PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Dubnové kočičí novinky (Ivana Jirková)
 
20.5. PTÁCI
Za bělohlavým orlem I. (Lumír O.Hanuš)
16.5. KŘEČCI
Soužití křečků zlatých VI: překvapení (Renata Žaludová)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

PTÁCI
Za bělohlavým orlem I.

Kdo by neznal orla, který je národním ptákem a symbolem USA? Orla, který symbolizuje svobodu, sílu a vznešenost (majestát). Dne 20.června 1782 byl zvolen pro svůj dlouhý život, moc a vznešený vzhled za znak USA (tedy také proto, že se mělo za to, že existuje pouze na tomto kontinentu). Jmenuje se Haliaeetus leucocephalus (anglicky bald eagle, česky orel bělohlavý). Jeho anglické označení "bald" (= holý, lysý, holohlavý) se nevztahuje k jeho bílé hlavě, nýbrž k barvám peří dospělého orla "piebald" (= strakatý, grošovaný; pie = straka). Mladý orel toto bílé zbarvení peří na hlavě postrádá. Křídla charakteristického tvaru mu umožňují dlouhé plachtění, při němž pátrá po své kořisti.
Americký bělohlavý orel v celé své kráse (16 kB)

Pro malého českého kluka byl orel vždy něčím, co symbolizuje naplnění dětských snů. Hltali jsme indiánky a Indiáni (dnes se v USA říká domorodí Američané) měli vždy na hlavě orlí péra. Takže orlí péro bylo pro nás nedosažitelným snem. Orli byli něčím, co jsme v přírodě prakticky nemohli shlédnout. Vlastně jakási teoretická šance zde byla, neboť v České republice vzácně hnízdí orel mořský (Haliaeetus albicilla) a menší orel křiklavý (Aquila pomarina). Tehdy jsme žili v Československu a tak šance ještě větší byla na Slovensku. Občas jsem někde v horách viděl majestátně kroužit nějakého dravce a vždy si namlouval, že je to asi orel. Patřil do dětských snů stejně tak jako orlí péra.
Poprvé jsme tohoto orla uviděli koncem srpna 1998, když jsme se jeli podívat na divoké koně na ostrov Assateague na břehu Atlantického oceánu. Kromě toho, že jsme tento ostrov prochodili a projezdili po místech, která jsou návštěvníku otevřená jsme si vzali túru, abychom se dostali do míst, kam návštěvník běžně nesmí...
A vyplatilo se nám to! Když jsme uviděli bělohlavého oral, bylo to tak nečekané, že se mi nad naplněním dětského snu až zatočila hlava. Orel seděl nedaleko nás na stromě. Terénní vozidlo, na kterém jsme jeli, jej minulo a pokračovalo v cestě. Už jsem však věděl, že je tady a že doba pohledu na tohoto orla jen na obrázku skončila.
Bělohlavý orel v křiku (12 kB)
Podruhé se dětský sen začal naplňovat odpoledne na Štědrý? den loňského roku. S kamarádem, se kterým jsem se před pěti lety seznámil v Marylandu na skalách, jsme postupně začali lozit, věnovat se vodáctví na řece Potomac (uf, to bylo strachu v peřejích) a letos k tomu přidali bruslení (oprášil jsem tento sport po téměř čtyřiceti letech a přesvědčil se, že co se člověk v mládí naučí, nikdy již nezapomene).
Na Štědrý den jsme tedy s ním zajeli do Virginie do Mason Neck State Park, který je na břehu řeky Potomac u Belmont Bay. Tady totiž sídlí bělohlavý? orel, jestřábi, jelenci, lišky, bobři a dalších více jak 200 druhů ptáků. Na orla jsme pro tentokrát štěstí neměli, zato jsme však zde viděli nejen pro návštěvníky uměle vytvořené orlí hnízdo (abychom si o něm mohli udělat představu), ale též na nedalekém stromě hnízdo skutečné, kam se pochopitelně nesmělo jít, aby ptáci měli k svému hnízdění klid a bezpečí.
Je zajímavé, že bělohlavý? orel si staví z větví hnízdo, které je 1,8 až 2,4 m široké, až 3 metry hluboké a váží přes 900 kg! Když toto hnízdo vidíte před sebou na dosah ruky, doslova vás to ohromí. Obyčejně je na vrcholu dubu nebo borovice. Tento orel tam klade koncem zimy 1 - 3 vejce, ze kterých se za 35 dní inkubace vylíhnou mladí orli, kteří za tři měsíce mohou létat. V této chráněné oblasti bývá až 60 bělohlavých? orlů (až 30 hnízdících párů).

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Pokračování zítra.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata