračování příště.