PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Filípek pohledem Dumčího archivu (Vlasta)
 
16.8. KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 3.díl (Lumír O.Hanuš)
15.8. KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 2.díl (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 3.díl

Začátek vyprávění o Mandragoře jste si mohli (a můžete) přečíst v pondělí a druhý díl ve středu.

Ranné stádium modře kvetoucí mandragory (12 kB) Dočetl jsem se, že "kořen i nať této byliny se vyznačují silným, odporným a omamným zápachem a ostrou, hořkou chutí". Listy mandragory mi voněly zvláštní příjemnou vůní, která v době květu byla méně výrazná a po dozrání plodů listy páchly (či voněly?) nepříjemně ostře a výrazně (snad trochu protivně). Vůně zralých plodů, "jablíček lásky", pak byla výrazně lahodná a velice příjemná (snad omamně příjemná, ale nic jsem z této rostliny neochutnal).

V neděli 28.ledna 2001 jsme ji s kamarádem Valerou fotografovali v květu v detailech. Našel jsem na "mojí" lokalitě celkem osm rostlin. Byly zde jasně dva druhy mandragor.
Jedna s květy sytě modrými a druhá s květy světle fialovými. Ve středu 31.ledna 2001 jsem objevil mandragoru v Nachal Chalilim. Byla v modrém květu.
V sobotu 3.února 2001 jsme s manželkou zajeli na moji lokalitu. Na cestě pod kibucem jsme objevili (říkám my, ale opět ji uviděla nejprve manželka) dvě rostliny mandragory v květu. V neděli 18.března 2001 jsem fotografoval plody mandragory na dalším místě nedaleko mého místa, které byly ještě zelené, ale měly již v průměru až přes tři centimetry.
Jedna ze dvou rostlin tam měla přes deset plodů. Změřil jsem také listy - některé měly až přes 30 centimetrů. Odtud jsem šel k mému místu. Zde již byly plody na několika rostlinách mandragory a také jsem zde našel další mandragoru, o které jsem vůbec nevěděl. Nafotil jsem je.
V sobotu 31.března 2001 jsme se šli s manželkou projít a zkontrolovat mandragory. Když jsme jeli autem k mojí lokalitě uviděl jsem to, co se vidí zřídka. Jeli jsme po prašné cestě a najednou vidíme nalevo za drátěným plotem u ovocných stromů gazelu.
Modré květy mandragory v detailu (7 kB)
To by nebylo až tak zvláštní, ale gazely jsou velice plaché a tato před námi neutekla. Podívám se před sebe na cestu a vidím, že ji zvolna přechází liška. Jel jsem zvolna kupředu, až jsem dojel do největší možné blízkosti ke gazele. Otevřel jsem okénko auta a fotografoval ji. Gazela se ani nepohnula - tomu se říká být hrůzou zkamenělý (viz snímek ze středečního pokračování).
Teprve až liška přeběhla cestu a vběhla do ovocného sadu, gazela se otočila a odskákala. Na zpáteční cestě jsme ji o něco dále viděli ještě jednou. Nakonec ve čtvrtek 19.dubna 2001 jsme zajeli po práci s Valerou sesbírat plody mandragory na moji lokalitu a další dvě místa v okolí.
Na místě za plotem bylo u dvou rostlin celkem 19 většinou žlutých, zralých, sladce omamně vonících plodů, na dalším místě byl jeden a na mém místě všechny ostatní. Celkem jsme sesbírali 39 plodů zelených, 11 žlutých, 10 zelených poškozených a 7 žlutých poškozených, což dalo celkem 67 plodů.
Také jsem je vyfotografoval.
S mandragorou jsem se tedy seznámil důkladně. Laicky mohu říci, že listy má nejprve stojaté a později na zemi ležící. Vypadají jako listy řepy cukrovky, ale jsou zkadeřené. Květy a později i plody jsou na dlouhých stopkách, které jdou od země.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování zítra.

Modře kvetoucí rostlina mandragory (17 kB)

Jsme domov pro opuštěná zvířata
a nyní se musíme přestěhovat. Nutně potřebujeme umístit co nejvíce pejsků. Velmi děkujeme za každou pomoc. Viz   http://www.volny.cz/zvirata.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata