PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičky hledající nový domov (Petra Ondráčková)
 
12.3. JELENEC
Ještě k jelenci virginskému (Lumír O.Hanuš)
11.3. MLÁĎATA
Máte rádi mláďata? (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

JELENEC
Ještě k jelenci virginskému

Mladý jelenec se pase nedaleko řeky Potomac (21 kB)

Je příjemné, když na těchto stránkách můžeme vzdát hold přírodě. Podělit se s druhými o své zážitky, poučit se či se podívat na pěkné snímky z přírody. Je radostné, když zde můžeme "pána tvorstva" nejen hanět, že je pánem života a smrti jiných tvorů a určuje, který z nich je lepší, ale také jej můžeme chválit. Ochrana přírody se děje na celém světě.

Je radostné, když se dovídáme, že zdecimované stavy zvěře se opět zvedají či že vzácné druhy zvěře se opět vracejí do volné přírody. Rád slyším dobré zprávy jako třebas tu, kterou nám napsala manželka spolužáka Pavla, který dnes žije v Žilině. Pozorovali tam tento únor na sídlišti sedm srnek - dobrá zpráva. Hned dvojnásobně - srnky tam jsou a navíc se člověka nebojí či mu důvěřují.
Podobně jsme loňskou zimu pozorovali v okolí Washingtonu jelence. Dokonce nám v noci chodili pod okny, o čemž jsem se zde myslím již zmínil. Leckde jsme jich viděli celé skupinky. Je jich dost, člověka se moc nebojí. Mám rád chválu přírody, ale vše má i své stinné stránky. O těch bych se zde chtěl dneska zmínit.
Důvěřivě na mně kouká (22 kB)
Vloni jsme zrovna na Štědrý den zajeli s mojí ženou a mým kamarádem do Huntley Meadows Park, kde žijí bobři. Je to ve Virginii ve Fairfax county, ne moc daleko od řeky Potomac. Viděli jsme zde spousty kanadských hus, kačeny i bělostné volavky. A hlavně bobří stavby, kvůli kterým jsme zde byli. Poté jsme navštívili království bělohlavých orlů u řeky Potomac - Mason Neck State Park.
Stále bylo ještě dosti času a tak jsme zajeli na nedalekou Gunston Hall Plantation kde je Gunston Hall (zde žil George Mason IV, autor Virginia Declaration of Rights - postavil si zde v roce 1755 dům a byly zde jeho tabákové plantáže s asi 90 otroky). Prohlédli jsme si z venku dům, místo a vyplašili dva jelence.
Při odjezdu jsme zde viděli se na louce pást kolem deseti jelenců. Pokračovali jsme poté zpět a cestou viděli dvakrát skupinu jelenců (jednou kolem deseti, podruhé stádo přes 20 kusů). Takže příjemný Štědrý den. Byly to zážitky na tento den opravdu důstojné a pak jsme již spěchali domů k vánočnímu stromečku a štědrovečerní večeři.
Vždy, když nějaké místo navštívím, pokud možno předem (někdy až poté) si shromáždím o tom informace. Tady to nebyl problem. Byl sice Štědrý den, ale vstupné v parku můžete zaplatit do příslušné schránky a informační materiály o daném místě tam byly ve schránkách také. A tak jsme se poučili.
Ve Virginii stále roste populace kanadských hus, které zde zůstávají celoročně a tím pádem vzrůstá jejich konflikt s člověkem. V r. 1998 bylo ve Virginii 250 až 300 tisíc hus a jejich množství roste ročně asi o 10%. Dělají mnoho škod. Paradoxně byly kdysi chráněny a dnes přišel čas do určité míry omezovat jejich množství.
Bobři jsou velice prospěšní, ale stále mění krajinu a s těmito změnami se také někdy dostávají do konfliktu s člověkem. Takže husy a bobři - pokud zde hovoříme o škodách, jsou jen hmotné. O život zde rozhodně nejde. Takže vlastně "pohoda".
Horší je to s jelenci. Ve Fairfax county jsou jelenci přemnoženi a dělají škody (je jich zde totiž více nežli počátkem 20. století). V r. 1998 bylo po střetu s jelencem 4 - 5 tisíc autonehod, při kterých zahynulo přes 1000 jelenců, ale vážně byli zraněni i motoristé. Takže tady již jde o život na obou stranách. Každá mince má svůj rub a líc. Je dobré vidět kladnou stránku věci, ale nikdy nezavírat oči před problémy.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Dospělí jelenci v lese v Marylandu (18 kB)

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata