PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Naše Mikeška (Irena Doktorová)
 
2.1.2001 RYBY
Záhadné sladkovodní izraelské ryby, IV. (Lumír O.Hanuš)
29.12.2000 PSI
Pes psu člověkem aneb PF 2001 s Betynkou (Ferda, Pavel Doktor)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

RYBY
Záhadné sladkovodní izraelské ryby, IV.

První díl povídání Lumíra O.Hanuše o záhadných sladkovodních rybách v Israeli vyšlo minulý týden, druhé ve středu a třetí ve čtvrtek.

Galilejské moře je jedinou přírodní nádrží pitné vody v Izraeli a poskytuje (jak jsem se již zmínil výše) téměř třetinu pitné vody v zemi. Izraelský úřad vody se proto stará, aby voda v jezeře měla vysokou kvalitu. Jezero též umožňuje obchodní rybářství a je hlavní rekreační oblastí. Je to klasický případ zdroje o mnoha použitích. Obrovské množství řas a fytoplanktonu představuje pro kvalitu vody v jezeře největší hrozbu. Lavnun je v Galilejském moři malou endemickou rybou (vyskytuje se na světě pouze v Galilejském moři), která se živí zooplanktonem. Dominuje rybí populaci na jezeře. Představuje více nežli 50 % rybí biomasy a více nežli 80 % ryb co do jejich počtu. Lavnun konzumuje na jaře až 60 % zooplanktonu a to je doba, kdy obrovské množství fytoplanktonu je největší (o zooplankton se dělí s rybou sv. Petra -Sarotherodon galilaeus). Aby se snížilo velké množství fytoplanktonu v Kineretu, zahájil Úřad vody program odstraňování lavnuna. Tento program snižuje obrovské množství lavnuna a tudíž silné ničení zooplanktonu. Zvýšená populace zooplanktonu může více jíst fytoplankton a snížit jeho nadbytek v jezerní vodě. Dnes se lavnun vyskytuje v Izraeli také v několika vodních nádržích. Takže sardinka - ne není to jediná zajímavost, ještě se o ní zmíníme později jako o rybě biblické.
Pohled na Galilejské moře od západu (10 kB)

Další neméně zajímavou a přímo záhadnou rybou, která je též rybou biblickou, je tilapie (je jich v Kineretu několik druhů a je známá pod jménem ryba sv. Petra). Je to středně velká ryba rodu Cichlidae, měří 15 - 25 cm (max. 38 cm). Má charakteristický tvar těla, dlouhou hřbetní ploutev s ostrými trny. Má jemné zuby a je všežravá. Prodává se pod arabským jménem "mušt abejad". Má také svoji zajímavost. Vychová rybky z vajíček ve své tlamičce, což je běžné u vrubozubcovitých ryb (Cichlidae). Mnoho akvaristů si vůbec neuvědomuje, že to je vzácná a zvláštní forma mateřské péče. Své dokonalosti dosáhla u cichlid, kde se toto chování vyvinulo nezávisle u podskupin v Jižní Americe, Západní Africe a v jezeře syrsko-afrického zlomu.
Líhnutí v tlamičce poskytuje potěru (jako malí kluci jsme těmto malým rybičkám říkali pižlata) vysoký stupeň ochrany. Víření v ústech je též životně důležité pro přežií embrya. Průzkumy prokázaly, že vajíčka bez této pomoci nemohou mimo tlamičku přežít. V jednom pokusu vytvořili vědci silný tok vody nad vajíčky, která byla umístěna ve zvláštní trubici s mírnou prohlubeninou, což jim neumožňovalo "rotovat". Strany vajíček vystavených toku žily, zatímco části vajíček mimo tok hynuly. Tento pokus jasně prokázal, že účelem víření vajíček v ústech je jejich otáčení, aby všechny jejich části byly vystaveny okysličené vodě. Vzhledem tomu, že vše probíhá v ústech, zůstává nám většina tohoto procesu záhadnou.
Samičky, které pečují o vajíčka a potěr v tlamičce, rostlou pomaleji a trvá jim déle, než se opět třou. Částečne nahrazují ztrátu váhy tím, že mezi obdobím mateřské péče a dalším třením jí více své potravy.
Průzkum ryby Sarotherodon galilaeus prokázal, že se o potomstvo ve svých tlamičkách starají oba rodiče. Zjistil též, že tato péče samičky něco stojí. Zvyšuje dobu do dalšího tření, snižuje počet vajíček v dalších kladeních a snižuje jejich váhu. Též samečci, kteří pečují o mláďata, ztrácejí na váze a mohou se třít až později.
Tyto ryby se živí v době péče o potomstvo velice jemným zooplanktonem, kterým se může živit i potěr v tlamičce.
Sarotherodon žije obvykle blízko pobřeží v hloubce do 10 m. Živí se planktonem. V zimě žije v hejnech. V jarních měsících se hejna rozpadají a každý pár se chystá v mělké vodě bohaté na rostlinstvo na potomstvo. Pár si staví na dně hnízdo a samička do něj naklade vajíčka. Sameček je oplodní a oba potom opatrují vajíčka i potěr ve svých ústech (každý rodič má v ústech 500 - 1000 vajíček a později potěr až do délky 12 mm). Patří mezi nejkvalitnější ryby v Kineretu. Má velký ekonomický význam. Ročně se jich zde uloví 100 - 350 tun. Aby se zvýšil úlovek rybářů, nasazují se do Kineretu každým rokem malé rybky.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování asi zítra.

Tel Hadar, místo druhého zázračného nasycení (15 kB)


 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata