PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočka učitelka (Jana Oščádalová)
 
5.2. KAŠNY
Delfíni a draci aneb kašna Tritonů (Lumír Hanuš)
4.2. KAŠNY
Hadovití delfíni aneb Merkurova kašna (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KAŠNY
Delfíni a draci aneb kašna Tritonů

Detail delfína na kašně Tritonů (12 kB) Na náměstí Republiky naproti budovy Muzea je jeden z nejlepších sochařských výtvorů v Olomouci, kašna Tritonů. Kašna vznikla v roce 1709 a je snad nejpůsobivější ze všech olomouckých kašen.
Dráček - vodní pes - na kašně Tritonů v detailu (9 kB)

V její nádrži je sousoší, které má dvě patra, která jsou nazájem oddělena prolamovanou mušlí, kterou nesou spolu se dvěma delfíny dva Tritoni (vodní muži, byli to drobní bůžkové vod). V mušli je umístěna postava chlapce, který stojí na skále obrostlé vodními rostlinami a drží si na řetězech dva vodní psy (tak se tyto sochy nazývají v popisu, ale mně připadají spíše jako okřídlení draci - nakonec posuďte sami).
Původně tato kašna stála na malém prostranství na rozcestí Denisovy, Ztracené, Ostružnické a Pekařské ulice, kde byl později vystavěn nový nárožní dům. Ze všech těchto ulic byla dobře viditelná.
V roce 1880 byla přemístěna na dnešní místo.
Kašnu navrhl a její nádrž zhotovil olomoucký sochař Václav Render. Vlastní sousoší pochází také z Renderovy dílny, autor však není znám.

Lumír Hanuš, Olomouc          

Dokončení seriálu o olomouckých kašnách a jejich chrličích si přečtete zítra.
Již vyšly tyto díly: Zvířena olomouckých kašen a jejich chrličů, Kůň se psem aneb Caesarova kašna, Orlice a sedmihlavá saň aneb Herkulova kašna, Vzpínající se torza koní aneb Neptunova kašna, Orel a hlavy vodních mužů aneb Jupiterova kašna, Hadovití delfíni aneb Merkurova kašna.

Celkový pohled na kašnu tritonů (22 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata