PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Vyhoštěná Dixie (Marie Crossette)
 
13.8. KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 1.díl (Lumír O.Hanuš)
10.8. KŘEČCI
Rodinka křečice Kuličky - 2.díl (Renata Žaludová)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

KYTIČKY
Tajemná mandragora v Izraeli - 1.díl

'Samičí' rostlina mandragory (4 kB) Již si dnes nevzpomenu, kdy jsem se poprvé v životě dozvěděl o mandragoře (máme pro ni pěkné české jméno - pokřín).

Mám dojem, že jsem o ní věděl odjakživa. Už jako kluk jsem ji považoval za tajemnou rostlinu, opředenou různými pověstmi. Rozhodně jsem ji nikdy nepovažoval za pochmurnou či děsivou, jak se o ní občas píše. Je u nás spojována především se středověkem.
'Samčí' rostlina mandragory (4 kB)
I já jsem ji vždy považoval za nejznámější a nejvýznamější kouzelnou rostlinu, která jakoby vládla všem čarovným bylinám. Vždy jsem si myslel, že roste i u nás, ale je třeba ji znát a umět poznat. Toužil jsem mít doma její kouzelný kořen, který snad přináší štěstí, i když jsem na to nikdy nevěřil. Toužil jsem po něm právě proto, že byl tak nedosažitelný.
Až později jsem zjistil, že u nás vůbec neroste (a bylo to pro mne zklamáním), že jejím domovem jsou středomořské teplé kraje. A těmito kraji bylo pro nás Portugalsko, Španělsko, Itálie a Řecko.
Dnes mám dojem (a prý je to tak i doopravdy), že pravlastí mandragory je Svatá země, kde jsem ji uviděl (a to hned v květu) poprvé v životě...
Vidím to jako dnes. V sobotu 27.ledna 1996 jsme se s ženou zajeli projít na horní konec údolí Nachal Sorek. Již od rána bylo teplo a tak jsem šel přímo jen v tričku s krátkým rukávem a bylo mi velice příjemně. Sešli jsme ruinami starobylé vesnice Lifta do údolí a šli ve směru na západ, až jsme došli k bočnímu údolí napravo.
Stará kresba mandragory (17 kB)
Zde jsme narazili u cesty na velice zajímavý květ, který jsem dosud nikdy neviděl. Řada fialových květů spočívá uprostřed okolo rozložených listů (růžice přízemních listů), které měly podobu kadeřavé kapusty. Ve Svaté zemi jsem viděl poprvé mnoho mně neznámých a zajímavých květů, ale žádný z nich na mne nepůsobil tak magicky jako tento.
Tušil jsem, že to není jen tak lecjaká rostlina, ale ůsta to nechtěla vyslovit nahlas. Hned jsem doma hledal v atlase rostlin, co je to za květ. Nenašel jsem, ale ve středu 14.února byl večer v televizi jako souhra náhod (právě když jsem to potřeboval - a nikdy před tím ani potom se o mandragoře v televizi nehovořilo) pořad, kde mi tento květ hned padl do oka. Řekli, že se jmenuje heberejsky duda.
Někteří lidé se od beduínských pastevců naučili z této rostliny (z plodů) dělat nápoj (ale jedí i samotné lahodné plody obsahující jedovatá semena - stačí jen vědět kdy je lze jíst, jak je jíst a kolik jich lze sníst), který je lahodný a není vůbec škodlivý (jinak je totiž tato rostlina silně jedovatá a nebezpečná, může mít i halucinogenní účinky, užívá se však i jako lék - před požíváním plodů neznalými varuji, jsou smrtelně nebezpečné).

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování ve středu.

Jsme domov pro opuštěná zvířata
a nyní se musíme přestěhovat. Nutně potřebujeme umístit co nejvíce pejsků. Velmi děkujeme za každou pomoc. Viz   http://www.volny.cz/zvirata.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata