PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Co nového u mých kočičček v únoru (Ivana Jirková)
 
27.2. KONĚ
Jízda v koňském sedle - část druhá (Marie Crossette)
26.2. JEDOVATKY
Jedovatá chobotnice (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KONĚ
Jízda v koňském sedle - část druhá

Začátek povídání o jízdě v sedle jste si mohli přečíst před týdnem.

Trail ride ve state Arizona - z Internetu (10 kB) Po vyměřené pauze k odpočinku jsme se s manželem "rozloučili", protože při prvních koňských krocích na zpáteční cestu, manželova Betsy opět naklusala na své vůdčí místo. Moje Sally naopak stála a lelkovala, dokud jí ostatní koně nepředešli.

Když jsme byli ani ne pět minut od stájí, které už byly vidět na konci dlouhé rovné lesní cesty, Sally se rozhodla zastavit u šťavnaté trávy, která rostla při okraji. Klidně nechala ostatní koně jet dál, sklonila hlavu a začala se pást. Tak jako jsem jí nepřiměla, aby změnila svoje zařazení, tak jsem jí teď nepřesvědčila, aby dále pokračovala v jízdě.
S povzdechem jsem si řekla, že stejně zná cestu domů a nechala jí být ať si pochutná. Protože hned na začátku jizdy byly třmeny u mého sedla o něco kratší, než mi bylo pohodlné, vyndala jsem z nich nohy a spustila je podél koně. Sally se v klidu popásala zatímco ostatní jezdci se pomalu ztráceli na konci cesty.
Pak ale musela nějakým třetím okem po straně hlavy zahlédnout, že už se dostatečně zpozdila a chtěla to napravit. Bez nejmenšího varování přestala žrát, zvedla hlavu a vyrazila...
Trail ride ve state Utah - z Internetu (7 kB)
Bylo to tak nečekané, že jsem ani nestačila strčit nohy zpět do třmenů a dodatečně jsem byla vděčná alespoň za to, že jsem stále držela v ruce uzdu. Sally nenasadila žádné krkolomné tempo, ale jen mírný cval, který ovšem stačil k tomu, aby prázdné třmeny lítaly podél sedla a mlátily mně do lýtek.
Ani jsem se je nepokoušela "chytit" a strčit do nich nohy, raději jsem se soustředila na to, udržet se v tom velkém a najednou velice kluzkém sedle, kde jsem bez rovnováhy třmenů nebezpečně nadskakovala. Nějaké účelné manévrování s uzdou ke zpomalení jsem jednak neuměla a jednak by to u paličaté Sally bylo zcela zbytečné.
V duchu jsem se modlila abych nespadla a nadávala jsem si, proč já blbec jsem na toho koně lezla :-). Sally klusala sotva dvě nebo tři minuty, mně to ale tehdy připadala nekonečná doba.
Lesní cesta končila u dvouproudové silnice, kde koně měli vyznačený přednostní přechod. Sally k ní doběhla ve chvíli, kdy manželova Betsy už byla na druhé straně a i poslední kůň dlouhé řady právě přejel silnici na jejímž druhém konci bylo stanoviště koní.
Sally tedy vběhla na přechod už sólově. Když se dostala přesně doprostřed silnice, rozhodla se po nezvyklém poklusu trochu vydýchat a prostě se zastavila. A já trčela v jejím sedle uprostřed té silnice jako sloup, zatímco na obou stranách přechodu narůstaly řady aut.
Nikdo na nás kupodivu nezatroubil, ale byla jsem přesvědčená, že mně a moji drahou Sally v tu chvíli pár úst pořádně proklelo. Měli na to plné právo a já jim na místě odpustila. Jediné, co jsem mohla udělat, bylo strčit nohy zpět do třmenů, vysílat k řidičům své nejsladší omluvné úsměvy a trpělivě čekat.
Asi po minutě oddechu se Sally znovu dala do pohybu a pomalým krokem došla do cíle. Tam si ve shonu sesedání jezdců nikdo ani nevšiml, že poslední kůň se poněkud opozdil...
Trail ride ve state Colorado - z Internetu (10 kB)
Sally klidně dokráčela k ostatním koním, kde se jí ujal jeden ze zaměstnanců a já jsem sesedla. Protože se mně nikdo neptal, jesli mě Sally náhodou "nezlobila", usoudila jsem, že si takhle vyhodila z kopýtka zcela vyjímečně.
Když přišel manžel a ptal se mně, jak se mi vyjížďka líbila, moc jsem si to pochvalovala - byl to přeci můj nápad. Tříminutový neplánovaný cval jsem mu vylíčila jen jako milé zpestření cesty.
Ovšem dvě ohromná krvavá jelita na vnitřní straně stehen a modřiny kolem kotníků, které mi do druhého dne naskočily, mně usvědčily ze lži :-/. Manžela jsem opakovaně ujišťovala, že to vůbec nebolí, jen ošklivě vypadá, abych ho neodradila od budoucích projížděk.
Přestože tenhle můj první "tail ride" mohl dopadnout všelijak, byl to krásný zážitek a během dalších let jsme si ho při našich cestách po Státech ještě několikrát zopakovali.
Raději jsem si ale už vždy vyžádali koně, kteří "patřili do řady", abychom si s manželem mohli při jízdě povídat alespoň přes rameno.

Marie Crossette, USA          

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata