PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Za Zrzkou / Vzpomínka na Zrzku (George Švehla)
 
11.12. MOTÝLI
Znáte motýla otakárka? - část 1 (Lumír O.Hanuš)
10.12. PTÁCI
Labuť v slunce západu (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

MOTÝLI
Znáte motýla otakárka?
(část 1)

Český otakárek fenyklový, jeho housenka a kukla (15 kB)

Asi se zasmějete, když začnu s otázkou: "Kdo by neznal otakárka?" Samozřejmě každému vytane na mysli otakárek fenyklový. Tento název motýla zná jistě každý. Ne však už každý tohoto motýla viděl.

Nemyslím si, že jsem nějaký pamětník. Ve svých 55 letech se cítím ve vynikající kondici a moji spolulezci při horolezectví mají v průměru 30 - 35 let.
Lezení se mnou zdůvodňují tím, že "Lumír lozí těžké věci a nikdy nepadá". No, kéž by mi to vydrželo - ono totiž stačí spadnout jen jednou a je po všem. Jak říká můj kamarád a výborný horolezec Mády: "dobrý horolezec se pozná až v penzi".
Trochu jsem odbočil - nejsem pamětník, ale na tohoto otakárka si u nás vzpomínám velice dobře. Když začaly pesticidy, umělé hmoty, syntetická léčiva a vůbec vše nepřírodní, otakárek nás nějak opustil. Ne zcela. Kdo má obrovské štěstí, může jej ještě u nás zahlédnout.
Izraelští otakárkové - z Internetu (15 kB)
Americký otakárek na štěrku u lesa (16 kB)
Otakárek fenyklový (Papilio machaon), který je dnes již vzácným motýlem, svojí krásou nezaostává za svými tropickými druhy. Dosahuje rozpětí 6,5 - 8 cm. Na běložlutých křídlech má nápadnou a bohatě členěnou černou kresbu. Na zadním páru křídel si kromě toho můžeme povšimnout dvou červených a několika modrých skvrn a také nápadných ostruh, které jsou typickým znakem našich otakárků.
Také jeho housenka nás upoutá na první pohled. Na světle zeleném podkladě má černé pásky s oranžovými tečkami. Myslím dosti charakteristická, než abychom si ji pomýlili s housenkami jiných motýlů. U nás mívá otakárek fenyklový dvě generace. Housenky první z nich se objevují v květnu, druhé v srpnu. Živí se většinou listy různých rostlin z čeledi mrkvovitých, např. kmínu, mrkve, smldníku, hladýše, bedrníku apod.
Tentýž otakárek těsně před odletem (10 kB)
Někdy se s nimi můžeme setkat i v zahrádkách, kde žijí na mrkvi nebo kopru. Přezimuje ve stadiu zelené či hnědé kukly, která bývá upevněna k podkladu vláknem. Typicky žije v sušších stepních a lesostepních stráních, kde se mohou nerušeně vyvíjet jeho housenky. Dospělí motýli se často shlukují na vrcholech kopců a vyvýšených místech v krajině.
Na listu 10 m nad zemí se americký otakárek cítí bezpečně (6 kB)
Americký otakárek na listu stromu (9 kB)
U nás můžeme nalézt ještě jednoho otakárka. Je to otakárek velký čili ovocný (Papilio podalirius L. nebo Iphiclides podalirius L.), který má rozpětí 7 - 8 cm. I když se podobá otakárkovi fenyklovému, dá se od něj jednoduše rozlišit podle světlejšího zbarvení, delších ostruh a jiných tvarů černé kresby na křídlech.
Housenky mají zelenou barvu s malými hnědými skvrnami. Otakárek ovocný má u nás dvě generace, přezimuje ve stadiu kukly. Vyhledává zejména výslunné stráně s rozptýlenými porosty trnky a hlohu, případně ovocné sady na podobných stanovištích.
Příčinami jeho ohrožení jsou zejména nadměrná chemizace, úbytek vhodných stanovišť a likvidace rozptýlené zeleně v naší krajině. Tento nádherný motýl patří již v České republice k velmi vzácným druhům.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Dokončení zítra.
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata