PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Mlsná Mafie (Apolena)
 
1.11. MOŘE
Písečné dolary - Sand dollars (Marie Crossette)
31.10. PSI
Můj starý dluh... (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

MOŘE
Písečné dolary - Sand dollars

Živé písečné dolary na mořském dně - z Internetu (4 kB) Jistě každý, kdo se kdy procházel po mořském pobřeží ví, že to prostě nejde, jen tak se procházet a nesbírat různé mušličky, škebličky, nebo alespoň hezké kamínky. Já sama mám doma v garáži několik krabiček s těmito "mořskými poklady", aniž bych pak věděla, co s nimi. Když už jsem je ale jednou u moře sebrala a donesla až domů, tak je zase hned nevyhodím, že?

Do této sbírky patří i celá plechovka malých písečných dolarů, které jsem nasbírala před nejméně 15 lety při jedné procházce podél pobřeží ve státe Massachusetts. Tam jich příliv vynese na pláž doslova tisíce, téměř všechny zcela neporušené. Asi jim vyhovuje studená voda Atlantického oceánu, ale možná právě proto jsou tamní dolary poměrně malé.
Maly a velky pisecny dolar (8 kB)
Zato na zdejším pobřeží Floridy je voda díky Mexickému zálivu teplá a písečné dolary se zde "rodí" mnohem větší. Je ale téměř nemožné, aby někdo našel tyhle velké dolary v celku, většinou vlny na pláž vyhodí jen jejch menší čí větší kousky.
Před časem se ale mému muži přeci jen podařilo najít jeden velký "exemplář" téměř celý. Na Internetu jsem se pak o tomto zvláštním mořském živočichu dočetla trochu více.
Sand dollar (Phylum Echinodermata) patří do skupiny Echinoidea a jeho příbuznými jsou mořští ježci (také jich mám v garáži pěknou sbírku) a mořské hvězdice, kteřá stejně jako písečný dolar nemají žádné končetiny. Živý písečný dolar je pokrytý hnědavou "kožešinkou", což jsou vlastně droboučké ostny, které mu umožňují pohyb v písku.
Ústa písečného dolaru tvoří maličký otvor uprostřed plochého středu jedné strany. Tudy "vcucává" a pak prosívá zvýřenou vodu s pískem jejíž mikroskopickými organismy se živí. Tělo písečného dolaru je "pentameralní", tzn. rozděleno do pěti pravidelných "žábrovitých komor", v nich se ještě dlouho po smrti dolaru a jeho vyvržení na pobřeží drží písek, který je možno vysypat ven pouze tím maličkým otvorem - ústy dolaru (tedy pokud člověk najde dolar celý).
Téměř celý písečný dollar (7 kB) Sand dollar - detail (6 kB)
Tito živočichové žijí v písečných mělčinách ve velkých skupinách, kde leží buď naplacato, nebo zapíchnuté do písku. Spolykaný mořský písek působí zároveň jako závaží a umožňuje jim držet se při dně. Jakým způsoben se písečné dolary množí, je bohužel poněkud nad mé chápání, ale děje se tak několika stupňovými proměnami vajíček, které samičky vypustí do vody (třeba někdo dokáže tento vývoj lépe vysvětlit!).
Mrtvý písečný dolar ztrácí svůj drsný obal a na pobřeží je vyhozena vlastně už jen jeho vybělená kostra. Ta opravdu vypadá - vzhledem i na dotek - jakoby byla utvořeny ze stlačeného písku a zdá se skoro neuvěřitelné, že to kdysi byl mořšký živočich.

Marie Crossette, USA          

Písečné dolary (16 kB)
 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata