PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Chlupatý návštěvník podruhé (Pavel Steiner)
 
19.2. GAZELY
V zajetí či v bezpečí? aneb Jsou šťastné? (Lumír O.Hanuš)
18.2. PTÁCI
Třasořitka za mořem (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

GAZELY
V zajetí či v bezpečí?
aneb
Jsou šťastné?

Gazely uzavřené silnicí do zeleně v jeruzalémské čtvrti Katamon (13 kB)

Před řadou let jsem bydlel v jeruzalémské čtvrti Katamon. Byl to můj první rok v Izraeli. Místo, kde jsem bydlel, je vlastně údolí a tak vítr a mlha vcházely oknem ložnice a ve své pouti pokračovaly oknem kuchyně zase ven.

Tehdejší nepříjemnou zimu násobily rakety z Iráku, déšť a chlad (měl jsem japonská naftová kamna, která nemají odvod do komína a stála uprostřed místnosti - tudíž jsem musel mít stále otevřené okno). Byl to rok plný poznání a poznávání, plný překvapení, která skýtala a skýtá Svatá země (která vůbec není svatá).
Na autobus jsem chodil na několik minut vzdálenou křižovatku Pat. Jelikož město Jeruzalém je stále ve vývoji a roste, dvě silnice a obytné domy vytvořily z části přírody jakousi uzavřenou "oboru". Velký trojúhelník zeleně, kde v zimě je při deštích potůček, také je tam tráva a stromy.
Gazela na protějším svahu v údolí Nachal Karmila (30 kB)
Slyšel jsem jen z vyprávění, že tato výstavba do tohoto zeleného trojúhelníku uzavřela gazely. Jeruzalém je v horách (600 - 800 m n.m.) a tak jsou v jeho okolí gazely horské (Gazella gazella ssp, heberejsky Cvi Jisraeli či Cvi Macuj), které na rozdíl od pouštní gazely (Gazella dorcas, heberejsky Cvi HaNegev či HaMidbar) jsou mohutnější.
Stádečko gazel v 'oboře' (20 kB)
Ačkoliv jsem stával na autobusové zastávce každodenně po celý rok, co jsem zde bydlel, nikdy jsem zde nezahlédl jedinou gazelu. Gazelu jsem tam neviděl ani nikdy později, když jsem občas projížděl kolem.
Máma s mládětem (13 kB)
V okolí Jeruzaléma můžete tyto gazely zahlédnout snadno, i když jsou dosti plaché. Už jsem tu jednou uvedl foto gazely, kterou se mi podařilo vyfotografovat z auta u hory Har Cuba (= křižácký Bellmont).
Snad nejlépe jsem je viděl na Golanských výšinách, kde byly v pohybu se svými ladnými skoky jakoby se vznášely vzduchem. V létě jsme si s manželkou dělali tůru panenským údolím Nachal Karmila a na protějším svahu se mi těsně před úprkem podařilo vyfotografovat gazelu.
Šťavnatá tráva jim jde k duhu (10 kB)
To však bylo vše ze zdařilých záběrů a i když jsem byl několikrát od gazely na pouhé dva metry, vždy jsme oba byli tak překvapeni, že gazela či gazely odběhly a já jsem při obdivném pohledu na fotografování ani nepomyslel (nakonec ani by to nemělo cenu, neboť nežli bych zamířil svůj objektiv na cíl, byl by tento ten tam).
Stále ve střehu (16 kB)
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Ne vždy musí mít toto pořekadlo negativní vysvětlení a tak jsem si nakonec v letošním lednu mohl s radostí říci, že tak dlouho se jezdí kolem zeleného trojúhelníků, až se tam objeví gazely.
Vše bylo vlastně úplně jinak.
Ten den jsem se dozvěděl, že v údolí Émek HaMacleva (tj. Údolí kříže, kde stojí klášter sv. Kříže ze 4. stol., ve kterém byl kdysi jako mnich i slavný Šota Rustaveli) kvete mandragora. Znám sice několik takových mist, ale toto byla nová lokalita, kterou jsem chtěl prozkoumat.
A tak ve čtvrtek 23.ledna 2003 jsem z práce vyrazil již v 15 hod. Zajel jsem domů, vzal fotoaparát, sedl na autobus č. 19 a jel. Před křižovatkou Pat je po levé straně ovocný sad, o kterém byla řeč již výše. Jak jsem již uvedl, nikdy jsem zde za těch 12 let, co jsem v Izraeli, gazely na tomto místě neviděl...
Kdo uteče, vyhraje - proč se mně bojíš? (20 kB)
Ten den však nedaleko silnice stálo stádečko gazel. To mne nenechalo klidným a tak jsem na Patu vystoupil a šel si je vyfotografovat. Samec se mne hned lekl a trochu poodběhl. Přesto jsem udělal pár snímků.
Ještě jsem o kus dále sešel dolů, ale gazely mne zpozorovaly a odběhly. Měl jsem z tohoto nálezu ohromnou radost, i když na druhé straně jsem o tom poté dosti přemýšlel.
Na mysl se vkrádaly otázky jako: Jsou zde gazely uvězněny a ve stálém stresu? Jsou zde gazely v bezpečí před úskoky přírody a tudíž se zde cítí bezpečněji?
Otázky na které sám nemám odpověď.
Prostoru mají dost, pastva je pro ně tady dostatečná a o potravu nemají nouzi. Všechno je v životě relativní a tak jsem odpovědi na tyto otázky nechal zcela otevřené...

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata