PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
16.11. JEŽCI
Ježci a nejen jejich zimování II (Vladimír)
15.11. JEŽCI
Ježečci a ježkové a jejich zimování (Áda Pů)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

JEŽCI
Ježci a nejen jejich zimování II

Prosba o pomoc
Vlčák Lumppo operaci velké problémy s nadváhou. Dovedl by někdo ze čtenářů poradit redukční dietu, aby shodil asi deset kilo? S takovým závažím navíc se těžko postaví na vlastní nohy...
V prezimovani jezku mame jiste zkusenosti. Podle mistni (svycarske) poradny ale nenechavame jezka usnout.

Obvykle je to tak, ze jezek se mota vecer pod poulicnimi lampami, i kdyz je teplota na nule ci pod ni a uz by tedy mel spat. Dulezite je ho zvazit - ale pak vykoupat, zbavit tak blech, odcervit a dat mu posilujici injekci.
Zacatecnik ale tyto ukony nezvladne, bud musi kvuli tomu do jezci zachrane stanice ci ke zverolekari. Pote - tak to delame my - mu pripravime oploceny prostor o min. 2 m2 (cim vic tim lepe, ale musi se to denne cistit!) ve sklepe pri teplote nad 12 °C (mereno pri podlaze). Samozrejme je holy beton nevhodny, nejlepe je vse vystlat vrstvou novin, ktere se denne vymnenuji. On je jezek pekne cune...
Ježek obecný (7 kB)
A jeste neco: domecek, na priklad papirova krabice s vystrizenym otvorem jako vchodem a dnem vzhuru, vystlana senem a pripadne jemnou drevitou vatou, kde jezek pres den spi. Svetlo v noci nepotrebuje, pres den stejne spi. Jidlo se dava 1x denne. Jezek je velmi plache zvire, zadna hracka pro deti jako krecek!
Tak ho drzime celou zimu, na jare ho vypustime, a jeste tak par dni mu ke dverim davame ze zacatku jeho maso (kocici konzervy) a jeho pamlsky (ne detske piskoty, ty jsou mekke, ale hodne tvrde sladke pecivo); u masa je nebezpeci, ze sousedovic kocka je rychlejsi, u susenek ne.
Ono to s tim "nechat usnout" neni tak jednoduche. Musite mu totiz teplotu snizovat postupne, ne ho vzit a vyhodit na mraz. Dale musi mit pripraveny pelisek, na priklad v kompostu ci - nejlepe - v dosti velke kupe listi.
Je-li jiz mraz, nema jezek cas a silu si neco sam najit a zavrtat se. A doma ve sklepe: kdo ma sklep s +3 °C?

Na zaver prosba na vsechny, kdo maji zahradu: nespalujte na podzim listi, nechte do jara kupu v rohu stat, vzdyt vy take chcete, aby se vam stavely pribytky. Nejen jezci vam budou vdecni!

Vladimír, Švycarsko