PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Za Mickou (Ivana Jirková) / Kočky na střeše, cestovatel František a naše Kissinka (M.Šmídová)
 
22.7. PTÁCI
Vrabci nebo kouzelníci? (Lumír O.Hanuš)
18.7. ROSTLINY
Jak jsem jedl mandragoru (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

PTÁCI
Vrabci nebo kouzelníci?

Vrabci na okraji chodníku v Jeruzalémě (15 kB) Chci-li hovořit o kouzelnících a levitaci, musím se podívat, co na to říká naučný slovník. Pro nadpřirozené jevy, které mi předvedli vrabci jsem našel toto vysvětlení:
Random House Unabridged Dictionary:
Levitace - Zvedání či vznášení těla ve vzduchu nadpřirozeným způsobem.
Levitovat - Vznášet se či plout vzduchem, obzvláště jako výsledek nadpřirozené síly, která překonává gravitaci.
DIDEROT:
Levitace - V obecném smyslu vznášení věcí či osob, obvykle v rozporu s přírodními zákony.

Kroužkovací stanice v Eilatu - vrabci se také kroužkují (8 kB)
Bylo to jakýmsi zklamáním dětských představ, když jsem chtěl být jako kluk také kouzelníkem a začal si docela úspěšně shánět k tomu literaturu. Iluze, které na podiích předváděli kouzelníci, se ukázaly být tak přirozenými, až mne to zaskočilo. Bylo to vice nežli dětské zklamání. O to vice jsem se již jako dospělý těšil na kouzelníka, který předvedl něco, co zcela odporovalo logice a neměl jsem pro to vysvětlení. Utěšoval jsem se tím, že snad některý z nich přece jen umí něco, co je opravdu nadpřirozené.

Bylo dobře, že jsem to nevzdal. Lidé - kouzelníci - na to měli triky a tak jsem hledal jinde. Věděl jsem, že představení čeká v přírodě. Tam že to kouzlo naskočí zcela přilozeně navzdory vší logice. A tak jsem hledal na zemi, ve vodě i ve vzduchu.
Začalo to tento týden. Nejprve mi své triky předvedl syrský datel (jak jsem se již zmínil v jiném článku). Dívám se nad hlavu a náhle nade mnou letí datel s křídly u těla. Zobák dopředu, nohy dozadu a aerodynamicky letěl jako střela kupředu. Nakonec jsem na jeho trik přišel. Letěl, mával křídly a náhle připažil a jako kulka se řítil kupředu. Nežli tělo začlo klesat, zamával opět křídly. Takže další trik, který jsem prokoukl!
Vrabci - kouzelníci v celkovém záběru (15 kB)
Kdo by neznal vrabce? Setkáváme se s nimi vždy a všude. Už jako kluk jsem jim sypal za okno na strouhanku pomletý tvrdý chléb. To, že to vždy sezobali holubi je již jiný příběh. Viděl jsem je nejen u nás. Byli všude! Samozřejmě i ve Svaté zemi - vrabci Mrtvého moře (Passer moabiticus), španělští vrabci (Passer hispaniolensis), skalní vrabci (Petronia petronia) či vrabci domácí (Passer domesticus), který je nám znám vice nežli dobře.
Když jsme koncem týdne vyjeli s kolegou fotografovat ryby ve vesnici nedaleko Jeruzaléma, netušili jsme, že uvidím něco mimořádného. Ramat Raziel je poklidná vesnice. Zcela náhodou jsme zde s manželkou objevili místo, kde se prodávají akvarijní rybky, krabi, žabky. Také mořské ryby od murény po na pohled nádhernou jedovatou rybu. Desítky akvárií a tak jsme potěšili své oko. Navíc venku jsou v bazénech žáby a take barevné ryby, kapři.
Splynutí a levitace v detailu (16 kB)
Příjemný pohled zvláště když žijete v pouštní oblasti. Když jsme se rybek nabažili, vyšli jsme ven a fotografovali přírodu. Na plotě zde seděli vrabci. Tedy ne že bych se za vrabci honil, ale tito mne nějak zaujali. Před tím jsem je fotografoval jednou v Jeruzalémě na hraně chodníku přes silnici, ale jak projevila fotografie, byly to vrabci jako všude. Ne však tito, které jsme viděli dnes.
To, že vrabci v Ramat Raziel jsou kouzelníci, jsem plně vytušil až doma z fotografie. Na drátěném plotě tam seděli tři vrabci a tak jsem je vyfotografoval. Výsledek můžete posoudit sami ze snímku. Já bych to charakterizoval třemi slovy - zmizení, splynutí a levitace. Vyfotografoval jsem vrabce tři, ale na snímku jsou jen dva - jeden prostě zmizel, aby se objevil dále již mimo snímek. Druhý vrabec mi předvedl splynutí s věcí. Svůj zobák nechal splynout s drátem, stal se součástí celku.
Není-li vrabec kouzelníkem, může ho to stát na silnici život (10 kB)
Ovšem ten nejlepší kousek předvedl vrabec třetí. Aniž se pohnul, aniž zamával křídly nebo je jenom zvedl, vznesl se do vzduchu a tam levitoval. Jen tak s nohama volně visícíma dolů. Byli to vrabci - kouzelníci. A někdo by při pohledu na ně řekl: Nač je fotíš, vždyť to jsou obyčejní vrabci! Ne tito.
Vrátili jsme se do Jeruzaléma. Opět ve všedním světě. Vrabec, kterého jsem uviděl na chodníku byl obyčejný vrabec. Neuměl ani zmizet ani levitovat a tak jej auto na silnici srazilo. Škoda, že neměl tu znalost kouzel!

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata