PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Svět se změnil - a co kočky? (Jiří Doležal)
 
17.7. PSI
Dlouhé psí mlčení aneb o psu, který nikdy neštěká (Lumír O.Hanuš)
16.7. PSI
Ježek pod lavičkou (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

PSI
Dlouhé psí mlčení
aneb o psu, který nikdy neštěká

Dívá se smutně, něco má s levým okem (9 kB) V jakési písničce, kterou (pokud si dobře vzpomínám) zpívala česká skupina Markýz John, se zpívá: "Silence is golden..." ("ticho je zlaté" neboli správně česky "zlaté ticho"). Ano, každý jistě se mnou bude souhlasit, že občas je ticho balzám na rány. Opravdu pomáhá léčit a člověk získá v duši rovnováhu a mír.

Samozřejmě názory se mohou lišit. Sám jsem bydlel v Olomouci na rušné ulici, kde téměř každou noc projížděli tanky a vojenské kolony. Byla to daň tomu, že to bylo vojenské město plné kasáren. Když jsem se po studiích přestěhoval od rodičů do klidné čtvrti, nemohl jsem hned první noc usnout. Ticho na mne padalo ze všech stran. To jen zkraje. Brzy jsem tomu přišel na chuť a oceňoval to.
Nechci zde dělat polemiky na ticho. Nechci opěvovat ticho, které je balzám na rány, zlořečit tichu před bouří či zlověstnému tichu jakéhokoliv druhu. Nechci hodnotit ticho, které se rozhostí po nevhodném či nezvyklém výroku, ani ticho ve formě mlčení, které může dovádět k šílenství. Chci si jen všimnout jednoho psíka.
Bydlím v domě, kde na přízemí mají psa (tedy nejen tam), který mne zaujal od prvního okamžiku, co jsem jej uviděl. Nikdy jsem jej neviděl s majitely. Často stojí před dveřmi bytu a mlčí. Je to mlčení, pro které nemám vysvětlení. Je tento pes němý Trpí snad nějakým komplexem? Či je v duši tak vyrovnaný, že se nemusí navenek druhým projevovat?
Chvíli, než někdo otevře dveře domu, si krátí hygienou (9 kB)
Občas, když vycházím z domu, "sveze" se pes se mnou. Chce také vyrazit na čerstvý vzduch, ale trpělivě čeká, až mu někdo dveře otevře. Podobně je tomu, když jej vidím venku. Přicházím k domu a již jde ke dveřím. To již vím, že chce dovnitř. Pokorně vejde do domu, neotravuje, nijak neobtěžuje ani neděkuje. Postaví se ke dveřím jeho majitelů a trpělivě čeká, až ho pustí domů (tedy alespoň si to myslím). Nedomáhá se vstupu do bytu, neštěká, neškrábe na dveře.
V posledních týdnech jsem si všimnul, že tento psík začíná pokulhávat. Nevím, co se mu přihodilo, ale bylo to ze dne na den. A opět ten jeho vyrovnaný klid. Nekňučí, nenaříká. Nemám pro toto jeho chování vysvětlení.
Jak je jen možné, že stale mlčí?
Mlčenlivý pes od našeho domu (9 kB)
Tak rád bych viděl, kdyby na mne najednou z ničeho nic zaštěkal. Ne, nestane se to, je to mlčenlivý pes a proto štěkat nebude. Když jsem jej teď fotografoval, vydával jsem na něj různé zvuky, aby se mi natočil do objektivu. Nijak jsem jej tím nerozrušil. Všímal si svého a nevěnoval mi pozornost. Jen vyčkával až otevřu domovní dveře, aby mohl vejít.
Když jsem si nyní prohlížel fotografie tohoto psa, uviděl jsem, že má něco s jedním okem. Levé oko je světle modré. Snad je na ně slepý I když to je pes malý, možná je již stařešina.
Nevím, zda se někdo z vás s takovým mlčenlivým (či němým?) psem setkal. Rád bych se v této oblasti nechal poučit.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata