PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Jak kocour Koček přišel o čest a málem i o ocásek (Rita Kubelová) / Nový domov hledá čistokrevná britská kočka Nikita (Z.F.)
 
29.1. SAVCI
Pásovec (Marie Crossette)
26.1. PET
Zvířena na starověkých mozaikách Svaté země. I.a (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

SAVCI
Pásovec

Severoamerický savec Armadillo (pásovec) je zde na Jihu, spolu s vačicí a medvídkem mývalem nejrozšířenější divoké noční zvíře - všechny tři druhy je velice často (bohužel) vidět ležet mrtvé při silnici.

Také pásovec se pohybuje převážně večer a v noci, ale není nic zvláštního zahlédnout ho i během dne. Hlavně teď v zimních měsících, ho můžete vidět z auta, nebo při procházkách lesem. Pásovec nepřezimuje a protože se živí hlavně brouky, mravenci a různými housenkami, je pro něj v tuto dobu - vzhledem k poměrnému nedostatku potravy - klidný oddech s plným žaludkem asi přílis velký přepych.
Pásovec hledá potravu (10 kB)
Z lidí strach nemá, když jdete klidně kolem, ani se nenechá vyrušit a dále s funěním popocházi trávou a svým špičatým čumáčkem vyčuchává potravu. Teprve když se u něj zastavíte, zavětří případné nebezpečí a uteče do křoví. Jeho úprk je něco mezi rychlým cupitáním a hopsáním zajíce. Přestože je jeho hřbet pokryt 9 pásy, nedokáže se před nebezpečím schoulit do klubíčka, jako třeba ježek, nebo jiné druhy pásovců žijících v Peru či Urugvaji.
Pro úkryt si pásovec hrabe hluboké a až několik metrů dlouhé nory, které, když pak opustí, slouží často i jiným lesním tvorům (zdejší lidé tvrdí, že hlavně hadům chřestýšům !!)
Zvláštností pásovce je to, že samice rodí každoročně jednovaječná čtyřčata vždy stejného pohlaví.
Pásovec je vyjímečný i v tom, že přenáší malárii, ovšem nikdy jsem zde neslyšela o tom, že by se od něj nakazil člověk. Ale přesto se občas v novinách objeví varování, aby se lidé vyhýbali těm pásovcům, které je vidět během dne v letním období, protože to může znamenat, že jsou nemocní.
Pásovec při silnici (12 kB)
Pásovec sice požírá nežádoucí brouky a housenky, ale spousta lidí, hlavně těch, kteří bydlí u lesa, ho považuje za škodnou. A to ze dvou hlavních důvodů.
Pásovec má silné packy s mohutnými drápy, kterými si vyčuchanou potravu vyhrabe. Takže po "řádění" pásovce pak váš, až dosud úhledný trávník, vypadá jako prostřílený. Druhým důvodem je jeho hloubení nor, které jsou normálně i z dálky viditelné, podle hromady hlíny vedle ní.
Ale máte-li velký pozemek a necháte-li na něm vyrůst trávu dost vysoko, pak si při jejím sekání hromady hlíny buď nevšimnete, nebo ji považujete za mraveniště zdejších červených mravenců.
Právě na to loni doplatil jeden manželův kolega, jehož traktůrek na sekání trávy jedním kolem zapadl do nory pásovce a kolega skončil se zlomenou nohou...

Marie Crossette, USA          

P.S.: Fotky pásovce jsem dělala při našem nedávném výletě na Floridu. Jelikož tam je teď skližeň citrusových plodů v plném proudu, přikládám ještě dva obrázky s vozy plných pomerančů (malé fotky si můžete kliknutím na fotku myší zvětšit do nového okna prohlížeče). Před jednou z mnoha tamních moštáren jich tam stály vyrovnané celé řady.
Pomeranče před moštárnou (7 kB) - větší 21 kB Sklizené pomeranče (9 kB) - větší 20 kB

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata