PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kulíšek (A.Hammerová)
 
9.1. PŘÍRODA
Procházka parkem (Marie Crossette)
8.1. ČMELÁCI
Jak jsem fotografoval americké čmeláky II. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PŘÍRODA
Procházka parkem

Asi deset minut jízdy od domu máme krásný, velký městský park. Město ho začalo stavět před deseti lety, jeho rozloha se stále zvětšuje a park se vylepšuje. Abych udělala trochu více pro své zdraví a protože zde máme letos většinou překrásné slunné počasí, zajedu se často dopoledne do parku projít.

Tedy ne žádný "mohutně rukami mávající" pochod, ale taková ráznější pohodová chůze. Do parku si chodím nejen rozhýbat tělo, ale potěšit se i okolní krajinou a zastavuji se, kdykoli mně něco zaujme.
Cesta kolem jezera (8 kB)
Na dosavadní rozloze parku jsou tři umělá jezera, kolem kterých se klikatí pohodlná betonová cesta, v dopoledních hodinách téměř liduprázdná. Podél ní je v pravidelných vzdálenostech umístěn dostatek laviček pro unavené nohy a zadýchané chodce.
Obejít celý okruh od parkoviště jsou asi dva kilometry, když se cítím v obzvláště dobré formě, na konci se otočím a obejdu si to podruhé obráceně. Jak známo, stejná krajina viděná opačným směrem vypadá trochu jinak.
Častěji si ale dám jen jedno kolečko a pak oddechuji na lavičce u největšího jezera a pozoruji husy a kachny, kterých je tam spousta. Dvě menší a poměrně mělká jezera, spíše takové rybníčky, jsou plná okatých rybek a vodních želv slunících se na kmenech trčících z vody.
Část velkého jezera (8 kB)
Občas je vidět i volavku, jak nehybně stojí ve vodě a číhá na své sousto, nebo dlouhými rozvážnými kroky mírně čeří jinak nehybnou hladinu. O potravu kachen a hus se starají návštěvníci parku, většinou malé děti v doprovodu svých prarodičů nesoucích sáčky starého chleba. Žádný zákaz krmení tam vyvěšen není a kachny se zdají stále při chuti.
Při těchto procházkách jsem si všimla dvou zajímavých věcí. Ta první se týká ryb, které podezírám z toho, že z vody vystrkují nějaké neviditelné periskopy, které jim umožňují již zdáli vidět, co se děje na souši. Pokaždé totiž, když se blížím k jednomu z menších jezer, mám pocit, že si mně ta velká hejna malých rybek všimla už z dálky.
Nikdy jim nic neházím, co by je přilákalo, cesta je v tom místě od vody dobře dva metry vzdálená, moje postava nevrhá na vodu stín a přesto už zdáli vidím, jak rybky houfně plavou ke břehu, kde se řadí do ohromných šiků všechny stejným směrem.
Hejna rybek v jezeře (12 kB)
Když sejdu přímo k vodě, jejich řady pak pochopitelně ještě zhoustnou v naději na nějaké to sousto. Vydrží tak vyrovnaně stát, dokud zase neodejdu.
Druhý "objev" se týká vodního ptactva. Samozřejmě i kachny a husy, když zahlédnou člověka, rychle plavou ke břehu a lezou z vody, aby se přidaly k těm na trávě, které se už rozeběhly žebrat. Ani vodním ptákům nic nenosím. Není to proto, že bych jim to nepřála, ale přenechávám to těm mrňousům, pro které je to opravdový zážitek :-). A já mám raději při chůzi obě ruce volné.
Co mně ale zaujalo bylo to, že se vodní ptactvo po sobě opičí i při koupeli. Hejno ptáků se klidně pohupuje uprostřed jezera, když najednou jedna kachna začne s očistou peří. Během chvilky pak jako na povel nastane na jezeře hromadné koupání, doprovázené hlasitým kejháním a cákáním.
Odpočívající husy (7 kB)
Dokonce i kachny a husy, které byly na břehu se vkolébají zpět do vody, aby se mohly přidat. Ptáci si ponořením krků pod hladinu vyšplouchávají vodu na záda a pak "šlapou vodu" a máchají křídly, aby si vytřepali krůpěje z peří. Velké kanadské husy mají navíc ještě trochu jiný způsob koupele, kterého jsem si dříve nevšimla.
Nejprve se ve vodě celé nadzvednou, široce roztáhnou křídla, na hladině udělají pár krátkých kroků a potom sebou i s těmi roztaženými křídly plácnou do vody, až to kolem nich zapění. Kachny a husy se hromadně a hlučně ráchají pár minut, ale pak nějaký pták náhle přestane a člověk má pocit, že při tom i zakejhá jakýsi povel k oddechu.
Postupně, jeden za druhým se ptáci uklidní a zakrátko se zase jen líně pohupují na hladině.
Někteří ptáci pak vylezou z vody, aby na trávě dokončili očistu, po níž si zapasují své krky pod křídlo a dávají si dvacet. Svoji siestu ale většinou rychle přeruší, jakmile zahlédnou nebo zaslechnou blížící se postavu, v jejíž ruce se kývá nadějně vyhlížející sáčkem s chlebem :-).

Marie Crossette, USA          

Kachny na bahnitém břehu malého jezera (15 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata