PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Co je nového u kočičky Felinky I. - nová kamarádka Sazinka (Irena Rajnyšová)
 
12.6. STROMY
Javorový cukr I. (Lumír O.Hanuš)
11.6. PŘÍRODA
Dopravní značky v přírodě (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

STROMY
Javorový cukr I.

Motto:
Studené noci (pod nulou) a teplé dny (nad nulou), způsobí, že míza proudí nahoru a dolů (jak se říká anglicky
sap is "running").


Konečně, sezóna je tady! Všichni jsme se na tuto chvíli těšili, všichni jsme se na tuto chvíli připravovali. V noci mrzne a ve dne je teplo! Konečně je ta chvíle tady! Takže hurá do lesa! Jdeme připravovat javorový sirup!
List javoru cukrového, ve kterém vše začíná fotosyntézou (9 kB)

Chvíle, na kterou jsem se tak těšil přišla v polovině února. Stromy jsou již "naraženy". Míza již prýští do připravených nádob či speciálních plastikových pytlíků. Teď jen stačí přijít, nalít sesbíranou mízu do varných nádob a vařit ji. Mít trpělivost a vařit a vařit, až bude zahuštěna na lahodný javorový sirup. Počasí je ideální - slunečno a mírně pod nulou. Za těchto podmínek čerstvý javorový sirup chutná nejlépe. Když se navíc k tomu připraví lívanečky, nemá to nejmenší vadu.
Nejprve je třeba vyvrtat do stromu otvor (11 kB)
Při vrtání otvoru do stromu pro kohoutek nesmí být tento příliš hluboký nebo široký. Zmenšení tohoto poškození stromu vrtáním na minimum je důležité, neboť umožňuje stromu rychlé uzdravení a snižuje znečištění mízy.
Množství mízy získané v jedné sezóně z jednoho kohoutku je mezi 38 - 75 litry. Závisí to na stromu, počasí, délce sezóny a způsobu sběru mízy. Farmáři používající sběr gravitačními hadicemi nebo do nádob získávají obecně 38 - 53 litrů mízy z v lese rostoucího stromu. Při použití nádob na stromech podél cesty nebo použitím vakuových hadic lze získat 57 - 76 litrů z jednoho kohoutku. Strom může mít v závislosti na jeho zdravotním stavu a velikosti jeden až čtyři kohoutky.
Dokud je strom zdravý, produkuje mízu stále. O některých stromech je známo, že produkují mízu po několik generací farmářů po více jak sto let. Bylo odhadnuto, že "stáčení" mízy připraví strom pouze o 10 % či méně cukru v něm obsaženém. Toto množství je příliš malé než aby poškodilo za normálních podmínek prostředí zdravý strom.
Obsah cukru v míze cukrového javoru je vyšší nežli v jiných druzích javoru. Z cukrového javoru se také získává sirup s nejpříjemnější chutí. Jakmile se na jaře na stromě vytvoří pupeny, sirup získává nepříjemnou "pupenovou" chuť. Cukrový javor má nejdelší dobu výronu mízy před vytvořením pupenů.
Do otvoru ve stromě zasadíme pípu - kohoutek (6 kB)
Jedním z největších tajemství javorového sirupu je co způsobuje, že míza vytéká ze stromu. Proudění javorové mízy se může objevit kdykoliv během "zimního" latentního období, když se teplota vzduchu pohybuje nad a pod bodem mrazu. Na severu USA a přilehlé části Kanady se to děje od počátku října do následujícího dubna. Nejsilnější proudění je koncem zimy a počátkem jara v měsících únoru, březnu a dubnu. Během teplých částí dne, když je teplota nad bodem mrazu, vzniká ve stromě tlak. Tento tlak způsobuje proudění mízy ze stromu na místě jeho poranění či otvoru na kohoutek. Během chladnějších částí dne, kdy teplota klesá pod bod mrazu, vzniká sání, které natahuje do stromu vodu.
To opět naplňuje strom mízou, což jí umožňuje opětné proudění během další teplé části dne. Jakmile se teplota přestane pohybovat mezi mrazem v noci a rozehříváním během dne, přestane míza proudit. Délka období proudění mízy se tak mění v závislosti na vnější teplotě. Průměrná délka období proudění mízy je šest týdnů.
Míza prýští a tak nasadíme na její sběr plastikový pytlík (12 kB)
Míza se sbírá pomocí kovových či plastikových nádob. nebo plastikových hadic. V 50. letech minulého století byly prováděny pokusy s novým způsobem získávání javorové mízy. Ke každému stromu byly připojeny hadice z umělé hmoty, které přiváděly mízu do centrální sběrné nádrže. Míza teče hadicemi gravitací nebo za pomoci mírného podtlaku.
V 60. letech vědci a producenti zkoumali, zda by podtlak v hadicích (velmi mírné vakuum) umožnil sběr většího množství mízy bez poškození stromu. Zjistili, že při sání o výši 38 mm Hg se zisk mízy téměř zdvojnásobí. Ze stromů byla takovýmto způsobem získávána míza více jak 25 let bez jejich zjevného poškození.
Jak vidíte, musím vás zatížit trochu informacemi. Z nich je tou nejdůležitější informace o stromu, který se latinsky jmenuje Acer saccharum Marsh. (anglicky Sugar Maple, Hard Maple či Rock Maple, česky javor cukrový). Strom nad jiné v Severní Americe důležitý. Již kolonisté se naučili od Indiánů z něj dělat sirup. Lze z něj získat 20 - 230 litrů mízy ročně. Z asi 32 litrů mízy lze vyrobit 1 litr sirupu nebo 0,54 kg cukru. Tedy javorového sirupu či javorového cukru.
Plastikový pytlík je vyroben pro tento účel (12 kB)
Někdo z vás již tuto pochoutku chutnal. Asi řeknete ne (i já jsem si to myslel), ale když jsem tento sirup ochutnal, byla mi jeho chuť známá a vzpomněl jsem si, že jsem již lahodný javorový sirup ochutnával (či mlsal). Samozřejmě není v Severní Americe stromem k tomuto účelu jediným, i když tento je stromem nejvhodnějším.
V Severní Americe je třináct druhů javoru. Zatímco většina těchto druhů je do určité míry k získání mízy využívána, alespoň nadšenci, cukrový a černý javor společně s javorem červeným (Acer rubrum), poskytují většinu komerční mízy. Čtvrtý druh javoru, stříbrný javor (Acer saccharinum), je někdy narážen, zvláště podél silnic a často je zaměňován s javorem červeným.
Severovýchod USA a jihovýchod Kanady je zeměpisná oblast největšího výskytu cukrového javoru (Acer saccharum) a černého javoru (Acer nigrum), dvou nejoblíbenějších a nejčastěji narážených druhů javoru. Javorový sirup se připravuje pouze v těchto oblastech.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Dokončení zítra.

Pytlík je na stromě a sběr mízy započal (30 kB)

3. Výstava voříšků a psů bez PP v Lanškrouně

Kdy: V sobotu 15. června 2002 od 9:00 hodin   Kde: V areálu zimního stadionu TJ - kluziště (vedle Penny Marketu)
Info: 0605/52 30 40, 0608/12 62 11, 0467/52 42 28 - www.presstige.cz, www.faraonskychrt.cz
Program: Posuzování psů; ukázky pracovního výcviku, agility a coursingu
Poradenství: veterinární, výživa a úprava srsti; nabídka opuštěných psů z Útulku v Červené Vodě; přehlídka plemen s PP aneb "výstava nanečisto"
Výtěžek výstavy bude věnován na provoz Psího útulku v Červené Vodě.
Občerstvení zajištěno: točené pivo Bernard, alko i nealko nápoje, grilovaná kuřata a maso z udírny; generální sponzorem a partnerem výstavy je firma APORT; Vstupné dobrovolné.
Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata