PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočka to zařídí (Ivana Jirková)
 
5.3. PTÁCI
Jak to bylo s Rozárkou II. (Lumír Hanuš)
4.3. PTÁCI
Jak to bylo s Rozárkou I. (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÁCI
Jak to bylo s Rozárkou II.

Začátek povídání o dravcích ve vzduchu jste si mohli přečíst včera.

Krkavec velký (15 kB)

Letošní mladou samičku krkavce velkého (Corvus corax), která se jmenuje Amos, nám představovat nemusel. Sama létala a v umyvadle plném vody se vzorově koupala. Kdo by neznal krkavce, největšího z havranů, s kovově lesklým peřím? Ptáka, který díky své vysoké inteligenci a učenlivosti se objevuje v pohádkách? Je loupeživý i lstivý a může se naučit i pronášet slova.

Krkavec, který je rozšířený po celé Evropě, Asii a Severní Americe, je sice všežravec, ale jeho hlavní potravou jsou mršiny. Hnízdí ve všech typech lesů i v otevřené krajině. Pár krkavců spolu žije po celý život, což je kolem padesáti let. I když dokáže sám lovit, vybírá na jaře často jiným ptákům z hnízda vajíčka.
Káně lesní (myšilov) - samec Tonda (15 kB)
Další dravec, kterého nám představili bylo káně lesní neboli myšilov (Buteo buteo). Jmenovalo se Tonda a byl to letošní mladý sameček. Je to poměrně velký dravec, který se svým rozpětím křídel až 1,2 m zařazuje mezi největší a nejběžnější u nás žijící dravce. Pro svou těžkopádnost a menší dravost není pro výcvik v sokolnictví vhodný. Má krátký, již od kořene zahnutý zobák.
Charakteristickým znakem jsou dlouhá zaoblená křídla a tmavě hnědé oči. Patří k nejužitečnějším dravcům - loví hraboše, r?ýsky, zmije a jiné hady. Nejčastěji ho spatříte, jak krouží nad polem či při okraji silnic vysedává na stromech. Čeká tam na svou "kořist", kterou často bývá přejetý bažant nebo zajíc, ale i hraboši. Často však při takovémto "lovu" bývá sražen autem :-(. Jeho Tonda se ode mne nejprve nechal vyfotografovat a poté mu na jeho zavolání přiletěl na ruku.
Vyprávění obou sokolníků o jejich lásce k těmto dravcům se moc dobře poslouchalo. Dávají do této své záliby celé své srdce.
Výr velký - sameček Bubák (21 kB)
Dívali jsme se na další ptáky, kteří seděli na jim určených místech. Můj zrak padl nejprve na výra velkého (Bubo bubo). Byl to pětiletý sameček jménem Bubák. O kousek dále od něho seděla na zemi tříletá samička Bubina. Na rozdíl od samečka, který mi připadal jako morous, vypadala živěji. Výr je naše i evropská největší a nejsilnější sova. Má silnou, robustnější postavu s mohutnými pařáty.
Charakteristickým znakem jsou velké, žluté oči a z peří ouška. Jako všechny sovy má jemné prachové peří, které mu umožňuje při útoku na svoji oběť tichý let. Sluch má několikrát lepší nežli člověk. Přestože vidí dobře i v noci, zaměřuje svoji kořist především sluchem. Má žluté, po obvodu narudlé, oči. Jeho kořistí bývají brouci, menší plazi, obojživelníci, větší ptáci i savci.
Dokáže ulovit zajíce, bažanta nebo i malého srnečka. Sídlí v hlubokých lesích se skalnatými místy. Hnído si staví ve skalách, zříceninách, dutých stromech i na zemi v křoví.

Lumír Hanuš, Znojmo          

Dokončení zítra.
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata