PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Internetové Dumce jsou 3 roky ! (Ferda)
 
17.8. KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 4.díl (Lumír O.Hanuš)
16.8. KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 3.díl (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

KYTIČKY
Tajemná mandragora v Israeli - 4.díl

Začátek vyprávění o Mandragoře jste si mohli (a můžete) přečíst v pondělí, druhý díl ve středu a třetí díl ve čtvrtek.

Fialový květ mandragory v detailu (7 kB) I když je známo šest druhů mandragory od Středomoří až po Himaláje (jde o byliny vytrvalé), nejznámější zůstává Mandragora officinarum L., Pokřín obecný. Tvoří trsy přízemních listů, které jsou podobné řepě cukrovce a nafialovělé nebo zelenavě bílé květy na dlouhých stopkách. Dlouhý, řepovitě vřetenovitý kořen se často dělí na dvě větve a tím i s postranními kořeny trochu připomínají lidskou postavu. Může mít délku i přes jeden metr a stáří i kolem padesáti let.

Od starověku byl zázračným léčivem a přiřezáním byl upravován na figurky (Alraunmännchen, Erdmännchen, Erdweibchen), které zvláště v Orientu měly důležitou úlohu v pověrách a magiích jako amulety. Žádná jiná magická rostlina se s ní nemůže srovnávat. Mandragora sloužila jako účinný halucinogen v čarodějných nápojích v temných dnech středověku (odtud snad německý název Hexenkraut = čarovné zelí).
Tehdy se ve Střední Evropě pěstovala a věřilo se, že může růst pouze pod šibenicí, kde ukápla moč či semeno oběšence. Mezi její účinné složky patří tropanové alkaloidy (v rostlině jich je asi 0,4%) hyoscyamin, skopolamin, atropin (tyto tři složky přibližně v poměru 18:2,5:1), nor-hyoscyamin a cuscohygrin (dříve nazývaný mandragorin).
Ranné stádium fialově kvetoucí mandragory (13 kB)
Halucinogenní účinky vyvolává zjevně skopolamin (opojení po kterém následuje narkóza s halucinacemi v přechodném stavu mezi bděním a spánkem). Tyto alkaloidy se nalézají v celé rostlině, ale největší jejich koncentrace je v semenech a v kořenu. I když stejné alkaloidy obsahují i další tajemné rostliny - rulík zlomocný, blín černý či durman obecný - není psychoaktivnější nežli tyto a některé další lilkovité druhy. Skopolamin a hyoscyamin mohou být použity jak jako léky, tak i jako jedy.
Jedovaté tropanové alkaloidy z této rostliny vyvolávají klasickou anticholinergní otravu. Symptomy se obvykle objeví za 30 - 60 minut po požití a mohou trvat 24 - 48 hodin, neboť tropanové alkaloidy prodlužují vyprázdnění a absorpci zažívacího traktu. Má se za to, že skopolamin, působící jako antagonista jak na periferální, tak i na centrální muskarinové receptory, je hlavní látkou způsobující toxické účinky těchto rostlin.
Tropanové alkaloidy se nalézají ve všech částech rostliny s jejich nejvyšší koncentrací v kořenech a semenech (ta jsou v plodech rostliny). Atropin je artefakt vznikající racemizací l-hyoscyaminu při jeho čištění. Množství každého alkaloidu v rostlině závisí na varietě rostliny, roční době, místě růstu a části rostliny. Již v množství 0,1 mg ze semen může způsobit smrt jako následek zástavy srdečního rytmu.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pokračování příští týden.

Fialově kvetoucí rostlina mandragory (23 kB)

Jsme domov pro opuštěná zvířata
a nyní se musíme přestěhovat. Nutně potřebujeme umístit co nejvíce pejsků. Velmi děkujeme za každou pomoc. Viz   http://www.volny.cz/zvirata.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata