PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kocour Šotek (Jiří E.) / Prosba - zápal očička (Saška)
 
22.5. PTÁCI
Za bělohlavým orlem III. (Lumír O.Hanuš)
21.5. PTÁCI
Za bělohlavým orlem II. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

PTÁCI
Za bělohlavým orlem III.

Začátek vyprávění Lumíra O.Hanuše o orlu bělohlavém jste si mohli přečíst v pondělí a pokračování včera.

A výkřik orla na rozloučenou (11 kB) O den později jsme navštívili velmi pěknou přírodní rezervaci, která se jmenuje Merkle Wildlife Sanctuary. U návštěvního centra jsou na trávníku stovky kanadských hus. Nedaleko nich je několik turkey vultures (nakonec ty občas zahlédnu nad hlavou, když vyjdu z našeho domu). Odtud jsme se vypravili na 6,5 km dlouhou trasu.

Z rozhledny je zde nádherný výhled na mokřiny. V dáli jsme viděli nějaké kanadské husy a náhle nad našimi hlavami přeletěl bělohlavý orel. Bylo to nečekané, ale jeho bílá hlava a bílý spodek ocasu zářili jasně. Bohužel nad našimi hlavami nezakroužil, ale pokračoval v přímce pryč od nás.
Z několika setkání s tímto orlem jsem usoudil, že kdo ho chce v USA tohoto krále ptáků vidět, uvidí ho. Proto mne překvapilo, když mi několik Američanů řeklo, že tohoto orla v životě neviděli.
Bělohlavý orel je skrovně, ale velmi rozšířený na pobřeží a vnitrozemských tocích v Kanadě, USA a severozápadním Mexiku (od arktické tundry po části suché horské pouště v Mexiku). Mohutný zobák a zvlášť uzpůsobené nohy jsou hlavní výzbrojí tohoto impozantního dravce, který se živí rybami. Má vynikající zrak (4 - 8 x ostřejší nežli člověk). Jako všichni mořští orli má velký, masivní a silně zahnutý zobák, kterým může trhat maso tuhé mršiny v malých kusech. Chodidla s ostrými drápy jsou uzpůsobena tak, že jimi může pevně držet kluzkou rybu.
V zajetí může žít 47 let, v přírodě 25 let. Váží obvykle 3 - 6,3 kg, je dlouhý 0,8 - 1,1 m a má rozpětí křídel 1,7 - 2,4 m. Ve věku čtyř let je sexuálně zralý.
Pronásledování tohoto orla a pesticidy (jako třebas DDT) si na něm vybrali svoji daň. Od r. 1917 do r. 1945 a od r. 1949 do r. 1953 postříleli hojní lovci na Aljašce podle odhadu 140 000 těchto krasavců. Použití DDT v 60. a 70. letech snížilo množství hnízdících párů v některých oblastech o 50 - 100 %. Zato v 90. letech byly zaznamenány výrazné znaky jeho návratu do přírody. V roce 1963 bylo v USA jen 417 párů bělohlavého orla, v roce 1998 již 5748 párů. Vznáší se nad pobřežími vodami a čeká na svoji příležitost, aby se vrhl na neopatrnou rybu či vodní drůbež a ulovil ji.
Americký buk s nezvyklým 'nádorem' na kmeni (21 kB)
Často jej lze vidět sedícího u vrcholu vysokého stromu u vody, odkud vyhlíží svoji rybu či jinou kořist. Když na Aljašce táhnou proti proudu lososi, aby se zde vytřeli a poté zemřeli, loví je orli ve velkém množství (ryby jsou unavené a umírající). I když je přizpůsoben k lovení ryb, loví i jinou kořist (vodní ptáky, vodní drůbež, savce a plazy). V zimě, když mnoho ptáků odletí na jih, jsou důležitou částí jeho potravy mršiny a dokonce i odpadky.
Samice (jako je tomu u většiny dravých ptáků) je větší nežli samec (obrácený sexuální dimorfizmus). Musí být velká a silná, aby se ubránila před agresivními samci. Někdy se tento orel stává pirátem - napadá zvláště mořské orly a obírá je o jejich rybí úlovek.
Podle lokality si vybírá místo k hnízdění - na stromě, na zemi nebo na skalním útesu. Totéž hnízdo, které používá po mnoho let, může nabýt ohromných rozměrů. Jedno jeho hnízdo na Floridě mělo průměr 9,2 m a bylo 6,1 m hluboké! Vážilo kolem 2000 kg! Takže obrovské ptačí hnízdo, kam zapadl celý člověk a které jsem viděl v jakési pohádce, není vůbec pohádkou.
Vejce, obvykle dvě, klade v rozmezí několika dnů. Mládě, které se narodí dříve, sežere často veškerou potravu donesenou rodiči (pokud jí není dostatek) a mladší mládě pak obvykle umře hladem.
Láska tohoto ptačího páru začíná ve vzduchu námluvami - volným letem v kruzích, kdy samec je nad samičkou. Náhle se samec vrhne na samičku. Okamžik před stykem se tato obrátí na záda nohama vzhůru. S do sebe zaklesnutými drápy se oba ptáci řítí jakoby nekontrolovaně k zemi, ale v posledním okamžiku se navzájem pustí. Jejich pouto je potvrzeno či obnoveno. Poté se dočasně rozdělí a odlétají na opačné strany. Dali tak počátek novému životu.
Vzhledem k tomu, že pro fotografování tohoto dravce jsem neměl patřičný teleobjektiv, nafotografoval jsem pro čtenáře tohoto orla v pěkném přírodním centru Meadowside Nature Center. Mají jej tam v kleci jen proto, že byl zraněný a nemůže létat, takže by se v přírodě o sebe nedokázal postarat.
Když někdy zavítáte do této oblasti, vzpomeňte si na tohoto dravce. Stačí se dívat vzhůru. Odměnou vám pak bude zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Nedospělí orli nemají dosud bílou hlavu (10 kB)

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata