PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Bedík, Žofa a Barča (Jitka Molnárová)
 
27.2. PET
Chamat Gader - VI. (Lumír O.Hanuš)
26.2. PET
Tabgha - kostel Rozmnožení chlebů a ryb - V. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

PET
Chamat Gader
Zvířena na starověkých mozaikách Svaté země VI.

První díl vyprávění Lumíra O.Hanuše o zvířecích mozaikách Svaté země jste si mohli přečíst koncem ledna, dokončení prvního dílu vyšlo začátkem února jako další díl vyšlo Hora Nebo - Siyagha a o týden pozdeji dokončení. Dále vyšlo povídání Arménská mozaika / Tur Malka, Kostel v Kursi / Bet Šeán, Tabgha - kostel Rozmnožení chlebů a ryb a dnes si přečtete další pokračování.

Ptáci na mozaice z Chamat Gader (15 kB) O místu Chamat Gader jsem se zmínil již dříve v souvislosti s aligátory, kteří se zde chovají a kterých jsou zde stovky. Řecký životopisec Eunapius uvádí, že druhý nejkrásnější lázeňský komplex v celém římském impériu byl na zapadlém místě známém jako Chamat Gader. Chamat Gader leží pouhých 8 km na východ od jižního cípu Galilejského moře v obrovské, kráteru podobné proláklině u úpatí Golanských výšin. Nachází se nedaleko biblické Gadery (jednoho z deseti měst Dekapolis). Je to nádherné místo obklopené travnatými, zelenými horami mezi břehy řeky Jarmuk a biblickými horami Gilead. V prvním století to byly mezinárodně proslavené lázně. Teplota jejich vody je 50°C. Lidé z celého římského iméria přicházeli do této lázeňské oblasti, aby se těšili jejímu léčebnému účinku a této nezvyklé aristokratické slasti.
Jelen na mozaice z Chamat Gader (12 kB)

Na jih od lázní jsou na pahorku Tel Bany, který se zvedá asi 26 metrů nad úroveň pláně el-Chama, ruiny synagogy, které byly objeveny a vykopány v r. 1932 E. L. Sukenikem pod záštitou Heberejské University v Jeruzalémě. Synagoga byla z čediče. Dlážděním byla mozaika rozdělená do tří částí. Na jižní ploše je ve středu bílého pole věnec obvázaný stužkou, který ohraničuje nápis. Věnec má po obou stranách lvy; jejich těla jsou z profilu a jejich hlavy s vyplazenými jazyky jsou směrem k věnci a dívají se na nás. Po straně každého lva je cypřiš. Do dláždění mozaiky byly zasazeny čtyři aramejské nápisy. Komplex synagogy se datuje do 4. stol. n.l. až první poloviny 5. století.
Mozaiku této starověké synagogy jsem v Chamat Gader hledal marně. Teprve až 18.května 1994 jsem při procházce kolem nové budovy Nejvyššího soudu v Jeruzalémě uviděl na ní do stěn zasazené mozaiky, které byly zjevně starobylé (mozaiky zvířat). Když jsme došli k poměrně velké oválné části vstupní haly za sloupem, uviděli jsme u zdi podstatnou část mozaiky z Chamat Gader - a nádherně zrestaurovanou. Mozaika je postavená svisle, takže je velmi dobře vidět (v synagoze ležela na podlaze). Navíc je dokonale osvětlená velmi silnými světly.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Další díl si přečtete pozítří.

Lvi na mozaice z Chamat Gader (15 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata