PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Packa (George Švehla)
 
7.1. ČMELÁCI
Jak jsem fotografoval americké čmeláky I. (Lumír O.Hanuš)
31.12.2002 PF 2003
PF 2003 (Renata Žaludová a Ferda)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

ČMELÁCI
Jak jsem fotografoval americké čmeláky I.

Přistání čmeláka na květu čekanky (10 kB) Každý den stejná trasa. Začíná ráno vstáváním z postele a končí v laboratoři. Vyjdu na hlavní ulici. Je tu velký provoz, ale po stranách ulice je dostatek zeleně, abych mohl vidět a slyšet obyvatele přírody. Je léto a tak nejvíce na sebe upozorňují cikády. Také různého ptactva je požehnaně. Přejdu hlavní silnici a o kus dále již stoupám na most nad washingtonským metrem.
A hned do pilné práce (10 kB)

Tady už metro nejede pod zemí, ale můžete z něj pozorovat okolní přírodu. Po pravé straně chodníku je dostatek zeleně. Po straně levé je u silnice zelený pás trávy, která je plná modrých květů. Je to čekanka. Tady se ozývají zvuky méně pronikavé.
Bzučí zde čmeláci.
Zjevně se jim čekankové květy zamlouvají, neboť na nich přistávají a lačně zanořují své sosáky tam, kde naleznou své pochoutky nejvíce. Takový čmelák je velice pracovitý a vůbec nezáleží na tom, zda je český, izraelský či americký. Tak jako člověk musí být všude pilný a snažit se, aby odměna byla zasloužená.
Jsem málem větší nežli tento květ (10 kB)
Květů je dosti, čmeláků je dosti a tak se pouštím do fotografování. Výzkum bude muset ještě chvíli počkat. Teď jsou na řadě čmeláci. Neposední, stále v pohybu a tak je třeba fotit a fotit, abych pro vás z toho mohl nějaké snímky vybrat. Neveřili byste, jak dokáže být čmelák rychlý. Ještě jsem nestačil zaostřit objektiv a už je na dalším květu.
Sledujete krásné barvy mého těla? (10 kB)
Začíná mezi námi jakási hra. Čmelák sosá a spěchá na další květ, já se jej pokouším zachytit na fotografii. Je rychlý a nedaří se to? Musím být předvídavý! Odhaduji, který květ si vybere jako další a již tam ostřím svůj objektiv. Občas se zdrží na květu, jindy vyjde můj manévr předvídavosti. A tak snímky utěšeně přibývají.
Příště si vyhlédnu větší květ (10 kB)
Ne každý se vydaří.
Práce kvapná - málo platná. Je to přísloví, které tady neplatí. No ono to ani zvolna nejde. Chci-li mít snímek, musím spěchat. S čmelákem nemůžete smlouvat. Má práce na celý den. My si tak říkajíc pracujeme do zásoby, sumička se v bance někdy utěšeně zvedá, aby zase mohla náhle poklesnout.
Na větším květu je všeho více (10 kB)
Čmelák nemůže kalkulovat jako my. Pro něj je to každodenní otázka života a smrti. Chce-li přežít, musí se snažit. Američtí čmeláci mi dělají zjevnou radost. Jsou od těch izraelských, o kterých jsem psal, barevně odlišní, což je pro mne atraktivní. Je to něco nového, dosud nepoznaného. V pestrosti je krása.
Když o den později snímky prohlížím, nalézám jich řadu zdařilých, i když květy mají modrou barvu o poznání světlejší nežli ve skutečnosti. Holt každý fotoaparát má své plusy a minusy (což může být navíc umocněno neodborností uživatele).

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Dokončení zítra.
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata