PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
8.12. ŠNECI
Domácí miláček - velešnek (Martin Kříž)
7.12. PSI
Domácí mazlíčci a TV (Valča H.)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

ŠNECI
Domácí miláček - velešnek

Nabídka mladých křečků
o nichž byl 30.11. článek v PET. Mláďata budou k odběru asi od poloviny prosince. V té době už by měla být zcela krotká. Jsou v Brně, takže přednost mají zájemci z Brna a okolí nebo Znojma. Je ale možnost najít způsob jak je dovézt i do Prahy. Je to pěkný vánoční dárek pro děti od asi 7 let nebo i pro osamělé staré lidi, kteří mají rádi zvířata a nemají psa nebo kočku.
      Křečci jsou samozřejmě zdarma, ale abychom vyloučili ty, kteří by s nimi měli špatné úmysly, je nutno si k nim podle vlastního výběru přikoupit buď speciální potravu nebo napáječku v ceně aspoň 40 Kč.
      Zájemci mohou napsat na adresu zaludova@ibp.cz  nebo do  redakce PET.

Prosba o pomoc
Narodila se nam doma tri mala morcata. Jsou z prvniho vrhu mlade cistotne morceci maminky a cistotneho veseleho morceciho tatinka. Az za pet tydnu vyrostou, rada bych je poslala do sveta k hodnym lidem do dobrych rukou. Rozhodne nechci, aby skoncili jako potrava pro hady. Zbarveni maji tmave s oranzovymi prouzky. Jsou zdravi, cistotni a pritulni. Pokud mate zajem o mala morcata, muzete mi napsat na adresu milerova@post.cz  nebo zatelefonovat na mobil 0602/870411 (na mobil lze ale i poslat SMS ci MAIL - je to levnejsi). Rada poskytnu i informace o jejich nenarocnem chovu (ja i morcata bydlime v Praze v Kobylisich).
Prosba o pomoc s KUNOU
Do motoru mého vozu se nastěhovala Kuna lesní. Ožírá mi elektroinstalaci a nosí si tam kosti. Máte-li někdo zkušenosti s tím, jak ji rozumně vysvětlit ať laskavě vypadne, poraďte prosím.
Achattina purpurea - oblovka rezavá, v učebnicích se o ní nedočtete a v odborné literatuře je o ní zmínka jako o jednom z největších suchozemských plžů. Když jsem kupoval šnečí miminka na teraristické burze v Lužánkách, vůbec nevypadala, že by snad chtěla vyrůst, ale měla s sebou také maminku, která budila dojem, že je po nějaké genetické úpravě, nebo radioaktivně ozářená. S několika mláďaty jsem odcházel informován, že pochází z Jižní Ameriky, a že žerou všechno a pořád.

Oblovky, či spíše oblovečky, jseąm umístil do zavařovací sklenice, jako hlavní chod jsem podával salát a smetankové listí, ale nepohrdly ani vařenými nudlemi, ovocem nebo bramborami. Jejich denní cyklus spočíval v tom, že žraly (radulou strouhaly nabízenou potravu) a zároveň z nich nepřetržitě visela šňůra trusu, která za několik dní pokrývala vrstvou několika centimetrů dno sklenice. Oblovky mimo jiné samozřejmě rostly a rostly.
Proběhlo několikateré stěhování do větších a větších nádob a kromě pravidelného rosení, krmení a čištění nevyžadovaly vůbec nic. Jak jsem zjistil o prázdninách, kdy jim nebyla věnována pozornost snad měsíc, uměly se milé oblovky natolik uskromnit, že bez vlhkosti a žrádla za sebou prostě zabouchly dveře vápenitou skořápkou, rozhodnuty tak čekat na příští tisíciletí.
Věřím, že by se ho dočkaly, ale já se vrátil z prázdnin, vyčistil je, nakrmil, ony strávily svá vápenitá dvířka a já zase odjel (asi na týden). Nezavřel jsem však pořádně, či snad vůbec sklenici (teď už to byla obrovská asi 3-litrová váza) a milí velešneci se vydali na procházku po bytě. Nejvíc je zaujala knihovna, snad proto, že je z papíru (a ten se dá, byť nesnadno, ale přece ostrouhat radulou), nebo, že knihovna byla prostě nejblíže a pro ně vlastně všude, kam až oko dohlédlo. Šneci lozili po hřbetech knih a dráhu si označovali okousanými a oslizlými cestičkami, aby nezabloudili, nebo abych je mohl lépe vystopovat. Snad nejlákavější byl trojdílný Ilustrovaný slovník encyklopedický, jak stálo zlatem vytištěné na jeho hřbetu. Snad třpytivý lesk či zlatokopecký mamon je nechal spokojeně vyjídat zlatá písmenka i celé hřbety slovníků. Ale pro mnohé z nich tato výprava nedopadla dobře, když jsem se vrátil, pár hlemýžďů jsem našel a vrátil zpět do domečku, jiní zůstali někde zalezlí, a když jsme po letech stěhovali nábytek, našli jsme jejich vysušené skořápky někde za skříní.
Achattina purpurea - oblovka rezavá (10 kB)
Nutno dodat, že přeživší jedinci se rozrostli do nevídaných rozměrů, jejich noha, když lezli po skle svého nyní již skleněného sídla, měřila bezmála 25 cm a ulita měla asi 15 cm. Údajně jsou i větší, ale naštěstí se toho ti moji nedožili. Když zplodili potomky, prostě si zemřeli a na mě zbyla péče o jejich sirotky.
Ti zahájili svůj život stejně jako jejich rodičové, když mi však jednoho dne sežrali i umělou kapradinu, kterou jsem jim do skleníku umístil, rozhodl jsem se je všechny rozdat. Tak skončila starost o jedny z mých domácích miláčků, ale tuším, že to bylo zrovna v době, kdy jsem si pořídil sladkovodního kraba. Ale to snad až někdy jindy.

Martin Kříž