PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
12.11. MOŘE
Život pod mořskou hladinou IV. (Lumír O. Hanuš)
11.11. MOŘE
Život pod mořskou hladinou III. (Lumír O. Hanuš)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

MOŘE
Život pod mořskou hladinou IV.

Prosba o pomoc
Vlčák Lumppo operaci velké problémy s nadváhou. Dovedl by někdo ze čtenářů poradit redukční dietu, aby shodil asi deset kilo? S takovým závažím navíc se těžko postaví na vlastní nohy...
Povídání o životě pod mořskou hladinou v Rudém moři v israelském městě Eilat -
první, druhý a třetí díl.

V případě, že vás kamenná ryba píchne, nepropadejte panice, neboť máte před sebou ještě nejméně dvě hodiny života. Na druhé straně to však neznamená, že byste se během této doby měli věnovat čtení Mateřídoušky či Života po smrti. I když bolest je to ukrutná a může trvat až několik dní, bodnutí kamennou rybou není všeobecně smrtelné a lze udělat hodně pro to, abychom snížili účinky jedu a urychlili naše uzdravení.
Pohled na ryby a korále do otevřených nádrží ze souše (19 kB)

Kamenná ryba je 30 – 35 cm dlouhá (viz druhý díl povídání). Má hrubé tělo bez šupin, velkou, vzhůru směřující hlavu s půlměsícovitou hubou směřující vzhůru a vyčnívající oči. Jak její jméno napovídá, její zbarvení a tvar ji výborně maskují, když leží zpola zanořená mezi kameny, korály či skalními spárami. Je vyzbrojena podél zad 13 silnými ostny. Jedové žlázy jsou v blízkosti dolního konce těchto jehlám podobných ostnů. Každý jedový váček obsahuje 5 – 10 mg jedu (což může zabít 500 – 1000 myší). Jedna ryba má jedu na zabití asi 36 000 myší (uklidněte se, prosím, jsme lidé, nikoliv myši). Píchnutí může samozřejmě člověku způsobit ztrátu údu či smrt (to pouze v tom nejnepříznivějším případě, takže hlavu vzhůru). Takže když na ni šlápneme nebo ji jiným způsobem rozlobíme, ostny zpevní ve vztyčené pozici a do našeho chodidla či jiné provinilé části našeho těla je vpuštěn jed. Jed je sám o sobě nestabilní protein o vysoké molekulové váze, který působí na svaly (včetně dýchacích a srdečních). Brzy po píchnutí nastupují příznaky otravy zahrnující šok, ochablý dech, místní paralýzu a mučivou bolest.
Pohled na želvu v nádrži (15 kB)
Takže zatímco po bodnutí čekáme na smrt, pokusíme se ji oddálit. První věcí, kterou uděláme, je nalezení zdroje horké vody (ne vařící, ale tak horké, aby tam postižený vydržel a přitom nebyl opařen). Zanoř zranění do vody – to sníží bolest – nejméně na devadesát minut. Během této doby si můžeš krátit dlouhou chvíli vřískáním, sténáním, naříkáním a bědováním. Samozřejmě ihned vyčisti zranění a odstraň z rány jakékoliv úlomky z trnů a vůbec cokoliv, co tam uvidíš. Zranění drhni mýdlem a vodou a promyj množstvím vody (jen hlupák by to prováděl vodou mořskou). V laboratorních podmínkách tento jed denaturuje při 50?C po dvou minutách, ale jelikož je již jed v těle, my tohoto účinku tak rychle nedosáhneme. Čím dříve tedy zranění do horké vody zanoříme, tím bude léčba účinnější. Postižený by si měl lehnout a zraněná noha (nebo jiná část těla – pokud jste si ovšem na tuto rybu sedli, chtěl bych tento úkon vidět) by mela být zvednuta do výše nad zbytek těla a zanořena (čili nádoba s horkou vodou se nalézá nad úrovní postele, lavičky či země – záleží, nač pacienta položíte). Máte-li po ruce manganistan draselný, použijte jeho 5 % roztok k promytí rány. Po ukončení této první pomoci (či je-li léčebné zařízení nablízku) vezměte postiženého tam, kde může dostat ihned protijed. Ránu nezalepujte! Je-li zranění infikováno či je-li hluboké, budeš muset brát antibiotika (a zůstat pěkně doma v chládku).
Pohled na obrovské rejnoky v nádrži (9 kB)
Nejlepší rada: Rozeznej tyto ryby a vyhni se jim. Buď opatrný když jdeš po dně, když plaveš, šnorchluješ, potápíš se nebo se prostě jen tak motáš kolem těchto nejsmrtelnějších vod světa. Buď si vědom toho, že brzy ráno a za soumraku je doba, kdy dravci nejvíce loví své oběti. Ačkoliv kamenná ryba je v mělkých vodách Rudého moře zcela běžná, jsou nehody způsobené jejím píchnutím zcela řídké. Uděláš-li před vstupem do vody všechna bezpečnostní opatření, není se čeho obávat.

Lumír O. Hanuš, Israel          

Pokračování příště.