PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičí Vánoce - nemocniční, pouliční, domácí / Nejkrásnější dárek (Ivana Jirková)
 
29.1. KAŠNY
Orel a hlavy vodních mužů aneb Jupiterova kašna (Lumír Hanuš)
28.1. KAŠNY
Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Orel a hlavy vodních mužů aneb Jupiterova kašna

Orel u nohou Jupiterových (9 kB) Jupiterova kašna zdobí spodní část Dolního náměstí poblíž kapucínského kláštera. Uprostřed kašny je umístěn vysoký kamenný podstavec tvaru hranolu, který je bohatě zdobený ornamenty a reliéfy s čtyřmi hlavami vodních mužů v rozích podstavce, kteří drží v ústech velké trsy květin.
Detail hlavy vodního muže na Jupiterově kašně (10 kB)

Tyto čtyři chrliče vody směřují na čtyři světové strany. Původně na tomto podstavci stála velká socha sv. Floriána, kterou vytvořil roku 1707 asi Václav Render s malířem Františkem Arigonem. Dnes ji můžeme nalézt v městském dvoře ve Skrbeni, kam byla odvezena v roce 1735.
Místo ní byl na tento podstavec v témže roce postaven nejvyšší římský bůh, bůh hromů a blesků Jupiter (v řecku to byl Zeus) s orlem u nohou. Jupiter třímá ve zvednuté pravé ruce svazek blesků. S vykročenou pravou nohou a levou rukou opřenou v pase, přidržuje přes celé tělo přehozený, bohatě řasený plášť.
U jeho nohou stojí orel s rozepjatými křídly (je to Diův znak), posel vládce nebes, ochranitele domů, státu a veškerého pořádku. Autorem vlastní kašny byl Václav Render spolu se zednickým mistrem Janem Jakubem Kniebandlem.
Sousoší Jupitera s orlem zhotovil v letech 1734 - 1735 pravděpodobně sochař Filip Sattler.

Lumír Hanuš, Olomouc          

O olomouckých kašnách a jejich chrličích pokračování příště.
Již vyšly tyto díly: Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů, Kůň se psem aneb Caesarova kašna, Orlice a sedmihlavá saň aneb Herkulova kašna, Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna.

Celkový pohled na Jupiterovu kašnu (26 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata