PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Potkan a mé venkovní kočky (Ivana Jirková)
 
10.9. JEŠTĚRKY
Mládí to je ještěrka II. (Lumír O.Hanuš)
9.9. JEŠTĚRKY
Mládí to je ještěrka I. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

JEŠTĚRKY
Mládí to je ještěrka II.

V podvečer na kmeni stromu (16 kB) Tímto (co jsem popsal ve včerejším začátku povídání o mém mládí s ještěrkami) naše aktivity v parčíku ještě nekončily. Bylo tam hodně trávy a v ní jsme sbírali do úst "tvarůžky", chutné to plody. V trávě bylo hodně života a z toho byly nejzajímavější ještěrky.

Pro mne to byly dva druhy ještěrek - zelené a hnědé. Tak ještěrek jsme se nebáli. Chytali jsme je do rukou a zase je pouštěli na svobodu. Bylo zajímavé si je prohlížet. Mohu říci, že jsem je jako potomky dávných ještěrů obdivoval. S úžasem jsem četl, že na Slovensku je ještěrka dorůstající kolem jednoho metru (ale takovou jsem tam ani později v životě nespatřil).
Mládí skončilo, životní prostředí se postupně zhoršovalo a s tím odešly i ještěrky. Už nebyly tak běžné. Až když jsem se ocitl v Izraeli, vrátil jsem se do doby dětství společně s ještěrkami, které zde můžete vidět všude. Samozřejmě jsem je již nechytal do rukou a obdivoval je jen z povzdálí, abych je nevyplašil. Uvidíte je zde v trávě, na skále či na kmeni stromu, jak se tam spokojeně vyhřívá.
Zjistil jsem, že vyfotografovat takovou neposednou ještěrku není tak jednoduché. Nemůžete se k ní s fotoaparátem moc přiblížit. Poleká se a uteče. Přesto jsem narazil na ještěrku, která mi zapózovala. Podstatně jednodušší to bylo, když se ještěrka vyhřívala na kmeni stromu. To se mi ji několikrát podařilo poměrně snadno vyfotografovat.
Ještěrka se vyhřívá na kmeni stromu (14 kB)
Zvláštní kapitolou jsou v Izraeli také gekoni (tedy viděl jsem jich spousty, zvláště na skalách, ale rychle utíkají do úkrytu). Gekoni mají zvláštním způsobem upravená chodidla, takže mohou jistě chodit nejen po kolmých hladkých stěnách, nýbrž i po stropech. To víte. Horolezci, kteří musí vynaložit mnohdy obrovské úsilí ke zdolání kolmých stěn či převisů jim mohou jen závidět.
Občas vidím při lezení po skalách, jak se kolem mne mihne gekon. Jednou jsem lezl sám mírně převislou stěnu, vysokou pouhých pět metrů, a když jsem vsunul ruku do štěrbiny, byl tam gekon. Lekl jsem se tak, že jsem málem ztratil rovnováhu. Gekon tam byl, ale mrtvý a tak jsem jej odtud musel odstranit, abych mohl pokračovat v cestě. Gekona nemám a tak jsem přidal k fotografiím ještěrek ještě jednu neposednou agamu (Laudakio stellio), kterou jsem jednou zahlédl, když lezla po zdi domu.
Objevil jsem v Izraeli jak růměnice, tak ještěrky. Vrátil jsem se do dětství plného zvědavosti a očekávání. Moc mne záběry těchto tvorů potěšily a tak bych se alespoň prostřednictvím fotografií podělil o tu radost s vámi.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Agama leze s jistotou po stěně domu (21 kB)

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata