PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Kočička Smoky - část druhá (Marie Crossette)
 
29.3. PET
Maale Adumim - XIX. (Lumír O.Hanuš)
28.3. PET
Kisufim - XVIII. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

PET
Maale Adumim
Zvířena na starověkých mozaikách Svaté země XIX.

Celkový pohled na komplex kláštera Martyrius v Maale Adumim (8 kB) První díl vyprávění Lumíra O.Hanuše o zvířecích mozaikách Svaté země jste si mohli přečíst koncem ledna, dokončení prvního dílu vyšlo začátkem února jako další díl vyšlo Hora Nebo - Siyagha a o týden pozdeji dokončení. Dále vyšla povídání Arménská mozaika / Tur Malka, Kostel v Kursi / Bet Šeán, Tabgha - kostel Rozmnožení chlebů a ryb, Chamat Gader, Chamat Tiberias, Bet Alfa, Cipori 1. díl, Cipori 2. díl, Synagoga v Na'aran, Ein Gedi, Maon (Nirim), Mozaika v Eškolu, Gáza / Hanita / Chacor - Ašdod / Caesarea Maritima, Bejt Guvrin, Jafija / Erez / Brachot, Debora, Kisufim a dnes si přečtete další pokračování.

Refektář s mozaikovou podlahou kláštera Martyrius (8 kB) Když bylo stavěno v Judských kopcích východně od Jeruzaléma nové město Maale Adumim (1982-1985), které má dnes 25 000 obyvatel, byly odkryty na pahorku uprostřed nového města pozůstatky velkého byzantského kláštera (klášter Martyrius).
Můžete-li mozaiku k fotografování připravit, vypadá takto - ptáček na mozaice kláštera Martyrius (8 kB)

Mnich Martyrius se narodil v Kappadokii a přišel v r. 457 do kláštera Euthymius východně od Jeruzaléma. Později žil v jeskyni jako poustevník, byl knězem v kostele Božího hrobu a jeruzalémským patriarchou (478-486). V té době pravděpodobně postavil a podporoval klášter nesoucí jeho jméno.
Pokud tuto možnost nemáte a mozaika je suchá, vypadá prostěji - ptáček na mozaice kláštera Martyrius (10 kB)
Spisovatel Viktor Fischl si prohlíží mozaiku s kohoutem, ptáčkem a oslem v klášteře Martyrius (8 kB)
Klášter Martyrius je největší svého druhu v Judské poušti. Je téměř čtvercový (má plochu jednoho hektaru) a kolem dokola má kamennou stěnu, která se zachovala do výše dvou metrů. Je tu řada do skály vytesaných vodních cistern se systémem odvádějícím do nich dešťovou vodu. Klášter má řadu místností, kostel, několik kaplí, refektář (velká jídelna), kuchyni, skladiště, koupelnu a stáje. Mimo stěny kláštera byla ubytovna pro poutníky. Hlavní kostel (25,5 m x 6,6 m) byl dlážděn barevnou mozaikou v kulatých a šesterečných rámcích s vyobrazením zvířat a ptáků. Mnoho se z ní nezachovalo. Velký refektář (31 m x 25 m) byl obklopen kamennými lavicemi a rozdělen dvěma řadami sloupů.
Jeho podlaha je pokryta krásnou, barevnou mozaikou geometrických vzorů, která se zachovala nepoškozená. Kuchyně (21 m x 6 m) byla také pokryta mozaikou. Klášter byl poškozen během perské invaze v r. 614 a byl opuštěn po dobytí Araby v polovině 7. století.
Antilopa na mozaice v klášteře Martyrius (5 kB) Ptáček na mozaice v klášteře Martyrius (5 kB) Osel na mozaice v klášteře Martyrius (4 kB)
Na pátek 20.ledna 1995 jsem se domluvil se známým spisovatelem, panem Avigdorem Daganem (v České republice je znám pod jménem Viktor Fischl) a jeho manželkou, že se sem zajedeme podívat. Krása těchto vykopávek překonala všechna naše očekávání (já jsem zde ovšem nebyl poprvé). Jsou to největší plochy mozaiky, které jsem kdy v Izraeli viděl. Vzhledem k tomu, že pan Dagan je vášnivý sběratel kohoutů (o tom až někdy jindy), náš nález několika kohoutů na zdejších mozaikách (tedy celkem tři, z nichž dva jsou úplní) ho potěšil.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Další pokračování si přečtete zítra.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata