PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Oblíbené pochoutky Mr. Wilsona (Eva Vinšová) / Co mají rády naše kočky (Eva Polincová) / Felinčiny choutky (Rajnyšovi)
 
19.11. KRABI
Krab podkovový - Horseshoe crab, část 1. (Marie Crossette)
16.11. JELENI
Srnec nebo jelen? (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

KRABI
Krab podkovový - Horseshoe crab, část 1.

Spodek kraba a malý krab (6 kB) Vedle již dříve zmíněných písečných dolarů, druhým pro mne velice zajímavým mořškým živočichem je krab podkovový (můj překlad! - lat. Limulus polyphemus). Na mořškém pobřeží ve státě Massachusettes jsme nacházeli v hojném počtu buď celé mrtvé krabi, nebo jen jejich prázdné krunýře. Plavat živé krabi ve vodě jsme viděli jen velice vyjímečně. Jižně od nás, na Floridě, jsme je zatím našli na mořkém břehu jen jednoho státního parku.

Co jsem se o těchto "žijících zkamenělinách" dočetla na Internetu si dovolím velice neodborně a laicky předat. Uvítám, když se třeba paní Gelnarové podaří moje informace zase upřesnit (včetně správného názvu), jako to udělala v případě písečných dolarů, protože teď vím jejich přesné zařazení do kmene ostnokožců.
Krab se mi ani nevešel na scanner (11 kB)
V jejích informacích mne obzvláště zaujal ten sumýš - "mořská okurka" (Sea cucumber). Je to totiž jeden z 13 přírodních výtažků, které jsou součástí prášků, které beru na bolestivé klouby :-/.
Ale zpět k těm žijící zkamenělinám. Říká se jim tak proto, že jsou to vůbec nejstarší mořští živočichové, kteří se jen velice málo změnili během 300 miliónu let. Podařilo se jim přežít díky jejich širokému a pevnému krunýři, který není snadné převrátit a chrání tak krabi proti napadení. Tito krabi dokáží žít ve vodě s hodně vysokou koncentrací soli a odolávají silným výkyvům teplot. Navíc pak vydrží dlouho bez potravy, bylo uvedeno, že dokonce i rok, což mi ale připadá téměř nemožné.
Krab podkovový dostal své jméno podle tvaru části krunýře, který připomíná koňskou podkovu. V Americe žije tento krab pouze u pobřeží Atlantického oceánu, od severní Kanady až po Mexiko. Patří mezi čtyři dosud žijící druhy, další tři se nachází v Japonsku (kde jsou chráněni), Indonésii a Vietnamu. Protože krab podkovový má 6 párů nohou, vlastně to ani krab není, ale je příbuzným skorpionů, pavouků a klíšťat.
Pravý krab má pouze 5 párů nohou. První pár nohou kraba podkovového, nahrazuje klepeta a slouží k posouvání potravy do pusy, která je uprostřed těla. Čtyři prostřední páry slouží jak k chůzi, tak k posunu potravy, zatímco poslední a zároveň i nejdelší pár nohou je pouze k pohybu.
Jeho krunýř je složen ze tří částí, vzájemně spojené svalstvem. Když si člověk přinese celého mrtvého kraba domů, přes veškeré vypláchnutí písku a odmočení v čerstvé vodě, svalstvo a končetiny nepříjemně smrdí rybinou. Po čase ale i toto svalstvo a celá vnitřní část kraba vyschne, popraská a většinou vypadne.
Dutý vnitřek kraba - chybí ocas (11 kB)
Krab se pak rozpadne na tři části - vrchní krunýř (na jehož straně jsou oči), tělo a ocas. Všechny tři části jsou velmi lehké, jakoby bakelitové a při větším zmačknutí praskají. Dlouhý a velice ostrý ocas, který vypadá nebezpečně, krab ale používá pouze jako odpichovadlo, kotvu a kormidlo při své cestě v mělčinách moře. Pomáhá mu také se obrátit v případě překocení.
Během zimy je krab částečně zavrtaný v mořském písku, zjara za plného měsíce a přílivu vylézají tisíce krabů na břeh k zajímavému způsobu páření. Samečci, kteří jsou o 2/3 menší, než samičky, se shlukují kolem samiček a snaží se zachytit předním párem nohou na krunýř samičky.

Marie Crossette, USA          

P.S. Obrázky krabů jsem převzala z Internetu, s vyjímkou dvou, kde jsem se pokusila oscanovat krabí krunýř v celku a tak, jak vypadají jeho části po rozpadnutí suchého svalstva.
Dokončení zítra.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata