PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Kočička Smoky - část první (Marie Crossette)
 
28.3. PET
Kisufim - XVIII. (Lumír O.Hanuš)
27.3. PSI
Dny se nám nachylují (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

PET
Kisufim
Zvířena na starověkých mozaikách Svaté země XVIII.

Lovecký pes s obojkem pronásleduje na mozaice v Kisufim zajíce a gazelu (10 kB) První díl vyprávění Lumíra O.Hanuše o zvířecích mozaikách Svaté země jste si mohli přečíst koncem ledna, dokončení prvního dílu vyšlo začátkem února jako další díl vyšlo Hora Nebo - Siyagha a o týden pozdeji dokončení. Dále vyšla povídání Arménská mozaika / Tur Malka, Kostel v Kursi / Bet Šeán, Tabgha - kostel Rozmnožení chlebů a ryb, Chamat Gader, Chamat Tiberias, Bet Alfa, Cipori 1. díl, Cipori 2. díl, Synagoga v Na'aran, Ein Gedi, Maon (Nirim), Mozaika v Eškolu, Gáza / Hanita / Chacor - Ašdod / Caesarea Maritima, Bejt Guvrin, Jafija / Erez / Brachot, Debora a dnes si přečtete další pokračování.

Lovec na koni útočí na mozaice v Kisufim na pantera (10 kB) Jižní oblast Svaté země byla mezi prvními, které přijali za Konstantina křesťanství. Bylo to v Negevské poušti, kde na tuto víru obrátili nabatejská města v této oblasti (Oboda - Avdat, Mamšit - Kurnub, Šivta, Nicana, Elusa - Chaluca a Rechovot v Negevu). Je zde proto také řada pozůstatků kostelů. Tato města byla opuštěna a částečně zničena počátkem islámské vlády v zemi. Některé kostely měly mozaikové podlahy. Nejokouzlující mozaika nalezená v této oblasti byla objevena nedaleko kibucu Kisufim v r. 1977, když traktor připravoval půdu k obdělávání v oblasti známé pod jménem Birket Abu Radi.
Muž zápasí na mozaice v Kisufim s medvědem (14 kB)

Pozůstatky mozaikového dláždění zde byly objeveny již v r. 1930, ale až znovuobjevení a vykopávky Památkového úřadu odkryly mozaiku patřící k nejkrásnějším ve Svaté zemi. Mozaika byla dlážděním kostela měřícího 13 x 16 m (klasický typ baziliky byzantských kostelů ze 6. - 7. stol.). Byly zde objeveny části mozaiky jako dlouhý pás v severní lodi kostela a tři fragmenty mezi severními sloupy v přilehlé hlavní lodi (dvě s figurálními motivy a jedna s řeckým nápisem). Na mozaikovém pásu nalezneme pěkné scény: lvice brání své mládě, dvě gazely se pasou na listí stromů. Na fragmentech muž drží v jedné ruce střapec hroznů a druhou táhne naloženého velblouda. Mozaika je podle nápisu z r. 578 n.l. Pěkně řezané mozaikové kamínky mají rozměry 6 x 6 mm, tj. 140 na dm2, obličeje a končetiny jsou z kamínků 5 x 5 mm, tj. 230 kamínků na dm2. Prohlédněte si z této mozaiky na obrázku alespoň muže zápasícího s medvědem, loveckého psa s obojkem jak pronásleduje zajíce a gazelu a lovce na koni útočícího na pantera.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Další pokračování si přečtete zítra.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata