PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Mikešův denní/noční rozvrh / Mikeš na střeše a na zábradlí (Michal)
 
23.7. VEVERKY
Jak spí americké veverky? (Lumír O.Hanuš)
22.7. PTÁCI
Vrabci nebo kouzelníci? (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

VEVERKY
Jak spí americké veverky?

Na opadaném stromě hnízdečko vyniká (13 kB) O stromových veverkách, které jsem pozoroval v Marylandu často přímo ze své postele, jsem toho zde již trochu napsal. Zmínil jsem se o tom, že stromové veverky nehybernují, ale rády si take pospí. Sám jsem byl zvědav, jak vypadají jejich hnízdečka. Zima, kdy se stromů opadají všechny listy, mi dala příležitost uvidět a zespodu si prohlédnout řadu hnízdeček, které si čilé veverky pro období únavy a nepohody pro sebe připravily.
Utekla přede mnou na strom a teď jen vykukuje (15 kB)

Musím přiznat, že naše představy jsou poněkud zkreslené. V mém dětství v olomouckých parcích veverky ještě byly. Později vymizely, jako by se vytratily společně s mým dětstvím. Dnes už mladí Česi znají veverky spíše z obrázků nežli z přírody (pokud se mýlím, budu rád, když o tom někdo napíše). Vždy jsme však měli za to (i z knížek), že veverky mají hnízdečko v dutině stromu.
Na kabelech vedení nad našimi hlavami se veverky nebojí (10 kB)
Neříkám, že vůbec ne. Někdy se to může stát, ale je to spíše výjimkou.
Není nad to pohoupat se na liáně stromu a přitom si louskat oříšek (11 kB)
Z pozorování veverek v USA je mi dnes jasné, že běžné veverčí hnízečko je udělané z listí stromu. V době, kdy se stromy zelenají, natrhá si veverka se stromu listí a zhotoví si z něho pěkné hnízdečko. Klidně můžete koukat do koruny stromu a hnízdečko neuvidíte. Je zhotoveno z listí, takže v listí mizí a je obtížné je najít (pokud to vůbec na některých stromech možné je).
Veverka ve své 'obrázkové' pozici u paty stromu (12 kB) Na větvi se veverka cítí v hnízdečku bezpečně (13 kB)
Nemusí být v samé koruně stromu, hlavně že je pevně usazeno (15 kB)
Černou formu této veverky se mi podařilo zachytit stěží (5 kB)
Situace se však rychle změní v okamžiku, kdy na podzim listi se stromu opadá a zůstane na něm jen veverčí hnízdo z listí. Tou dobou je již také zežloutlé jako to opadané listí. Stačí pak jen jít lesem a dívat se vzhůru. Odměnou jsou vám nejen skotačící veverky (pokud zrovna není tak chladno že jsou schované ve vyhřátém hnízdečku), ale i jejich jednotlivá hnízdečka v korunách stromů.
Někdy jich jedním pohledem můžete zahlédnout celé skupiny. Když jsem takové skupiny hnízdeček uviděl, vždycky jsem si říkal, zda nejde o nějaký rodinný veverčí klan. Vždyť nač být samotářem. V pospolitosti je obvykle veseleji.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Veverčí hnízda jsou někdy na stromech zhusta (41 kB)

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata