PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočka u zubaře (Marie Crossette)
 
16.1. KAŠNY
Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů (Lumír Hanuš)
15.1. JEDOVATKY
Pavouk - zabiják (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů

Had v číši chrlí vodu v kašně Hygie (13 kB)

Kdo by neznal olomoucké kašny? Barokní kašny vytesané z kamene. Je jich v Olomouci celkem šest. Šest? Sedm?! Ano, bylo jich sedm, ale zachovalo se jich pouze šest. Takže jich máme šest? Omyl, který budu muset napravit.

Vlastně jich dlouho bylo šest, ale od konce září 2002 jich má kdysi bývalé sídelní město Olomouc sedm. Na Horním náměstí přibyla nova kašna. Začnu však raději po pořádku a nevynechám ani kašnu ve zdi radniční budovy. Ta nám pak dává celkový počet osmi kašen.
Každý, kdo přijede do města Olomouce, se u některé z kašen alespoň zastaví. Spočine na kašně pohledem. Oko návštěvníka se polaská nejen s kamenem, ale i s proudící vodou. Příjemný zrakový vjem doplňuje proudící voda vjemem zvukovým. Zastavíme-li se u kašny v létě, cítíme v blízkosti této vodní nádrže jakési osvěžení, mnohý návštěvník se osvěží zanořením rukou do chladné vody.
Kašna Hygie ve stěně budovy radnice (18 kB)
I když v Olomouci bylo dostatek studní, důležitým zdrojem vody zde byly kašny. Kašny se zde zachovaly díky tomu, že vodovod byl v Olomouci zřízen až koncem 19. století. Kašny tak dlouho plnily významnou funkci zásobování vodou a tak s určitostí byly udržovány v čistotě. Samozřejmě by tomu tak mělo být i dnes, přestože tuto významnou funkci ztratily.
K tomu ovšem nestačí starost města, ale aktivně by se na čistotě kašen měl podílet i každý občan, turista či poutník. Když už ne více, tak alespoň tím, že do kašny nebude házet odpadky a takto ji znečišťovat. Vždyť chci, aby radost, kterou mám při pohledu na kašnu s křišťálově čistou vodou, měl i ten, kdo sem přijde po mně. Je to především umělecká památka - vždyť v galerii take neháži na obrazy odpadky!
Obrázky olomouckých kašen jsou každému známé a lze je dnes nalézt na mnoha místech - v knihách, na fotografiích, pohlednicích i na Internetu. Hovořím tedy o pohledu celkovém bez důrazu na umělecké detaily. Tyto detaily se týkají především částí kašen, ze kterých tryská voda.
Tyto části umělci vytesali do kamene v podobě rozmanitých hlav od zvířecích až po mytologické stvůry. Protože tyto detaily nejsou už tak dobře známé, rád bych si jich zde povšimnul. Všimnu si kašny jako takové a detailu, který chrlí vodu.
Původní sedmá kašna, která již dávno neexistuje, byla kašna dítěte s delfínem, která stávala před branou ve starých městských hradbách ve Slovenské ulici. Dochovala se pouze její nádrž bez sousoší. Aby tento motiv nezapadl, byla v roce 1898 zřízena s tímto motivem kašna na západním průčelí radnice (na oslavu zásobování vodou vodovodem).
Jeden z chrliču v podobě draka na střeše olomoucké radnice (10 kB)
Koncem války byla v roce 1945 poškozena a proto ji později nahradila socha Hygie, jejímž autorem byl v roce 1948 olomoucký sochař Karel Lenhart. Když se na ni podíváme blíže, uvidíme ženskou sochu zdraví - Hygie, která drží v pravé ruce misku, z níž trčí hlava hada. Z jeho huby tryská čerstvá voda. Zastavíte-li se opodál, uvidíte, jak čas od času sem přiletí holub, sedne si na misku a napije se tekoucí vody.
Když už jsme u budovy radnice, neváhejte a zvedněte hlavu vzhůru, k čemuž jsem zde již nabádal kdysi dříve. Odměnou vám budou nádherné chrliče vody v rozích budovy u její střechy. Ano, vidíte dobře, jsou to draci s otevřenou hubou. Podíváte-li se blíže, uvidíte, že huby mají zadrátované a všechna místa na jejich těle, kam by se mohli posadit holubi jsou posázena "bodlinami", které jim v tom brání.
Nedá se nic dělat. I když jsou holubi jakousi "ozdobou" na náměstích u nás i ve světě, jsou ve skutečnosti "škodnou". Ničí svým trusem umělecké památky a rozšiřují nebezpečné choroby. Pozor, ne každý si to uvědomuje!

Lumír Hanuš, Olomouc          

O olomouckých kašnách a jejich chrličích pokračování příště.

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata