PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Televizní Mafie (Apolena)
 
21.1. KAŠNY
Kůň se psem aneb Caesarova kašna (Lumír Hanuš)
16.1. KAŠNY
Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Kůň se psem aneb Caesarova kašna

Jezdec na vzpínajícím se koni Caesarovy kašny - celkový pohled (15 kB)

Soubor šesti dochovaných barokních olomouckých kašen je svým způsobem ojedinělý a nemá v jiných evropských městech obdoby. Vznikly v průběhu pouhých padesáti let (1683 - 1735). Všechny jsou zdobeny motivy z antiky. Město na věc každodenní potřeby svých obyvatel vydalo nemalý peníz!

Caesarova kašna je postavena ve východní části Horního náměstí..
Pes na Caesarově kašně při pohledu zleva (10 kB)
Původně zde byla v 16. století postavena kašna Spravedlnosti. Tato kašna je bohatá na symboly. Na skále jsou zde nataženi vousatí vodní muži, kteří si podávají ruce, což symbolizuje soutok řek Moravy a Dunaje. Jeden drží v ruce štít se znakem Moravy (orlicí), druhý pak štít se znakem Dolních Rakous (pět letících orlů). Věrnost měšťanů města panovníkovi symbolizuje sedící pes. Nad tím vším se vzpíná kůň s jezdcem.
Koncem minulého století byla tomuto jezdci odstraněna z hlavy šesticípá hvězda. Římský vojevůdce Gaius Julius Caesar, který byl podle dobových představ zakladatelem města Olomouce, byl takto degradován na obyčejného římského vojína. Připadá mi to, jako bych byl mocný, přišel do galerie a nechal na umělcově soše něco odstranil. Aha!
Pes na Caesarově kašně při pohledu zprava (14 kB)
V galerii je to pod střechou a tak by to asi tak lehko neprošlo. V případě Caesara však všichni mlčí! Pouze pětadvacetiletý olomoucký sochařský tovaryš Jan Jiří Schauberger tak vytvořil v roce 1724 nejnáročnější olomouckou kašnu. Nádrž zhotovil kameník Václav Render. Krása - a kůn z výše své tlamy i pod ním sedící pes si spokojeně do té nádhery chrlí vodu.

Lumír Hanuš, Olomouc          

O olomouckých kašnách a jejich chrličích pokračování někdy příště.
Již vyšel tento díl:
Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů.

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata