PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
8.11. PSI
Přerostlý jezevčík Míša (Petr Vileta)
5.11. MOŘE
Život pod mořskou hladinou II. (Lumír O. Hanuš)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

PSI
Přerostlý jezevčík Míša

Nabídka
Nabízím zájemcům o chov tropického hmyzu vajíčka strašilky. Obrázek tohoto tvora je ve starším příspěvku v rubrice PET. Chov je nenáročný, vyžaduje pouze zásobovat se průběžně listím maliníku nebo ostružiníku. Zájemcům je ráda zašlu.
Máme doma psa Míšu. Je to čistokrevný kříženec matky dlouhostrsté zrzavé jezevčice a bůhvíčeho. Vypadá jako přerostlý jezevčík, hlavně na výšku, má jezevčí uši plácačky, jezevčí ocas s dlouhými třásněmi, ovšem úplně nejezevecky zakroucený do elegantního kruhu tak, že špičička ocasu se mu dotýká zad. Ale hlavně má jezevčí charakter! To znamená, že například při povelu DOMŮ u něho propukne sice dočasná, ale zato naprostá hluchota. Míša si to špacíruje na zahradě (10 kB) Naopak zašustění pytlíku s dětskými piškoty slyší na neuveřitelné vzdálenosti a přes několik zdí. Říkáme mu Míšo, když následuje nějaký povel, nebo podle toho jak momentálně zlobí buď Myš (ten Myš), Potvor nebo Mrch. To vzniklo při poslechu páně Werichova "...pane já byl mouch, já byl samec, já byl vždycky samec!".

Náš Potvor je pes hlídací, protože se musí hlídat. Nelze se vzdálit z domu mě a manželce současně, protože by se Potvor snažil prohrabat domovními dvěřmi nebo cihlovou zdí těsně vedle nich. Máme to už vyzkoušené, funguje to a neradi bychom to zkoušeli znovu - posledně na to padly dva pytlíky sádry.
Protože máme našeho Potvora rádi a témeř nic mu neodepřeme a protoře se jedná o Potvora nenažraného, došlo asi před 2 lety k jeho trvalému překrmení. No a to byl malér. Jezevčíci trpí (prý zcela běžně) na potíže s páteří, protože jsou moc dlouzí. No a když se jedná o překrmeného křížence je to ještě horší. Navíc měl ve zvyku vyskočit si v obýváku na křeslo a dále pak na opěradlo křesla ve výšce asi 1 metr. Tam se uvelebil na způsob "panter na stromě", tedy břicho na horní hranu opěradla, čumák položit, levé packy na jednu stranu opěradla, pravé packy na druhou a pozoroval cvrkot na ulici. Ovšem když uviděl nějakého nepřátelského (většinou mnohem většího) psa, procházejícího kolem Myšího území, skočil z toho metru rovnou na podlahu a honem ven, zahnat nepřítele! Panáčkující Míša v posteli (12 kB) Takže jednou skočil, zakňučel a začal špatně chodit. Od té doby už nikam nevyskočil, o pár hodin později už nevylezl do schodů. Takže uchopit Potvora, nasednout do auta a hurá k veterináři v jednu hodinu v noci. Dal mu nějakou injekci a pozval nás na kontrolu. Jenže když jsme přijeli domů, náš tentokrát už Míšánek začal tahat zadní packy za sebou. Druhý den jsme vyrazili k jinému veterináři, protože "co mu to ten blbec v noci dal?", a rovnou na veterinární kliniku.
Tam našeho Meresjeva zrentgenovali a konstatovali, že se jedná "plotýnky" a to v důsledku nadváhy. Meresjev měl o 6 kilo víc než by mít měl. K našemu zděšení nám navrhli jeho utracení. Koukám na Meresjeva, ale on se na mě ani nepodíval a daleko víc ho zajímal pejsek ve vedlejší ordinaci a kočička v kleci pod oknem. Vůbec nebral na vědomí, že zadní packy jaksi nefungují.
Tak jsme řekli, že NE, že to zkusíme nějak léčit. Zkrátím to. Téměř rok jsme 3x týdně jezdili s Meresjevem na veterinu, kde ho léčili vitamínovými injekcemi, akupunkturou a infra ozařováním páteře. Pes kupodivu, pokud neměl zrovna bolesti, což bylo jen pár týdnů na začátku, nevěnoval své nemoci žádnou pozornost a i nadále se pokoušel odhánět nepřátelské psy od plotu, ovšem pouze za použití předních pacek. Po hladkém linu v kuchyni a chodbě jezdil jako ještěrka a zadní packy vláčel za sebou. Horší to bylo při venčení. Ze schodů na zahradu jsme ho samozřejmě vynesli, ale najednou se objevil nepřítel u hradby a Meresjev hurá na něj, derouce si zadní packy do krve o beton. Přestože běhal jen po předních, zůstávál i nadále témeř neodchytitelný a vodítko nešlo použít, protože v řeči naší smečky přece VODÍTKO = PROCHÁZKA NA ULICI. Po čase jsme na doporučení veterináře začali psa přizvedávat za ocas (který stejně necítil) a on začal nemotorně mávat zadníma packama.
Teď už náš Mrch zase běhá, odhání všechny větší psy, kolečkové bruslaře a cyklisty od hradby a veškeré kočky ze zahrady. Už běhá i do schodů a dokonce vyskočí i na postel v ložnici, což je pak největší psí spokojenost.
Takže nakonec všechno dobře dopadlo a brzy bude Myš slavit své osmé psí narozeniny, čímž se stane nejstarším členem smečky, protože násobeno psí konstantou mu bude lidských 56 let.

Petr Vileta, Plzeň