PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočka 'na Lva' :-( (Marie Crossette, Ferda)
 
4.3. PTÁCI
Jak to bylo s Rozárkou I. (Lumír Hanuš)
27.2. KONĚ
Jízda v koňském sedle - část druhá (Marie Crossette)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÁCI
Jak to bylo s Rozárkou I.

Puštík obecný - mládě, samička Rozárka (24 kB)

Když jsme v sobotu 7.září přijeli do Znojma, chtěli jsme se projít po městě. Pokochat se pohledem od hradu je "povinnost". Je odtud nádherný pohled nejen na část města, nýbrž i na řeku a okolní lesy.

Nejzajímavějším objektem u hradu je pochopitelně středověká románská rotunda Panny Marie a svaté Kateřiny, která by mohla vyprávět. Jak o slávě svého vzniku, tak i svého úpadku, kdy byla používána jako chlívek. Dnes jsou již tak dost poničené nástěnné malby chráněny. Stálo za to tuto kulturní památku vidět uvnitř.
Již při příchodu na toto místo jsme zde viděli létat krkavce. Též zde bylo upozornění, abychom jej nekrmili. V té chvíli mne ještě vůbec nenapadlo, že by mohl bý?t ochočený. Pak jsme však uviděli sokolníky a vše bylo jasné. Pro mne to bylo první setkání s těmito milovníky dravců. Sokolník pan Rostislav Jordán ze Znojma tu se svým kolegou sokolníkem panem Františkem Mirošem předváděli výsledky své sokolnické práce.
Puštík obecný po příletu k sokolníkovi panu Františku Mirošovi (22 kB)
První se nám představila Rozárka. Vzpomínáte na pohádkový film Tři oříšky pro Popelku? Na tu krásnou sovičku? Stejná i stejnojmenná sovička, znojemská Rozárka je letošní mládě puštíka obecného (Strix aluco). Tedy samička naší běžné sovy s žlutavě černým zobákem a s výrazně velkýma černýma očima. Chytá myši i hmyz. V tichých částech parků nebo lesů mívá hnízdo v dutinách starých stromů.
Sokolníci ji posadili do trávy, čehož jsem hned využil k fotografování. S klidem si to ode mne nechala líbit a ani si mne nevšímala. Poté ji mladší ze sokolníků s koženou rukavicí na ruce zavolal. Ihned se vznesla a po majestátném letu přistála na jeho rukavici.
Za odměnu od něj ihned dostala jednodenní kuře. Tak nádherně roztáhla křídla, že jsem měl ze snímku opravdu radost. Nebyl jsem prvním hostem, který to zde obdivoval. Pan Jordán mi před několika dny poslal fotografie, na kterých jejich sokolnickou práci pozoruje president republiky.
Káně Harrisovo - samička Harina (23 kB)
O dravých ptácích píše s láskou: "Dnes nám donesla nějaká slečna zcela vyčerpanou poštolku. Samička má normálně vážit asi 240 gr., ale tato váží 125 gr. Nějaké zkušenosti již máme, takže jsme jí stříkačkou a hadičkou vpravili do volátka elixír připravený z bílého jogurtu, Ringerova roztoku, glukosy, glukopuru a vaječného žloutku. Do hodiny po podání poštolka ožila a začala sama přijímat potravu. Zdá se, že je z nejhoršího venku..."
Koncem prosince zase zavítal na letiště v Přerově. Proč? No přece aby se svým dravcem prováděl biologickou ochranu letiště. Takové věty o lásce k těmto ptákům a jejich záchraně se čtou moc hezky.
Když jsem se s nimi pustil do řeči, hned nám představili i další své svěřence. Doma má párek káňat, jejichž domovinou je severní i jižní Amerika - káně Harrisovo (Parabuteo unicinctus). U hradu měl samičku, která se narodila v roce 1998 a jmenuje se Harina. Toto káně s vysokou inteligencí se využívá v sokolnictví stále častěji, neboť je vynikajícím lovcem. Na svobodě loví tito dravci často v párech, ba dokonce i v hejnech.
Před týdnem mi o ní pan Jordán napsal: "Byli jsme s kolegou na sokolnickém setkání v Olomouci - Příkazech. Pozvali nás dobří přátelé z olomouckého sokolnického střediska. Byl to opět nezapomenutelný zážitek. Lovil jsem zde s Harris hawkem, který ulovil tři zajíce. Je to káně, které máte na fotografiích." Také mi poslal fotografii, jak jeho káně Harina loví zajíce.

Lumír Hanuš, Znojmo          

Pokračování zítra.
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Harris loví zajíce (15 kB)

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata