PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
3.12. ALPAKY
Za alpakami k největšímu kráteru světa II (Lumír O. Hanuš)
2.12. ALPAKY
Za alpakami k největšímu kráteru světa I (Lumír O. Hanuš)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

ALPAKY
Za alpakami k největšímu kráteru světa II

Nabídka mladých křečků
o nichž byl 30.11. článek v PET. Mláďata budou k odběru asi od poloviny prosince. V té době už by měla být zcela krotká. Jsou v Brně, takže přednost mají zájemci z Brna a okolí nebo Znojma. Je ale možnost najít způsob jak je dovézt i do Prahy. Je to pěkný vánoční dárek pro děti od asi 7 let nebo i pro osamělé staré lidi, kteří mají rádi zvířata a nemají psa nebo kočku.
      Křečci jsou samozřejmě zdarma, ale abychom vyloučili ty, kteří by s nimi měli špatné úmysly, je nutno si k nim podle vlastního výběru přikoupit buď speciální potravu nebo napáječku v ceně aspoň 40 Kč.
      Zájemci mohou napsat na adresu zaludova@ibp.cz  nebo do  redakce PET.

Prosba o pomoc
Narodila se nam doma tri mala morcata. Jsou z prvniho vrhu mlade cistotne morceci maminky a cistotneho veseleho morceciho tatinka. Az za pet tydnu vyrostou, rada bych je poslala do sveta k hodnym lidem do dobrych rukou. Rozhodne nechci, aby skoncili jako potrava pro hady. Zbarveni maji tmave s oranzovymi prouzky. Jsou zdravi, cistotni a pritulni. Pokud mate zajem o mala morcata, muzete mi napsat na adresu milerova@post.cz  nebo zatelefonovat na mobil 0602/870411 (na mobil lze ale i poslat SMS ci MAIL - je to levnejsi). Rada poskytnu i informace o jejich nenarocnem chovu (ja i morcata bydlime v Praze v Kobylisich).
Začátek povídání o cestě z alpakami k největšímu kráteru světa jste si mohli přečíst včera. Dnes si přečtete jeho dokončení.

Nejpohlednější wádí (= suché řečiště, které se naplní vodou po krátkou dobu během deštivého období v zimě) je Wádí Nikarot (= puklin), které začíná na severním Sinaji a je 70 km dlouhé. Eroze „vydlabala" měkčí část skal a ponechala zde řady ohromujících převisů a puklin.
Bohyně-sup Nekhebet (3 kB)

Některé pahorky mají působivé červené a žluté zbarvení. Několik úbočí v severovýchodním rohu kráteru bylo kdysi zcela pokryto fosíliemi amonitů (mořští měkýši spirálovitého tvaru o velikosti od šneka po traktorové kolo, kteří žili pod vodou před 50 - 90 miliony let). Bohužel zde prošlo již mnoho turistů, toužících po suvenýru a dnes zde zůstalo jen nemnoho malých.
Sup Griffon, který se takto objevuje na hieroglyfech (3 kB)
Ein Saharonim na sever od Ha-Minsara je nejnižším bodem kráteru a obsahuje jeho jediný přírodní zdroj vody. Na kopci na druhé straně parkoviště v Ein Saharonim stojí ruiny velké kamenné stavby, Chan Saharonim. Kráter ležel podél starověké Kořenné stezky, kterou používali Nabatejci před 2 000 lety. Obchodníci s kořením a jejich velbloudi strávili v tomto hostinci noc a poté pokračovali po své cestě do přístavu v Gáze.
Většina zvířat a hmyzu je v Negevu aktivní pouze v noci (nebo jsou mistři v ukrývání) a většina lidí je nikdy nezahlédne. Kráter je plný života - můžete pozorovat dravé ptáky (sup Griffon - Gyps fulvus, sup egyptský - Neophron percnopterus, sokol).
Sup byl uctíván již ve starověkém Egyptě. Nekhebet byla sup-bohyně v Horním Egyptě. Byla patronkou města El-Kab. Sup byl také symbolem bohyně Mut a také Isis a Hathor. Na hieroglyfech se objevuje především sup Griffon.
Tuto oblast obývají masožravci jako liška, šakal a dokonce vlk a karakal. Vodní prameny jsou navštěvovány divokými asijskými osly (Equus hemionus onager, nazývá se onager) a kozorožci (Capra ibex, heberejsky jael - ti často vystoupí z kráteru do města a procházejí se podél ulic, aniž by si všímali lidí - tak jsme to zažili i my). K nim se řadí také gazely (Gazella dorcas, heberejsky Cvi HaNegev). Nedávno zde byli pozorováni také leopardi. Z řady plazů, kteří se zde nalézají, si zaslouží pozornost Sinajská agama a ještěrka nazývaná dabb (anglicky spiny-tailed lizard). Je známo, že na severním Sinaji Beduíni tuto ještěrku, promaštěnou čistým máslem, jedí (je-li řádně připravena, chutná prý jako skopové).
Krmení alpak z ruky (19 kB)
Přejedeme až na druhou stranu kráteru (ujedeme 20 km, neboť silnice stoupá, klesá a různě se zatáčí). Vrátíme se zpět na druhou stranu kráteru a zajdeme na vyhlídku "Velbloud" (skála podobná velbloudímu hrbu). Na této vyhlídkové cestě se nám nabízejí překrásné pohledy na stěny „kráteru", do něj a okolí. Promenádu také zdobí do skal vytesané sochy. Poté již definitivně odjíždíme.
Alpaky jsou všude kolem vás (18 kB)
(18 kB)
Od kráteru jedeme na nedalekou farmu alpak. Ta se nalézá 4 km od městečka Micpe Ramón. Je zde asi 300 alpak, 50 lam, 3 klokani, koně, velbloudi, pávi a množství psů (ti hlídají v noci před útokem vlků či hyen, kteří by si rádi na těchto milých zvířatech pochutnali). Alpaka je z Jižní Ameriky (v zimě r. 1988 je přivezl Boeing 707 z vysokých And v Čile), kde žije ve výškách mezi 4000 - 5000 m.n.m. Nemá tam přirozené nepřátele a proto je krotká. U vchodu dostaneme kornout granulovaného krmiva a krmíme zvířata přímo z ruky. Kolik smíchu jsme při tom užili. Alpaka bere krmivo z ruky jemně a ono to na dlani tak příjemně lechtá! Alpaky mají dlouhou srst, chlupy jsou duté a tak je dobře chrání před chladem i před horkem. Rády se „koupou" v písku. Alpaka vypadá velice roztomile i v dospělosti. Výrobky z kůže alpak jsou velice drahé. Jaksi se s těmito milými zvířaty nemůžeme rozloučit, ale je třeba jet zpátky. S krásným hřejivým zážitkem se vracíme zpět do Jeruzaléma.

(13 kB)

Lumír O. Hanuš, Israel