PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Prosba o radu - kočky se perou (Ivo & Dusana, Ferda) / Tramvajová Mánička (Jitka Složilová)
 
15.1. JEDOVATKY
Pavouk - zabiják (George Švehla)
14.1. PSI
Výšlap do údolí potoka Glenbrook (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

JEDOVATKY
Pavouk - zabiják

Až 7mm dlouhé tvrdé 'tesáky' pavouka funnelweb s kapičkami jedu na špičkách (10 kB) Již dříve jsem se zmínil, že v Austrálii žije snad největší koncentrace všelijaké jedovaté havěti na světě. Vyskytuje se všude a je moudré o ní něco vědět a prozíravé se jí vyhýbat. Snad nejpočetnější jsou pavouci a z nich snad ten nejjedovatější se jmenuje Funnelweb (Atrax robustus). Asi proto, že jeho pavučinové pasti na oběti mají tvar jakéhosi trychtýře.

Po celé Austrálii jich žije několik druhů, ale my se budeme zaobírat tím co žije v Sydney a okolí. Je to ten nejjedovatější a také největší. Dorůstá tří až pěti centimetrů. Samička je robustní se silnýma nohama, porostlá černými chlupy. Sameček je stavěn lehčeji je o trochu menší a lidem je smrtelně nebezpečný.
Nejjedovatější pavouk na světě svými až 7 mm dlouhými a tvrdými "tesáky" pronikne i lebkou ještěrky a nebo nehtem dítěte. Tyto tesáky jsou "skládací" jako u některých jedovatých hadů a pavouk je napřimuje vždy až před útokem a nebo při útočném postoji. Kousnutí je velice bolestivé díky velikosti tesáků a kyselosti jedu. Smrtelná dávka jedovatého koktejlu vyvolá u dospělé osoby do deseti minut třesavku, aby posléze tato upadla do hlubokého komatu, kdy může nastat poškození mozku.
Bez podání séra postižený obvykle umírá na nedostatek kyslíku ve tkáních a nebo ztrátu krevního tlaku. A sérum je k dispozici až od roku 1985. Do této doby tento neobyčejně komplexní jed odolával a vytvoření séra se nedařilo, přesto že se na jeho výrobě pracovalo od konce padesátých let minulého století.
Útočící sameček pavouka funnelweb (15 kB)
V Sydney, ještě roku 1981 na kousnutí tohoto pavouka zemřelo 13 lidí, včetně dva roky starého chlapce co zemřel do patnácti minut po kousnutí.
Tito pavouci si k pobytu vyhledávají chráněné, chladné a vlhké prostředí. V buši to je v údolích, pod drny trávy a nebo v kořenech stromů, kde si dělají svoje hnízda. V osadách to je v základech domů, v garážích a nebo na zahradách pod kameny, keři a nebo v zahradních boudách.
Hnízdo je vlastně jakási pavučinou vystlaná nora až půl metru hluboká s více jak jedním vchodem či východem, vždy pod něčím ukrytým. Keřem, kamenem, suchou větví a podobně. Nad otvorem nory je vlastní "past" na oběti. Pavučina začíná v noře a venku se postupně rozšiřuje do jakéhosi trychtýře od kterého paprskovitě vedou jednotlivá pavučinová vlákna sloužící jako trip wire, tedy drát co spouští past když se o něj zakopne.
Ve večerních a nočních hodinách sedí pavouk v noře hned u otvoru a jakmile mu pavučinová vlákna signalizují přítomnost kořisti tak vyrazí a svoji oběť uštkne. A nemusí to být jen hmyz, ale i malé žáby a ještěrky, na kterých si pochutnává.
Pavouk funnelweb s ještěrkou, jako kořistí (12 kB)
Jakmile sameček dosáhne sexuální dospělosti, tak se začne starat o zachování rodu. To se obvykle stává čtvrtým rokem v jeho životě. Přestane lovit a žrát a vydá se do okolí hledat partnerku. A zde nastává samečkovo nejnebezpečnější období jeho života. Jakmile se k samičce přiblíží, tak tato se postaví do útočné pozice, která však je od té pravé útočné nepatrně odlišná. Jak moc, to asi ví jen ten sameček a podle toho se chová. Když dostane ten správný signál, tak se k samičce přiblíží a začne předníma nohama ťukat samičce po těle. To samičku uvede do milostného transu a sameček má možnost provést oplodnění.
Přesto však musí druhým párem nohou držet samiččiny tesáky složené, aby ho snad při tom důležitém úkonu neuštkla. Jakmile je sameček se svojí prací hotov, tak mu nezbývá než vzít nohy na ramena a co nejrychleji zmizet z dosahu objektu své lásky.
Většině se to podaří, ale ti neobratní a pomalejší skončí nevěstě jako svatební snídaně :-/.

George Švehla, Austrálie, 2/11/2002          

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata